נשיא קולומביה חואן מנואל סנטוס נבחר לכהונה שנייה: "זהו זמן שלום"

סנטוס קיבל 51% מהקולות בסיבוב השני; הוא מתכוון להמשיך את שיחות השלום עם ארגוני הגרילה ולסיים את הסכסוך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אזרחי קולומביה בחרו אתמול (ראשון) בחואן מנואל סנטוס לקדנציה שנייה כנשיא, בכך הם נתנו לו הזדמנות להשלים את שיחות השלום שהחל עם קבוצות הגרילה FARC ו-ELN ולהביא את מלחמת הגרילה בת עשרות השנים בקולומביה לסיומה. בסיבוב השני, שהתרחש אתמול, סנטוס קיבל 51% מהקולות ויריבו אוסקר איבן סולואגה קיבל 45% מהקולות. המירוץ היה צמוד לכל אורכו, מה שמלמד על כך שקולומביאנים רבים לא מרוצים משיחות השלום - שכן סולואגה הבטיח כי אם ייבחר יסיים את שיחות השלום.

"זהו זמן שלום, זמן לסיים את הסכסוך הממושך והעקוב מדם הזה", אמר סנטוס לקהל התומכים שלו בחגיגות הניצחון, "ללא הכובד של הסכסוך על כתפינו, קולומביה תהיה הרבה יותר טובה". על דש הז'קט שלו היתה נעוצה סיכה של יונה וכמו רבים מתומכיו המילה "שלום" היתה כתובה על כף ידו, איתה הוא נופף אל עבר הקהל.

הפרשן של העיתון הקולומביאני "סמאנה", דניאל קורונל, אמר כי "מרבית האנשים לא הצביעו עבור סנטוס, אלא עבור תהליך השלום שהוא מייצג". הוא אמר שסנטוס מתחיל את הקדנציה השנייה שלו עם אופוזיציה חזקה וממשלה חלשה, שתצטרך להתמודד עם אתגרים גדולים, "אחד מהם הוא מדיניות פוסט-סכסוך, זאת במידה שיצליח לחתום על הסכם שלום".

לכולם היה ברור כי מדובר לא רק בבחירת נשיא לארבע השנים הבאות, אלא בסוג של משאל עם שיכריע את גורל שיחות השלום המתנהלות בין הממשלה לבין ארגוני הגרילה FARC. קולומביה היא בת הברית הקרובה ביותר של ארה"ב בדרום אמריקה, וככזו קיבלה מיליארדי דולרים כסיוע למלחמה בקבוצות הגרילה וברשתות הסמים, שמייצרות קוקאין וסמים אחרים שנמכרים בעיקר בארה"ב.

ההתמודדות בבחירות היתה לכאורה בין הנשיא סנטוס לבין השר לשעבר סולואגה, אולם מאחורי כתפיו של זה שכנה כל העת דמותו של נשיא קולומביה לשעבר אלוורו אוריבה, אשר מריץ אותו לכהונה ומשמש כאידיאולוג הראשי של הקמפיין. אוריבה, אשר היה נשיא עד 2010, משך שתי כהונות רצופות, אינו יכול להתמודד בעצמו על פי החוקה.

כנשיא קולומביה, אוריגה ניהל מאבק צבאי עיקש, בסיוע אמצעי לחימה ויועצים מארה"ב ומישראל, להחליש את כוחם של ארגוני הגרילה המנהלים מזה 50 שנה מלחמת אזרחים אכזרית נגד הממשלות בקולומביה, מלחמה שהביאה למותם של יותר מ-220 אלף בני אדם, ולעקירתם של מיליונים ממקומות מגוריהם. אולם הוא לא הכריע אותם.

נשיא קולומביה חואן מנואל סנטוס חוגג את ניצחונו בסיבוב השני, על ידו המילה "שלום", אתמולצילום: AFP

דווקא מי שהיה שר ההגנה שלו, והוציא לפועל את מדיניות היד החזקה, סנטוס, בן ה-62, החליט כאשר נבחר לנשיא לעלות על דרך המשא ומתן. השיחות המתנהלות מאז 2012 בהאוונה בירת קובה, מתקדמות אט אט לקראת הסכם שלום אפשרי. גם סולואגה, בן ה-55, כיהן בעבר כשר בממשלת אוריבה, והיה ממונה על משרד האוצר.

בנאומיו הוא ניסה להלך בין הטיפות, אומר כי גם הוא בעד שלום – אך "שלום עם צדק". אנשיו לעומת זאת, לא מהססים להתייחס אל סנטוס כאל "בוגד" – ומתנגדים למגעים עם לוחמי גרילה "עם דם על הידיים", וכן לעשיית פשרות בנושאים שונים, מדיניות אשר עלולה להביא לסיום שיחות השלום אם ייבחר מועמדם לנשיא.

בעימות הטלוויזיוני האחרון אשר נערך בין השניים בסוף השבוע שעבר, הגיב על כך סנטוס ואמר: "אם בעינכם זהו מעשה של בגידה להחליף את תרבות הפחד בתרבות של תקווה – כי אז לא איכפת לי שתקראו לי בוגד". ואילו סולואגה תקף אותו באגרסיביות ואמר: "איתך אי אפשר לנהוג בכבוד... אתה נבחרת לנשיא עם רעיונות מסוימים בנושא – וכעת אתה מנהל את הדברים עם רעיונות אחרים".

ילדים קולומביאנים חוגגים את ניצחונו של סנטוס ואת המשך שיחות השלום עם ארגוני הגרילהצילום: AFP

בסיבוב הראשון, ב-25 במאי, גבר סולואגה עם 29.2% של הקולות, לעומת 25.6% שקיבל יריבו. אולם המפתח לניצחון, והמתח האופף את המרוץ לקראת נקודת ההכרעה שלו, טמון בעובדה כי כ-60% מקרב 32 מיליון בעלי זכות ההצבעה נמנעו מלממש את זכותם בסיבוב הראשון. חלק מן האזרחים בחרו אז להישאר בבית מתוך רתיעה לנוכח המערכה הפוליטית המלוכלכת שהתנהלה במדינה - רצופת השערוריות, האזנות סתר, פריצות האקרים לאתרי דואר אלקטרוני, קבלת כספים מארגוני פשע, ניסיונות הפחדה והאשמות בדבר איומי רצח.

באופן אירוני למדי, גם ארגוני הגרילה סייעו בימים האחרונים לקמפיין של מי שניהל בעבר את המערכה הצבאית הקשוחה נגדם. מעבר לכך שהם הכריזו על הפסקת אש חד צדדית והפסקת כל הפעולות האלימות מצידם למשך תקופת הבחירות, הרי שבתחילת השבוע הם נקטו בצעד שעורר התרגשות גדולה בקולומביה - בפעם הראשונה הסכימו מנהלי המשא ומתן מטעם ה-FARC, בהוואנה, לקבל במסגרת השיחות נציגים של ארגון נפגעי פעולות האיבה ומעשי הטרור, בני משפחות הקרבנות של שנות המאבק המזוין בקולומביה. הישיבה המשותפת סביב שולחן אחד של אנשי הגרילה ונציגי הקרבנות – הוא אולי המעשה הסמלי שהביא לסנטוס את הנשיאות.

אוסקר איבן סולואגה, הפסיד בסיבוב השני בבחירות לנשיאות קולומביה. במהלך נאום ההפסד שלו, אתמולצילום: REUTERS

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ