הרפובליקאים בחרו במועמד מתון לראש סיעתם בבית הנבחרים

למרות הפסדו של אריק קנטור למועמד שמרן ממסיבת התה בבחירות המקדימות, הימין הקיצוני לא הצליח להיכנס אל הנהגת המפלגה בוושינגטון

ניו יורק טיימס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס ו"הארץ"

מחוקקים רפובליקאים בחרו אמש (חמישי) במועמד מתון למנהיג סיעת הרוב בבית הנבחרים, התפקיד השני בחשיבותו בבית, צעד המהווה מפלה עבור השמרנים שביקשו דריסת רגל בהנהגת המפלגה בוושינגטון. קווין מקרתי מקליפורניה, בעל בריתו של יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר, ימלא את החלל שנפער בהנהגה הרפובליקאית לאחר שאריק קנטור הפסיד את מושבו בבחירות המקדימות של המפלגה בווירג'יניה. קנטור, שנחשב עד כה כיורש אפשרי לביינר, נוצח על ידי דייוויד בראט, פרופסור אלמוני שנתמך על ידי שמרני מסיבת התה, בצעד שהדהים את הממסד הפוליטי.    

שמרנים ואנשי מסיבת התה ברחבי המדינה היללו את הישגו של בראט והגדירו אותו רעידת אדמה פוליטית שתנער את הנהגת המפלגה הרפובליקאית. אך ניצחונו של מקרתי בהצבעה שנערכה בעילום שם על פני חבר הקונגרס השמרן יותר, ראול לברדור מאיידהו, מצביעה על כך שהם עדיין לא הצליחו לחדור אל המעגל הפנימי של הרפובליקאים בבית הנבחרים. לברדור הוא חלק מאנשי מסיבת התה שהגיעו אל וושינגטון בבחירות 2010 לקונגרס, ומאז מנסים למשוך את מפלגתם ימינה. הוא אחד מבין 12 חברי בית הנבחרים השמרנים שלא תמכו במועמדותו של ביינר לראשות הבית בתחילת הקונגרס ה-113, ואמר כי הוא רץ לתפקיד משום שההנהגה נעדרת "חזון ברור ואמיץ".  

מקרתי. נחשב מועמד מתוןצילום: רויטרס

כראש סיעת הרוב בבית הנבחרים, ישלוט מקרתי בישיבות הבית ויסייע לקבוע את סדר העדיפויות החקיקתי של המפלגה. הוא ייכנס לתפקידו בסוף יולי. במקביל, סטיב סקליז, מחוקק מלואיזיאנה הנשען על תמיכת הרפובליקאים הדרומיים, יחליף את מקרתי כמצליף המפלגה, האחראי על המשמעת הסיעתית, לאחר שהביס שני מחוקקים אחרים. לסקליז מוניטין שמרני נחוש והוא זוכה להערכה מצד רבים באגף הימני של המפלגה, אך גם לו יש קשרים קרובים עם צוות ההנהגה של ביינר. מקרתי מגיע ממחוז שמרני בקליפורניה, מדינה הנוטה לתמוך בדמוקרטים. לואיזיאנה, לעומת זאת, היא מעוז של הרפובליקאים.

המרוץ עורר סערה מחודשת במפלגה, בעוד מועמדי מסיבת התה האשימו את ביינר ומנהיגים אחרים כי נכנעו בקלות רבה מדי לדמוקרטים במחלוקות על תקציב המדינה. למקרתי עמדות פוליטיות דומות לאלה של קנטור, אך סגנון המנהיגות שלו רגוע יותר. שלשום הוא הדגיש את חשיבות הנושאים הכלכליים ואת המאמץ הרפובליקאי לדחות את רפורמת הבריאות של הנשיא אובמה. "אמריקה נאבקת. היא נאבקת עם כלכלה בקיפאון, חוק ביטוח בריאות כושל", אמר.

במסיבת התה יש שאמרו כי למרות ההפסד, התנועה תפעל לקידום מועמדים רבים יותר משלה להנהגת המפלגה לאחר בחירות אמצע הקדנציה לקונגרס שייערכו בנובמבר, אז המפלגה תבחר שוב את מנהיגיה. ביינר הודיע כי בכוונתו להתמודד פעם נוספת. אך חבר בית הנבחרים ממישיגן, ג'סטין אמאש, תומך של לברדור, אמר לכתבים כי יהיה קשה יותר לזכות במושבים לאחר הבחירות. "אני חושב שזה היה הסיכוי הטוב ביותר שלנו לשנות את ההנהגה", אמר.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ