בימ"ש בארה"ב פרסם תזכיר המתיר להרוג אזרח אמריקאי בתקיפת מל"ט

המסמך המסווג של ממשל אובמה מספק הצדקה משפטית להריגתו של בכיר אל-קאעדה אנוואר אל-אוולקי, שחוסל במתקפת מל"ט בתימן ב-2011

אי־פי וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי וגרדיאן

בית משפט פדרלי לערעורים בניו יורק פרסם היום גרסה חלקית של תזכיר משרד המשפטים האמריקאי מ–2010, שאיפשר את תקיפת המל"ט בה נהרג האזרח האמריקאי אנוואר אל־אוולקי ללא משפט. המסמך החתום על ידי דיוויד בארון, ששימש בשעתו כראש המשרד לייעוץ משפטי במשרד המשפטים, קובע כי חיסולו של אל־אוולקי יהיה חוקי אם לא ניתן ללכוד אותו. מידע מודיעיני הצביע על כך שאל־אוולקי היה מנהיג מבצעי באל־קאעדה.

אל־אוולקי, מטיף איסלאמי שנולד בארה"ב, נהרג במתקפת מל"ט של הסי־איי־אי בספטמבר 2011 בתימן, כשנה לאחר כתיבת המסמך. אזרח אמריקאי נוסף, סמיר חאן, מת באותה מתקפה, אך גורמים בממשל אובמה אמרו כי חאן לא היה מטרת התקיפה. אף על פי שאזרחים אמריקאים אחרים הופיעו בפרסומים ותעמולה ברשת כדוברים או נציגים של אל־קאעדה ושלוחותיה, אל־אוולקי הוא האזרח האמריקאי היחיד שממשלת ארה"ב הודתה בכך שהיה המטרה לתקיפת מל"ט.

המסמך פורסם בעקבות תביעה של האיגוד האמריקאי לחירויות אזרחיות והניו יורק טיימס, שהתבססה על עקרון חופש המידע. ג'מיל ג'פאר, עורך דין מטען האיגוד שהשמיע את טיעוני התביעה, אמר כי פרסום התזכיר הוא "צעד שהיה צריך להיעשות מזמן, אך בכל זאת הוא מהווה מהלך חשוב לקראת שקיפות. ישנן מעט שאלות החשובות יותר מהשאלה מתי לממשלה יש רשות להרוג את אזרחיה שלה".

אנוואר אל־אוולאקי, ב-2008צילום: AP

התזכיר נכתב עבור שר המשפטים אריק הולדר יותר משנה לפני שאל-אוולקי נהרג. ממשל אובמה נאבק בדרישות לחשוף את המסמך, ובתחילה סירב לאשר או להכחיש את קיומו. בינואר 2013, בית משפט פדרלי לערעורים פסק כי המסמך יישאר חסוי. אולם באפריל, בית משפט לערעורים קבע כי חלקים מהמסמך הכוללים ניתוחים משפטיים - אך לא אלה המכילים את העדויות נגד אוולקי - צריכים להתפרסם בפומבי.

התזכיר קובע כי משום שממשלת ארה"ב ראתה באל־אוולקי "מנהיג מבצעי" של "כוח אויב", הסי־איי־אי יכול היה לפגוע בו בתקיפת מל"ט, אף על פי שהיה אזרח אמריקאי. בנוסף, הוא מצדיק את החיסול על פי היתר הקונגרס לשימוש בכוח צבאי אמריקאי, שהתקבל בעקבות מתקפת הטרור של 11 בספטמבר. החוק השנוי במחלוקת ידוע כ"הרשאה לשימוש בכוח צבאי" (AUMF), והוא קובע כי "הנשיא רשאי להשתמש בכל כוח הכרחי והולם נגד האומות, הארגונים והאנשים שהוא קובע כי תכננו, התירו, ביצעו או סייעו למתקפה ב–11 בספטמבר 2001, או לאלו שטיפחו את הארגונים או האנשים הללו, על מנת להימנע ממתקפות טרור עתידיות נגד ארצות הברית".

בתזכיר נקבע כי חוק הקונגרס מבטל את ההגנה שמעניקה אזרחות אמריקאית. "אנו מאמינים כי הרשות להשתמש בכוח קטלני במדינות זרות, יכולה בנסיבות המתאימות לחול על אזרח אמריקאי שהוא חלק מרשת אויב הנמצאת תחת הגדרות החוק", נכתב. בין הנסיבות המצדיקות פעולה כזאת, ישנם "מקרים בהם גורמים רשמיים בכירים קבעו שלא ניתן ללכוד את החשוד, ושהוא חלק מכוח אויב מסוכן המעורב בפעילות המהווה איום מתמשך ומיידי על אזרחים או מטרות אמריקאיות". המסמך מנתח ודוחה את הטיעון שהרג אל־אוולקי יהיה רצח, וקובע כי "כפי ש–AUMF מתיר את כליאתו של אזרח אמריקאי שנלכד במדינה זרה, ושהוא חלק מהארגונים המצויים תחת הגדרת החוק, הוא מתיר גם שימוש בכוח 'הכרחי והולם' נגד אזרח אמריקאי שהצטרף לכוח כזה".

ארגוני זכויות אדם ביקרו את ההצדקה המשפטית שמפרט המסמך כרחבה מידי וטענו שהיא מעוותת את החוק. פרדיס קבריאיי, עורך דין במרכז לזכויות חוקתיות בניו יורק, תיאר את ההצדקה כ"אגרסיבית ביותר ומתבססת על פירוש שנוי במחלוקת של החוק הבינלאומי". עורכי הדין של הניו יורק טיימס והאיגוד לחירויות אזרחיות אמרו כי העיכובים החוזרים ונשנים של הממשלה בנוגע למסמך מונעים מהציבור דיון מיודע והוגן באשר לתוכנית המסווגת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ