לורי גודסטין, ניו יורק טיימס

קייט קלי, שעוררה סערה בקהילה המורמונית לאחר שייסדה תנועה למען פתיחת תפקידי כמורה גם לנשים, הורחקה מכנסייתה אתמול (שני) בידי בישוף ושניים מיועציו במדינת וירג'יניה.

קלי ששירתה כמיסיונרית מורמונית בספרד, הקימה ב-2013 את ארגון Ordain Women (הסמכת נשים) וזוהתה מהר מאוד כמובילה מרד פמיניסטי בכנסייה. היא זכתה לתשומת לב כלל ארצית בעקבות הפגנות שארגנה בוועידות הכנסייה בסולט לייק סיטי. "איני כופרת, אלא אם כל אדם שרוצה לשאול שאלות בקול רם הוא כופר", אמרה שלשום בראיון טלפוני, זמן קצר לפני כינוס ועדת המשמעת שקיבלה את ההחלטה בעניינה. "אני פעילה מורמונית נאמנה שמעולם לא דיברה סרה במנהיגי הכנסייה", אמרה.

הכנסייה המורמונית מטילה על נשים תפקידי הנהגה רבים, אבל דרכן לכמורה חסומה. הבישוף מארק הריסון הודיע לקלי בדוא"ל שהיא מנודה מהכנסייה בשל "התנהגות הסותרת את חוקי הכנסייה וסדריה". הבישוף הבהיר בהודעתו שבעקבות הנידוי נאסר עליה להשתתף בטקסים פולחניים, לשמש בתפקיד כלשהו בכנסייה, לשאת בה דברים או להצביע למוסדותיה. כדי לחזור לחיק הכנסייה, הבהיר, יהיה עליה להוכיח במשך תקופה ממושכת שהפסיקה "כל פעילות החותרת תחת הכנסייה ומנהיגיה". המשרד ליחסי ציבור של הכנסייה סירב למסור תגובה על ההחלטה.

קייט קלי וכמה מחברות הארגון שלה, שלשום בסולט לייק סיטיצילום: REUTERS

קלי, בת 33, היא חלק מגל מגורשים מהכנסייה הגדול ביותר שהיה מ־1993, שבה נענשו כחצי תריסר אינטלקטואלים סוררים שכונו "שישה בספטמבר". קלי, עורכת דין לזכויות אדם אמרה שהוזהרה בחודש מאי שהכנסייה תנקוט נגדה צעדים אם לא תפסיק את פעילותה באתר האינטרנט של ארגונה ולא תיתנתק ממנו, אבל היא סירבה.

בראשית חודש יוני, אחרי שעברה למדינת יוטה, קיבלה דוא"ל מהבישוף שלה לשעבר בווירג'יניה, שבו הודיע לה שהיא מואשמת בכפירה ועלולה להיות מנודה מהכנסייה בידי ועדת משמעת. בתגובה שלחה מכתב לוועדת המשמעת שלו צירפה תמונות משנות הילדות עד החתונה, המעידות לדבריה על האהבתה ונאמנותה לכנסייה והתחננה לפני השופטים לאפשר לה "להמשיך לעבוד אותה בשלווה".

המורמונים מאמינים שנידוי מהכנסייה מנתק את קשריהם הנצחיים עם בני הזוג ובני משפחה אחרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ