חייל שערק מצבא ארצות הברית הופיע אחרי 10 שנים

ואסף עלי חסון הסגיר את עצמו ממקום לא ידוע במזרח התיכון. חודש לאחר שנעלם ב-2004 הופיע וסיפר שנחטף, אולם אז נעלם בשנית

אי-פי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אי-פי

דובר של חיל הנחתים האמריקאי הודיע כי רב טוראי, שנעלם בעיראק לפני עשר שנים ונחשב לעריק, מוחזק מאתמול (שני) במעצר בבסיס חיל הנחתים קאמפ לז'ן בצפון קרוליינה. ואסף עלי חסון בן ה–34 הסגיר עצמו והוטס שלשום מאתר לא ידוע במזרח התיכון, לווירג'יניה.

מייג'ור ג'נרל ריימונד פוקס, מפקד כוח סיור בחיל הנחתים בבסיס לז'ן יחליט בתוך כמה ימים כיצד יישפט חסון. ייתכן שיועמד למשפט צבאי, מסר קפטן אריק פלנגאן מיחידת הדוברות במטה חיל הנחתים בפנטגון.

המטה פירסם ביום ראשון הודעה, ולפיה יחידת חקירות פליליות של חיל הנחתים "עבדה בשיתוף עם חסון" לפני שהסגיר עצמו, במטרה להחזירו לארה"ב ולהעמידו לדין צבאי. בהודעה לא נמסר ופרטים הנוגעים למקום שבו שהה חסון באותה עת.

תמונה מתוך שידורי אל-ג'אזירה מיוני 2004, שבה נראה החייל חסון, שלטענתו נחטףצילום: AP

חסון נפקד מיחידתו, שהיתה מוצבת במדבר במערב עיראק ביוני 2004. כעבור חודש, צץ בריא ושלם בביירות. לטענתו, נחטף בידי קיצונים איסלאמיים. הוא הוחזר ללז'ן וזמן קצר לפני שהועמד לדין, נעלם שוב. קפטן פלנגאן ציין כי אין כל קשר בין חסון לבין היעלמו של סרג'נט בו ברגדאל, במזרח אפניסטאן ביוני 2009, בנסיבות עלומות. חיילים ביחידתו של ברגדאל סיפרו שהוא עזב את עמדתו מרצונו, ויש להעמידו לדין בגין עריקה.

מקרהו של ברגדאל עורר מחלוקת ציבורית, גם בגלל תנאי העסקה לשחרורו שנחתמה בין ארה"ב לטליבאן. ברגדאל שוחרר ב–31 במאי, אחרי חמש שנות שבי, בתמורה לשחרור חמישה מפקדים בכירים בטליבאן מבית הכלא הצבאי בגואנטנמו ביי בקובה. ברגדאל לא התבטא בפומבי בעניין נסיבות היעלמותו, ולא הוגש נגדו כתב אישום.

לא ברור היכן חסון שהה בתשע השנים מאז נעלמו עקבותיו בשעה שביקר אצל קרובי משפחה ביוטה. לא ידוע מדוע החליט להסגיר עצמו דווקא עכשיו. חסון הוא יליד לבנון, שהתאזרח בארה"ב. הוא התגייס לחיל הנחתים בינואר 2002, והוכשר כנהג צבאי. בעת שנעלם מבסיס חיל הנחתים בפלוג'ה, שימש מתרגם ערבית-אנגלית.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ