בעקבות רצף תקלות: ארה"ב סוגרת שתי מעבדות המטפלות במחלות מסוכנות

מעבדות השפעת והאנתרקס של המרכז לבקרת מחלות ולמניעתן באטלנטה ייסגרו באופן זמני, ומשלוחי החומרים המסוכנים מהן ייפסקו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעקבות רצף תקריות מסוכנות, רשויות הבריאות הפדרליות בארה"ב הכריזו אתמול (שישי) כי יסגרו זמנית את מעבדות השפעת והאנתרקס במרכז לבקרת מחלות ולמניעתן (CDC) באטלנטה, ויעצרו את משלוחי כל החומרים המדבקים מהמעבדות, הנמצאות תחת אבטחה גבוהה.

לתקריות ולתגובת ה-CDC עליהן יכולות להיות השלכות חשובות על מעבדות רבות המאחסנות חומרים מסוכנים, ובהן מעטות שבאופן שנוי במחלוקת מתמחות בהפיכתם למסוכנים אף יותר למטרות מחקר. אם ל-CDC היו מספר תקריות שיכלו בתאוריה להוביל לפגיעה בחברי הצוות ובאנשים מחוץ למעבדה, הדבר צפוי להוביל לקריאה לפקח באופן הדוק יותר על מעבדות אחרות באוניברסיטאות, בצבא ובחברות פרטיות.

בתקרית אחת שאירעה בחודש שעבר, ייתכן כי לפחות 62 מעובדי המרכז נחשפו לחיידק האנתרקס, לאחר שדגימות שעלולות להיות מדבקות נשלחו למעבדות שלא היו מצוידות על מנת לטפל בהן. עובדים שלא לבשו ציוד מגן עבדו עם החיידק שאמור היה להיות מת, אך ייתכן שהיה חי. כל העובדים קיבלו חיסון וטיפול אנטיביוטי, והסוכנות אמרה כי היא לא מאמינה שאיש מהם נמצא בסכנה.

מתקני המרכז לבקרת מחלות ומניעתן באטלנטהצילום: REUTERS

במקרה השני, שנחשף אתמול, מעבדה של המכון זיהמה בטעות דגימה יחסית בלתי מזיקה של שפעת בזן של שפעת העופות H5N1, שהביא למותם של 386 בני אדם מאז 2003. למרבה המזל, מעבדה של מחלקת החקלאות האמריקאית הבינה שהזן מסוכן יותר ממה שציפו לו, והתריעה על כך.

בנוסף למקרים הללו, ד"ר תומס פרידן, ראש הסוכנות, הודיע ביום שישי כי שתיים מתוך שש מבחנות של אבעבועות שחורות שנמצאו לאחרונה מאוחסנות במעבדה של המכונים הלאומיים לבריאות מאז 1954, מכילות וירוס חי שיכול היה להדביק אנשים. כל הדגימות יושמדו, והמכונים יסרקו את מתקני ההקפאה וחדרי האחסון אחר חומרים מסוכנים נוספים, הוא אמר.

"האירועים הללו חושפים התנהגות לחלוטין בלתי מקובלת", אמר פרידן. "הם מעולם לא היו צריכים לקרות. אני מודאג וכועס, ועובד עד לפתרון הנושא הזה". לדבריו, מעבדות האנתרקס והשפעת יישארו סגורות עד להנהגת נהלים חדשים.

ד"ר ויליאם שאפנר, ראש המחלקה לרפואה מונעת בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ונדרבליט, אמר כי הוא מאמין שכל המעבדות האמריקאיות צריכות להפסיק את משלוחי החומרים המסוכנים עד לבחינת הליכי הבטיחות שלהם.

פרידן עצמו הציע כי ייתכן שלתקריות יש השלכות על מעבדות שאינן שייכות לסוכנות, ואמר כי העולם צריך להפחית למינימום המוחלט את מספר המעבדות המטפלות בחומרים מסוכנים, את מספר חברי הצוות המעורבים בכך ואת מספר החומרים הנמצאים בהן.

מדענים שעושים את המחקר השנוי ביותר במחלוקת – מאמצים להפוך את מחוללי המחלה לקטלניים או מדבקים יותר – אומרים כי המחקר מסייע לחזות מוטציות שעלולות להתפתח בטבע כך שניתן יהיה ליצור חיסונים נגדן. אך מדענים אחרים אומרים כי המחקרים מסוכנים באופן בלתי מקובל, משום שתאונות מסוכנות במעבדות יותר נפוצות ממה שידוע, כפי שרמזו דבריו של פרידן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ