ניו יורק טיימס

נשיא ארה"ב ברק אובמה הודיע היום (רביעי) כי יחמיר את הסנקציות נגד רוסיה על ידי חסימת הגישה של מספר בנקים גדולים וחברות מסחריות לייצור דלק ונשק לבנקים בארה"ב. גורמים מכנים את המהלך כצעד הענישתי החמור ביותר עד כה על התערבותה של רוסיה במשבר באוקראינה.

בתדרוך לכתבים בבית הלבן אמר הנשיא אובמה כי רוסיה חייבת לעצור את מעבר הלוחמים וכלי הנשק דרך גבולה לתוך אוקראינה. הוא כינה את הסנקציות החדשות שהוטלו עליה "משמעותיים ומכוונים", כך שיפגעו כמה שפחות בחברות אמריקאיות ומערביות. "הדגשנו את רצוננו לפתור זאת בדרך דיפלומטית, אך אנו חייבים לראות פעולות ממשיות ולא רק מילים", אמר אובמה.

מנהיגי מדינות האיחוד האירופי הורו אף הם להחריף את הסנקציות על רוסיה בעקבות פעולותיה באוקראינה ודרשו מבנק ההשקעות האירופי לא לחתום על הסכמי מימון חדשים עם מוסקבה. מנהיגי האיחוד, שנפגשו בבריסל, הסכימו בנוסף להשעות תקציבי מימון שיועדו למשימות פיתוח ושיקום ברוסיה. הם אף הביעו את רצונם לראשונה לרדוף חברות רוסיות אשר "תומכים כלכלית וחומרית בפעולות שמערערות את הריבונות האוקראינית ומאיימות על יציבותה ועצמאותה". הם הורו לשרי החוץ של מדינות האיחוד להכין רשימה של אישים וחברות המתאימות לתיאור זה, עד לסוף החודש.

בתגובה אמר נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, במהלך ביקורו בברזיל, כי החרפת הסנקציות של ארה"ב על ארצו יובילו את יחסי שתי המדינות ל"מבוי סתום", וכי הן פוגעות באינטרסים של ארה"ב ושל חברות אנרגיה אמריקאיות.

המהלכים האחרונים לא נוגעים לכל הסקטורים בכלכלה הרוסית, כפי שארה"ב איימה לעשות בעבר, אבל הם בהחלט מהווים צעד נוסף מעבר להגבלות הכלכליות והקונסולריות (אי מתן ויזות כניסה לארה"ב) שהושתו על כמה עשרות רוסים והעסקים שלהם.

הסנקציות החדשות יגבילו את הגישה של החברות המסומנות לשווקים האמריקאיים, והן נעשו בתיאום עם מנהיגי האיחוד האירופי, שכאמור נפגשו הערב בבריסל כדי לבחור נציגים חדשים לתפקידי האיחוד וגם לדון בחבילת סנקציות על רוסיה.

אתמול דווח עוד כי בעת ביקורו של פוטין בקובה בשבוע שעבר, הושג הסכם ראשוני לפתוח ולהפעיל מחדש את בסיס הביון הסובייטי שפעל באי (ליד העיירה לורדס), ממנו התבצע ריגול אחרי ארה"ב, כך אמר מקור ביטחוני רוסי. התחנה אמורה לשמש להאזנות וריגול אלקטרוני. עם זאת, פוטין הכחיש את הדיווחים, ואמר אתמול לעיתונאים כי רוסיה "עונה על צרכיה הביטחוניים ללא המתחם הזה" ואין לה כל כוונה לחדש את פעילותו. 

נשיא ארה"ב ברק אובמהצילום: REUTERS
ולדימיר פוטיןצילום: AP

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ