בית משפט בארה"ב: חברת טבק תשלם 23.6 מיליארד דולר פיצויים לאלמנת מעשן

"חברת ריינולדס לקחה סיכון מחושב כשייצרה ומכרה סיגריות ללא יידוע הצרכנים על אופיין הממכר והסכנות הבריאותיות שהן מהוות"

"הארץ", ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ", ניו יורק טיימס

בית משפט בפלורידה, ארה"ב, הורה ביום שישי לחברת הטבק השנייה בגודלה במדינה RJ Reynolds Tobacco לשלם 23.6 מיליארד דולר פיצויים לאלמנתו של מעשן, שמת מסרטן ריאות בגיל 36 לאחר 20 שנות עישון.

התובעת, סינתיה רובינסון, טענה בבית המשפט שחברת ריינולדס התרשלה ביידוע הצרכנים על הסכנות של צריכת טבק ועל אופיין הממכר. בעלה, מייקל ג'ונסון, נהג לעשן סיגריות מסוג Kool, המיוצרות על ידי ריינולדס, ורובינסון הגישה את התביעה ב-2008 בדרישה לפצותה על מותו של בעלה ב-1996.

עורך דינה של רובינסון, ווילי גארי, טען כי הרשלנות של ריינולדס גרמה לכך שג'ונסון לא היה מודע לסכנות העישון, וכשנודע לו על כך ניסה כמה פעמים להפסיק לעשן, אך נכשל. ג'ונסון היה נהג אוטובוס ולשניים, שהיו נשואים שש שנים על למותו, יש שני ילדים - היום הם בני 29 ו-23.

צילום: REUTERS

"חברת ריינולדס לקחה סיכון מחושב כשייצרה ומכרה סיגריות ללא יידוע הצרכנים על הסכנות הבריאותיות שהן מהוות", קבע חבר המושבעים. "אנו מקווים שפסק הדין הזה יעביר מסר לריינולדס ולחברות טבק אחרות כי עליהן להפסיק לשים את חייהם של אנשים חפים מפשע בסכנה", אמר עורך דינה של רובינסון, שהוסיף כי חבר המושבעים היה "מזועזע מהקונספירציות שחברת ריינולדס עשתה כדי להסתיר את העובדה שסיגריות ממכרות ושיש בהן כימיקלים קטלניים".

חבר המושבעים התחבט בפסק הדין במשך 18 שעות, שהתפרסו על פני יומיים. "כשהם קראו את פסק הדין, שמעתי את המילה 'מיליון' והתרגשתי מאוד", אמרה רובינסון בראיון טלפוני לניו יורק טיימס, "אבל אז עורך הדין הודיע ​​לי שמדובר במיליארד ולא במיליון. זה היה פשוט לא ייאמן".

חברת ריינולדס מתכוונת לערער בהקדם על ההחלטה, כך מסר סגן נשיא החברה ג'פרי ראבורן בהצהרה רשמית מטעם החברה, שהוסיף כי פסק הדין הוא משולל כל היגיון והוגנות, ולא תואם את הראיות שהוצגו במהלך המשפט. "פסק הדין הוא הרבה מעבר לתחום של סבירות והגינות"

צילום: AFP

אם לשפוט לפי העבר, יש לריינולדס סיכוי טוב להקטין את הפיצוי בערעור. באוקטובר 2002, פסק חבר מושבעים בלוס אנג'לס שעל חברת הטבק פיליפ מוריס לשלם 28 מליארד דולר פיצויים לקבוצה שתבעה אותם. באוגוסט 2011, בית משפט לערעורים הפחית את הפיצויים ל-28 מיליון.

המקרה הנוכחי הוא אחד מאלפים שנובעים מתוך מה שמכונה "צאצאי אנגל", מקרים משפטיים שנובעים מתוך פסיקת בית המשפט העליון ב-2006, לפיה מעשנים לא יכולים להגיש תביעות ייצוגיות, אבל רשאים להגיש תביעות אינדיבידואליות.

ההחלטה אז הפכה על פיה פסק דין בו קבוצת מעשנים, בהנהגתו של רופא הילדים הווארד אנגל, היתה אמורה לקבל פיצויים על סך 145 מיליארד דולר. בערעור הוחלט שהפיצוי מוגזם ושמעשנים בודדים הם שונים זה מזה כדי להיחשב קבוצה לתביעה ייצוגית. מאז הופרדו תביעות ייצוגיות רבות לכדי תביעות אינדיבידואליות, כמו זו של רובינסון.

הפיצוי הנוכחי הוא הגדול ביותר שנפסק לטובת אחד מ"צאצאי אנגל". מקרים דומים הסתיימו בפיצויים קטנים יותר, אבל הם תכופים בזכות פסיקה של בית המשפט העליון בארה"ב, שקבעה כי מעשנים ובני משפחותיהם צריכים רק להוכיח שהיתה התמכרות ושהעישון הוא שגרם למחלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ