נציגים של שבט מבודד באמזונס נדבקו בשפעת

במהלך מפגש עם אנשים מבחוץ, שנערך ביוזמת אנשי השבט, נדבקו הנציגים במחלה ויש חשש שהווירוס יועבר לשאר בני השבט ויביא להכחדתו

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

הקרן האינדיאנית הלאומית (FUNAI) של ברזיל אישרה החודש ששבט מבודד מהאמזונס, שמעולם לא יצר קשר עם בני אדם אחרים, פנה מרצונו לשבט אחר. זהו אירוע נדיר, שבדרך כלל קורה בעקבות אלימות כלפי השבט. אבל במקום להתרגש מהאפשרות להכיר את המנהגים והתרבות של הקבוצה הבלתי מוכרת, אנתרופולוגים חוששים כי אנשי השבט ייחשפו למחלות, שמערכת החיסון שלהם לא מכירה ולא תעמוד בכך.

החששות אומתו כאשר FUNAI הודיעה כי אלה שיצרו קשר אכן נדבקו בשפעת מהסוג שבעבר המיתה שבטים שלמים. על פי סגנון התסרוקות והאיורים על העור, האנתרופולוגים סבורים שהנציגים שיצרו קשר הם משבט צ'יטונהואה.

השבט שאיתו נוצר הקשר חי באקרה, מדינת מחוז בברזיל עם צפיפות אוכלוסייה נמוכה של חמישה תושבים לקמ"ר. אנשי צ'יטונהואה סיפרו כי חיו בפרו, ליד נהר חינאנה, אבל נאלצו לעזוב בגלל איומים מצד אנשים שככל הנראה כרתו את היער באופן לא חוקי או היו סוחרי סמים שהשתמשו בנהר לצורכי הברחה. אנשי השבט דיווחו כי ירו עליהם.

חברים בשבט לא מוכר במחוז אקרה באמזונס, 2008צילום: REUTERS

במשך שלושת השבועות שבהם שכנו נציגי שבט צ'יטונהאוה - חמישה גברים ושתי נשים -  בקרב אנשי אקרה, הם החלו להרגיש ברע והפגינו סימני שפעת. רופאים שבאו למקום לטפל בהם נתקלו בהתנגדות מצדם.

לרוע המזל, הם חזרו אל השבט שלהם ללא אזהרה, ועתה גורמים בשירותי הבריאות של ברזיל חוששים שהמחלה עברה כבר לשאר אנשי השבט, מה שיגרום למותם של רבים. FUNAI שלחה משלחת אל השבט כדי להעביר להם תרופות, אבל הדרך לשם אורכת חודש לפחות.

"החדשות האלה גרועות בהרבה אופנים - לא רק שהם תיארו אלימות קשה נגדם בפרו, הם גם נדבקו במחלה וכנראה מעבירים אותה עכשיו מזה לזה", אמר סטפן קורי, העומד בראש Survival International, קבוצת פעילים למען השבטים הנידחים, בראיון שערך לאתר iflscience. "עכשיו ברזיל עומדת למבחן אמיתי, אם נצליח להציל את הקבוצות הרגישות הללו. אם לא תיושם תוכנית בריאות כוללת באופן מיידי, התוצאה יכולה להיות אסון הומניטרי בקנה מידה גדול".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ