נאצי קשיש שעמד בפני הסגרה לגרמניה מת בארצות הברית

יוהאן ברייר שימש כשומר באושוויץ ויועד לעמוד לדין על חלקו ברצח 350 אלף יהודים, על בסיס תקדים דמיאניוק, שהורשע ללא עדויות להשתתפותו ברצח

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

אמריקאי בן 89 שהיה שומר במחנה ההשמדה אושוויץ־בירקנאו, מת אתמול (רביעי) בארצות הברית לפני הסגרתו המתוכננת לגרמניה, שם אמור היה לעמוד לדין על סיוע לרצח המוני.

האיש, יוהאן ברייר, מת אתמול בפילדלפיה במקביל להוצאת הצו שאפשר את גירושו לגרמניה. הוא שימש כשומר במחנה אושוויץ בין 1942 ל–1945, אך הכחיש כי היה קשור לרצח שבוצע במחנה. "לא הרגתי איש, לא אנסתי איש ואין לי אפילו דו"ח תנועה כאן. לא עשיתי דבר שאינו כשורה", אמר לפני שנתיים לסוכנות אי־פי. "יכולנו לראות רק את השערים".

למרות זאת, המשרד המיוחד לפשעי מלחמה נאצים, הפועל בגרמניה, המליץ לתובע הגרמני להאשים אותו בסיוע לרצח ולבקש את הסגרתו לגרמניה כדי להעמידו לדין על חלקו ברצח כ–350 אלף יהודים במחנה. "כל השומרים האלה הוצבו לעתים על הרמפות, לפעמים בתאי הגזים ובמגדלי השמירה", אמר קורט שרים, ראש המשרד.

במשך עשור ניהל ברייר מאבק משפטי בהחלטת משרד המשפטים האמריקאי לגרש אותו לאחר שנחשף עברו. תחילה נחל הצלחה, כשבית המשפט קבע כי אין לגרשו משום שהיה קטין בעת שהצטרף לס"ס. אולם באחרונה, בעקבות ראיות שנאספו נגדו בגרמניה, שונתה ההחלטה והוא אמור היה להיות מגורש.

העמדתו לדין אמורה היתה להתבסס על התקדים המשפטי שנקבע במשפטו של ג'ון דמיאניוק, שהורשע בסיוע לרצח המוני אף כי היה שומר "פשוט" ולא היו עדויות לכך שהשתתף בפועל ברצח. דמיאניוק, עם זאת, מת אף הוא בטרם ריצה את עונשו - בעודו ממתין לערעור על עונש המאסר שנגזר עליו בגרמניה.

ד"ר אפרים זורוף, צייד הנאצים ממכון ויזנטל, היה שותף למאמצים להעמידו לדין. "מותו של שומר במחנה ההשמדה בירקנאו הידוע לשמצה, זמן קצר לפני הסגרתו כדי לעמוד לדין, הוא מקור לתסכול, אבל אסור שירפה את ידיהם של העוסקים במאמץ להעמיד לדין רוצחים מהשואה. הם האחרונים בעולם שראויים לחמלה, כי לא היתה להם כזאת כלפי קורבנותיהם", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ