הרפובליקאים בארה"ב אישרו לתבוע את אובמה על הפרת החוקה וחריגה מסמכות

לטענתם רפורמת הבריאות שקידם והעביר אושרה בהליך לא תקין תוך שימוש לרעה בסמכות הנשיא; הדמוקרטים טוענים שזה ניסיון הדחה במסווה

רויטרס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס, גרדיאן

בית הנבחרים האמריקאי, בו יש רוב רפובליקאי, הכשיר את הדרך לתבוע את נשיא ארה"ב ברק אובמה על כך שחרג מסמכותו כאשר יישם את רפורמת הבריאות שלו. הטיעון המרכזי של התביעה יהיה כי הנשיא, דמוקרט, פעל מעבר לסמכות שלו בכך ששינה באופן חד צדדי את חוק הבריאות, המכונה Obamacare. חוק שאושר על ידי בית המשפט העליון.

בהצבעה לאישור התביעה, שזכתה לרוב של 225 מול 201, הוחלט כי עורכי דין מטעם בית הנבחרים יאספו את המסמכים המשפטיים במשך חמשת השבועות של פגרת בית הנבחרים, שמתחילה ביום שישי הקרוב. התביעה צפויה לעורר הד ציבורי גדול ודיון סוער בין הרפובליקאים לדמוקרטים בחודשים שנותרו לקראת הבחירות בנובמבר, שיקבעו מי ישלוט בקונגרס בשנה הבאה. הטיעון המרכזי

הרפובליקאים טוענים שאובמה דחה אישורים בבית הנבחרים של כמה כיסויי בריאות ומנגד העניק ויתורים שונים, גם כן ללא הצבעה בבית הנבחרים, ובכך עקף את הקונגרס והפר את חוקת ארה"ב. לטענתם הוא פעל באופן לא חוקתי גם כשהעניק הוראות ממשל לגבי מדיניות ההגירה לתוך ארה"ב וגם כשהעניק הטבות לבני זוג נשואים מאותו המין.

ברק אובמהצילום: אי–פי

אבל התביעה תתמקד רק בחוק הבריאות בגלל שזאת "האפשרות הסבירה ביותר להצלחה", כפי שהסביר נציג רפובליקאי מטקסס פיט סשנס, היושב בראש ועדת החוק של בית הנבחרים. "האדמיניסטרציה של אובמה כתבה מחדש את החוק מבלי לפעול בהליך החוקתי", הוא הוסיף.

הדמוקרטים דוחים את התביעה וטוענים שהיא נעשית ממניעים פוליטיים ריקים ושהיא גורמת לבזבוז כספי משלמי המסים, בעוד שהקונגרס נכשל לפעול בדברים חשובים יותר כמו מימון מיוחד למצב חירום שנועד להתמודד עם גל המהגרים של קטינים הנכנסים למדינה ממקסיקו. נציגה דמוקרטית של טקסס, שילה ג'קסון-לי, אמרה כי זה "זה ניסיון הסוואה להדיח את הנשיא".

מפגינים בעד ונגד הרפורמה מול היכל המשפט בוושינגטון, יוני 2012צילום: אי-אף-פי
פינת המעקב אחרי אובמקר. מופת של תעמולה מאיימת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ