אובמה: "אחרי 11 בספטמבר עשינו דברים בניגוד לערכינו - עינינו כמה חבר'ה"

הנשיא ספג ביקורת על דבריו, שנאמרו לקראת פרסום דו"ח הסנאט שקובע כי שיטות העינויים של הסי־איי־אי לא היו מוצדקות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ועדה של הסנאט האמריקאי תגיש דו"ח הקובע כי השימוש בעינויים בעת חקירות חשודים לאחר פיגועי 11 בספטמבר 2001 לא הניב מידע מודיעיני משמעותי על מזימות טרור, וכי ניתן היה להשיג את המידע ללא שימוש בכוח, כך אמרו מקורות רשמיים בארצות הברית שבקיאים בפרטי החקירה. הדו"ח עתיד לטעון כי "שיטות החקירה המועצמות", כפי שמגדיר אותן הסי־איי־אי, היו מיותרות ולהאשים עובדים בסוכנות הביון בהטעיית הקונגרס בנוגע ליעילות התוכנית.

ועדת המודיעין של הסנאט לא אמורה לפרסם את הדו"ח לציבור לפני שיעבור ביקורת נוספת. "ביקורת ראשונית של הדו"ח מציינת שנעשתה בו עריכה משמעותית. אנו זקוקים לזמן נוסף כדי להבין את הבסיס לתיקונים הללו ולקבוע אם הם מוצדקים. לפיכך הדו"ח לא יפורסם עד השלמת התהליך", מסרה הסנאטורית הדמוקרטית דיאן פיינסטיין, העומדת בראש הוועדה.

בדו"ח עב הכרס לא נטען שהשימוש ב"שיטות החקירה המועצמות" בחקירת פעילי אל־קאעדה, שכללו, בין השאר, הדמיית הטבעה (waterboarding), לא הניב כל מידע בעל ערך. אך הוא מדגיש כי השיטות הללו לא הניבו מידע שסוכנויות הביון "לא היו מסוגלות להשיג" באמצעות חקירות רגילות, שנועדו לסכל מזימות אחרות לאחר ההתקפות על וושינגטון וניו יורק ב–2001, כך אמרו האישים הרשמיים.

הנשיא אובמה בנאום בבית הלבןצילום: אי־פי

החוקרים גם קבעו כי הסי־איי־אי הטעה סוכנויות אחרות ואת הקונגרס, בכך שטען כי רק באמצעות השימוש באמצעים הקיצוניים ניתן היה להגיע לפריצות דרך בתחום המלחמה בטרור, שלא היו אפשריות בדרכים אחרות. הוועדה הגיעה למסקנותיה על סמך בדיקות מדוקדקות של 20 מקרים, שבהם פעילי טרור נחקרו בעינויים בזמן שהיו עצורים בידי סוכנות הביון המרכזית.

במסיבת עיתונאים בבית הלבן ביום שישי, אמר אובמה כי "לאחר 11 בספטמבר, עשינו כמה דברים שגויים, עשינו הרבה דברים נכונים, אבל עינינו כמה חבר'ה. עשינו כמה דברים המנוגדים לערכים שלנו". אלו דברי הביקורת הישירים ביותר שהשמיע עד כה על הנוהלים שהיו מקובלים בתקופת נשיאותו של ג'ורג' בוש. עם זאת, בחירת המלים של אובמה משכה בסוף השבוע ביקורת מפי פוליטיקאים ועיתונאים שאמרו כי השימוש בביטוי "כמה חבר'ה" לא היה הולם.

אובמה אסר על המשך השימוש בשיטות הללו עם כניסתו לתפקיד הנשיא ב–2009, אז גם הגדיר את נוהל הדמיית ההטבעה כעינוי, בדומה לעמדת ארגוני זכויות אדם המגנים את השיטה. עם זאת, אובמה הדגיש ביום שישי כי בעלי התפקידים במערכת הביטחון הלאומי עמדו באותה עת תחת "לחצים כבדים" למנוע התקפה נוספת.

יושבת ראש ועדת המודיעין של הסנאט, דיאן פיינסטייןצילום: AP

אובמה גם יצא להגנתו של מנהל הסי־איי־אי, ג'ון ברנן, שחברי קונגרס קראו להתפטרותו לאחר שנודע בשבוע שעבר שהסוכנות ריגלה אחרי ועדת הסנאט שבדקה את שיטות החקירה. ביום חמישי מסר דובר הסי־איי־אי כי חקירה פנימית של הסוכנות קבעה כי "כמה עובדים פעלו באופן שאינו הולם" להבנות המשותפות בין הסוכנות לוועדת הסנאט, בכך שחיפשו במחשבי חברי הוועדה. "יש לי אמון מלא בג'ון ברנן. הוא היה האיש שקרא לחקירה הפנימית, והוא הקים כוח משימה שיוודא שהלקחים נלמדו והבעיות נפתרו", אמר אובמה.

באפריל שלחה ועדת המודיעין לממשל אובמה טיוטה של סיכום הדו"ח המונה 600 העמודים. הנשיא ציין בסוף השבוע כי הבית הלבן החזיר לוועדה גרסה בלתי מסווגת אבל ערוכה של הסיכום, בנוסף על גרסאות לא מסווגות של מסמכים שהכינו הסי–איי־אי והמיעוט הרפובליקאי בוועדה בתגובה לסיכום. ההחלטה אם הוועדה תגיש התנגדות לשינויים שערך הממשל תלויה במידה רבה בפיינסטיין.

כמה בעלי תפקידים אמרו שבדו"ח הוועדה נטען כי הסי–איי–אי לא תידרך את הנשיא ג'ורג' בוש באופן מעמיק על השימוש בעינויים קשים בחקירות, אף על פי שבספר זיכרונותיו כותב בוש שהוא עודכן על השימוש בתוכנית. עובד לשעבר בממשל האמריקאי אמר כי בעת השימוש בשיטה זו, תידרך הסי–איי–אי את היועצת לביטחון לאומי לשעבר, קונדוליסה רייס, בעניין זה והיא עדכנה את הנשיא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ