ירח הדבש הגרעיני בין ארה"ב לרוסיה הולך ודועך

סיפוח חצי האי קרים הביא לשינוי מדיניות ממשל אובמה ולהקפאת הסכם חשוב שנחתם אשתקד להעמקת שיתוף הפעולה בין מעצמות הגרעין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסכסוך המתמשך בין ארה"ב לבין רוסיה גורם להקפאת הסכם שהושג לא מכבר בין שתי מעצמות הגרעין, ואשר הבטיח שיתוף פעולה מהנרחבים ביותר שהיו אי פעם בין מדעני הגרעין של שתיהן.

ההסכם היה אמור לכלול בין היתר ביקורים הדדיים באתרים אטומיים במטרה לעבוד על פרויקטים שונים, מאנרגיה ועד להגנה פלנטרית. בנוסף, ביטל משרד האנרגיה האמריקאי פגישות וסימפוזיונים שגרתיים בנושאי גרעין בהשתתפות נציגים ממוסקבה.

לפני 11 חודשים בלבד בא לווינה שר האנרגיה האמריקאי, ארנסט ג'יי מוניז, בעבר פרופסור ב–MIT שתמך בתוכניות מדעיות שמטרתן לסייע בחיסול התחרויות של המלחמה הקרה בין ארה"ב לבין רוסיה, כדי לחתום על הסכם זה. בואו הוכיח כי משטר אובמה האמין עד לאחרונה שיש סיכוי להעמיק את ההשתלבות ההדרגתית של רוסיה במערב, הנמשכת זה 25 שנה.

רונלד רייגן ומיכאיל גורבצ'וב בחתימה על הסכם STARTצילום: אי־פי

לחיצות ידיים וברכות הוחלפו עם עמיתו הרוסי של מוניז, סרגיי קיריינקו, בחתימת ההסכם שהיה אמור לאפשר למדענים רוסים להיכנס, בין השאר, למעבדות המחקר בלוס אלאמוס, ניו מקסיקו, שם נבנתה הפצצה האמריקאית הראשונה לפני 70 שנה, ולמתקנים אחרים המוקדשים לבניית הארסנל הגרעיני האמריקאי.

בתמורה לכך, כך נאמר, הורשו האמריקאים להיכנס ללב המתקנים הגרעיניים הרוסיים, כולל המקום שבו נוצרה הפצצה הסובייטית הראשונה. בהסכם היה גם פוטנציאל לקדם את תוכנית ההגנה מפני אסטרואידים, שבמרכזה פרויקט למחזור ראשי חץ אימתניים שיכוונו נגד עצמים העושים את דרכם לעבר כדור הארץ ומאיימים להחריבו.

מתקן לטיפול בפסולת גרעינית במזרח רוסיהצילום: רויטרס

סגן שר האנרגיה האמריקאי, דיוויד פונמן, אמר כי סיפוח חצי האי קרים לרוסיה הוא שהביא להחלטה להקפיא את הסכם הגרעין. "הבהרנו נחרצות כי אין זה הזמן לניהול עסקים כרגיל", אמר פונמן בסוף השבוע אך הדגיש כי משרדו ממשיך לשתף פעולה עם הרוסים בתחום הבטיחות של חומרים גרעיניים.

בכירים ומומחים בוושינגטון סבורים כי הקפאת ההסכם תגביל את הידע שיש לכל צד על הצד האחר, על יכולותיו וכוונותיו, אחרי יותר משני עשורים של עבודה משותפת. לדבריהם, תוכניות העבר אפשרו לשתי היריבות המרות מתקופת המלחמה הקרה, שניהלו ביניהן מרוץ חימוש גרעיני, ללמוד זו את זו ולהעמיק את היחסים ביניהן, וכתוצאה מכך להקטין את הסיכונים לשיפוט לקוי ולהפתעות טכנולוגיות.

זיגפריד הקרצילום: AP

כעת שני הצדדים שוקעים מחדש במנהגים מתקופת המלחמה הקרה ומספר הפרויקטים הגרעיניים המשותפים הצטמצם בצורה משמעותית. תמונות לוויין שפורסמו על ידי שירותי המודיעין האמריקאים, ובהן נראות ברוסיה תנועות של נשק כבד לכיוון גבול אוקראינה, מזכירות תמונות שפורסמו על ידי וושינגטון לפני יותר מ–50 שנה בתקופת הסכסוכים על קובה וברלין.

לפני כשבועיים האשימה וושינגטון את מוסקבה בהפרת הסכם חשוב העוסק בטכנולוגיית טילים. אחרי המשא ומתן שנערך ב–2010 על אמנת START החדשה, אין סיכויים רבים שתהיה התקדמות לקראת סבב שיחות נוסף לצמצום מספרם של ראשי חץ גרעיניים, וסביר להניח שגם לא תהיה התקדמות בתקופת נשיאותו של אובמה. מה שמדהים אף יותר אינו כיוון הצעדים האלה אלא מהירותם. בינואר עוד נועדו שני הצדדים בתדירות ודנו על פיקוח משותף על הנשק הגרעיני ועל תוכניות מדעיות.

ביטול הפגישות מראה באיזו מהירות עבר אובמה מהנחה שלרוסיה יש עניין בשיתוף הפעולה, להנחה שהנשיא ולדימיר פוטין שואף להשתלט על שטחים רבים ככל האפשר, ולכן, הכנסת מדענים רוסים למתקנים גרעיניים בארה"ב תהיה טעות. "היה ניסיון להשיב את שיתוף הפעולה הטוב, אך לצערי המצב הפך קשה עוד לפני המשבר באוקראינה וכעת הוא אינו הולך לשום מקום", אומר זיגפריד הקר, לשעבר מנהל המעבדות בלוס אלאמוס, המכיר מקרוב את שיתוף הפעולה שהתקיים עם רוסיה לאורך השנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ