תוכניות בריאות שימשו לארה"ב מסווה להתססת מרד בקובה

הסוכנות לפיתוח בינלאומי של ארה"ב גייסה צעירים מאמריקה הלטינית, שנשלחו לקדם שינוי פוליטי בקובה במסווה של פעילים בתוכניות בריאות

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי

במסגרת תוכנית שהגה ממשלו של ברק אובמה, נשלחו צעירים מאמריקה הלטינית לקובה במסווה של פעילים בתוכניות בריאות אזרחיות, כדי לקדם שינוי פוליטי באי - תוכנית שסיכנה את המשתתפים הזרים בה ונמשכה גם לאחר כליאתו של אזרח אמריקאי שפעל בקובה.

על פי תחקיר של סוכנות הידיעות אי־פי, החל מאוקטובר 2009 צעירים מוונצואלה, קוסטה ריקה ופרו נשלחו לקובה במסגרת יוזמה שעליה פיקחה הסוכנות לפיתוח בינלאומי של ארה"ב (USAID), במטרה להתסיס את האוכלוסיה למרד. הפעילים הגיעו לקובה באמתלות שונות, בין היתר במסווה של תיירים, ונסעו ברחבי האי במטרה לאתר תושבים שאותם יוכלו לגייס לפעילות פוליטית.

באחד המקרים העבירו העובדים סדנה למניעת הידבקות באיידס, שהוגדרה במזכרים כ"תירוץ מושלם" להשגת יעדיה הפוליטיים של היוזמה - צעד העלול לחבל בדיעבד במאמצי ארה"ב לשפר את תנאי הבריאות בעולם.

מטה הסוכנות האמריקאית לפיתוח בינלאומי בוושינגטוןצילום: אי־פי

מהתחקיר עולה עוד כי המאמצים נעשו פעמים רבות בחוסר מקצועיות והיו מלווים בסיכונים. שלטונות קובה בדקו מי מממן את הנוסעים, והצעירים כמעט חשפו את משימתם, שהוגדרה כ"זיהוי גורמים פוטנציאלים שיחוללו את השינוי החברתי". אחד המשתתפים בתוכנית אמר שהתדרוך שבו היה אמור ללמוד איך לחמוק מהמודיעין הקובני נמשך 30 דקות בלבד, ונראה כי לא היתה כל רשת ביטחון לפעילים הבלתי מיומנים במקרה שייתפסו.

"אף על פי שאף פעם שאין ודאות מלאה, תהיו בטוחים שהרשויות לא ינסו לפגוע בכם פיזית, רק להפחיד אתכם", נכתב במזכר שהגיע לידי אי־פי. "זיכרו כי ממשלת קובה מעדיפה להימנע מדיווחי תקשורת שליליים בעולם, כך שלא סביר שיכו אזרחים זרים". כתריסר אזרחים מאמריקה הלטינית השתתפו בתוכנית, בשכר נמוך של 5.41 דולר לשעה.

מהתחקיר גם עולה שסוכנות USAID והקבלן שלה, Creative Associates International, המשיכו בהפעלת התוכנית גם לאחר שגורמים רשמיים בארה"ב המליצו לממשלתם בשיחות פרטיות עם קבלני הממשלה לשקול להשהות את הנסיעות לקובה, לאחר מעצרו של עובד הקבלן האמריקאי אלן גרוס, הכלוא בקובה בגין הברחת טכנולוגיה רגישה.

הגילויים אודות התוכנית באים חודשים לאחר חשיפת פרויקט "הטוויטר הקובני" הסודי של ממשלת ארה"ב. התוכנית, שהושקה על ידי USAID ב–2009 ונחשפה על ידי אי־פי באפריל השנה, הקימה רשת חברתית בשם "זון־זוניאו", ששימשה לטענת מקורות רשמיים להגברת זרימת המידע במדינה. עם זאת, מתחקיר אי־פי עלה כי הרשת, שמשתמשיה לא ידעו שהוקמה על ידי ממשלת ארה"ב, נועדה לקדם מטרות פוליטיות ולעודד את צעירי המדינה להתנגד לממשל הקומוניסטי. המבקר הכללי של USAID חוקר כעת את התוכנית, שהסתיימה ב–2012, אז נסגרה הרשת החברתית במפתיע.

" USAID וממשל אובמה מחויבים לתמוך ברצון העם הקובני לקבוע בחופשיות את עתידם", כתבה הסוכנות בתשובה לשאלות אי־פי. "USAID עובדת עם קבוצות נוער עצמאיות בקובה בקידום תוכניות קהילתיות, בריאות הציבור, אמנויות והזדמנויות נוספות למעורבות עם תוכניות דמוקרטיות ברחבי העולם". בהודעה שפרסמה בשבוע שעבר, טענה USAID שלסדנת האיידס היו שתי מטרות: "היא סייעה לתמוך בחברה האזרחית הקובנית, ובנוסף התייחסה לרצונם של הקובנים לקבל מידע והדרכה במניעת איידס".

מבחינת מסמכים ומראיונות ברחבי העולם, מצאה אי־פי כי תוכנית המטיילים נקטה אמצעים מקיפים כדי להסתיר את פעילות העובדים. הם תקשרו זה עם זה באמצעות מילות קוד: "יש לי כאב ראש" - משמעו כי הם חושדים שרשויות קובה עוקבות אחריהם; "אחותך חולה" - הוראה לקצר את נסיעתם. "פעלנו כך שהרשויות כאן לא ידעו שנסענו לקובה וסייענו לקבוצות הללו", אמרה עובדת משתתפת לשעבר בפרויקט מוונצואלה. "זו היתה התקופה בה הוגו צ'אבס היה בשלטון, ואם הוא היה מגלה שכמה צעירים מוונצואלה פועלים להתסיס מרד - הייינו נזרקים לכלא", אמרה.

כדי להתחמק מרשויות קובה, המטיילים התקינו חומרים הנראים תמימים במחשבים הניידים שלהם, במטרה להסתיר את המידע הרגיש שהיה בהם. הם השתמשו בכרטיסי זיכרון מוצפנים להסתיר את הקבצים, ושלחו אימיילים מקודדים באמצעות מערכת שהיתה יכולה לעורר חשד.

בקובה, עבודה בתוכניות זרות לקידום הדמוקרטיה אינה חוקית. עם זאת, אחד החוזים נחתם ימים לאחר מעצרו של גרוס. "הם עצרו עובד מסוכנות אחרת. זה יכול להיות מסוכן", נכתב בהודעת סקייפ בין שני עובדי התוכנית. "תודה לאל שהוא לא אחד משלנו".

היוזמה יצאה לדרך במקביל להצהרות הנשיא אובמה, שרק הושבע, על "התחלה חדשה" עם קובה אחרי עשרות שנות חשדנות, עובדה המעלה ספק ביחס למידת העקביות של מדיניות הבית הלבן כלפי המדינה המבודדת. בספר החדש "Hard Choices" (בחירות קשות", מביעה הילרי קלינטון, שכיהנה באותה תקופה כשרת החוץ, שביעות רצון מ"השינוי המחלחל לאט" לקובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ