פסל עצמו מלשפוט פלסטינית: "למשפחתי היו מניות במרכול שפוצצה ב-1969"

שני גברים נהרגו בפיגוע בשופרסל בירושלים. האשה שוחררה בעסקת אסירים לאחר 10 שנות מאסר, והיא מואשמת שלא דיווחה על העונש כשהגיעה לארה"ב

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שופט פדרלי בדטרויט שבמישיגן פסל עצמו ממשפטה של מהגרת פלסטינית, שהואשמה כי שיקרה לגבי מעורבותה בפיגוע קטלני שאירע ב-1969 בירושלים. הסיבה – השופט גילה כי משפחתו החזיקה במניות במרכול בו התרחש הפיגוע.

השופט פול בורמן פסל עצמו אמש מלהשתתף בתיק ההונאה של רסמיה עודה בת ה-67. המהגרת, שידועה גם בשם רסמיה יוסף, היא מנהלת שותפה בארגון בשם "רשת הפעולה הערבית-אמריקאית" הממוקם בשיקגו שבאילינוי. בית משפט צבאי ישראלי הרשיע אותה בעבר בשני פיגועים, אחד מהם הוא הפיגוע בו נהרגו שני גברים בסניף שופרסל בירושלים. לאחר שריצתה עשר שנות מאסר, ממשלת ישראל שחררה את האשה בעסקת אסירים מול אש"ף.

פרקליטיה של עודה ביקשו שהשופט היהודי יפסול את עצמו על רקע קשריו הענפים עם ארגונים יהודיים בדטרויט והקשרים שכנראה יש לו עם צה"ל ועם מערכת המשפט שלו. לדברי השופט בורמן, רק כאשר התובעים חשפו בפניו את שמו של המרכול ביום שני, הבין כי מדובר ברשת בה השקיעה משפחתו כסף באותם ימים – ולכן פסל עצמו מהמשפט.

"בזמן הפיגוע ב-1969, היתה למשפחתי השקעה כספית פסיבית בשופרסל", כתב השופט. "לא היתה מעורבות משפחתית בתפעול של שופרסל. יתרה מכך, היום אין אפילו קשר כספי פסיבי עם הרשת", הוסיף. השופט ציין כי הוא יכול היה לתפקד באופן הוגן ואובייקטיבי כלפי עודה, אך הוא לא רצה שעסקי המשפחה ייתפסו כמונעים ממנו לפעול ללא משוא פנים.

הרשויות בארצות הברית מאשימות את עודה שלא ציינה את הרשעתה ואת עובדת מאסרה במסמכי ההגירה שמילאה כשהגיעה למדינה מירדן בשנת 1995 ולפני שהפכה לאזרחית מלאה ב-2004. עורך דינה אמר כי מצבה הנפשי של מרשתו בעת שהגישה את המסמכים יכול להוות שיקול בבית המשפט. בעקבות ההתפתחויות נקבע לעודה שימוע מול שופט אחר בשניים בספטמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ