קרי יוצא למזרח התיכון בניסיון להקים קואליציה נגד המדינה האיסלאמית

הרכבת קואליציה בינלאומית הוכיחה עצמה במלחמות קודמות שניהלה ארה"ב, אך מדינות מפתח כמו איראן, סוריה ורוסיה הופכות את האתגר הנוכחי למורכב יותר

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

לנשיא בוש הראשון היתה אחת, גם לנשיא ביל קלינטון. לנשיא בוש השני היו שתיים. עכשיו, מבקש גם הנשיא ברק אובמה להקים קואליציה של מדינות, שיצטרפו למאבקה של ארה"ב נגד האיום שמציב ארגון המדינה האיסלאמית במזרח התיכון ומחוצה לו.

גיבוש קואליציה היא משימה הדורשת זמן, והשאלה מי יכול וצריך להצטרף אליה היא לעתים קרובות בעייתית. במצב הנוכחי, זו שאלה מורכבת במיוחד בגלל העובדה שהבסת הקיצוניים האיסלאמים היא אינטרס שארה"ב ובעלות בריתה חולקות עם ממשלות שהן מתנגדות להן. ואולם נראה שדרכי הקואליציות נפלאות לא פחות מדרכי הפוליטיקה.

על כן, כששר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי ייצא השבוע למזרח התיכון ולאירופה כדי לנסות להרכיב את מה שכינה "קואליציה של הנכונים והמסוגלים", שתפעל נגד אנשי המיליציה הסונית השולטים בחלקים גדולים של סוריה ועיראק, יהיה עליו לפעול במשנה זהירות. "אני סבור שחשוב ביותר שיהיו לנו מדינות ערביות, בעיקר בעלות רוב סוני, המתנגדות לאותו ניהיליזם קיצוני שאנחנו רואים אצל המדינה האיסלאמית, שאומרות שאין לזה קשר לאיסלאם ומוכנות להצטרף באופן פעיל למאבק", אמר אובמה בשבוע שעבר בפסגת ברית נאט"ו בוולס, "וציפייתי היא שידידים, בעלות ברית ושותפים שלנו באזור יהיו גם מוכנים לנקוט פעולה במסגרת הקואליציה".

אבמה, שאמור להציג מחר (רביעי) את אסטרטגית המאבק שלו בארגון המדינה האיסלאמית, וקרי, קיבלו אתמול רוח גבית, לאחר שהליגה הערבית הודיעה על הסכמתה עקרונית להיות חלק מהקואליציה וציינה, בלי לפרט, ש–22 מדינותיה ינקטו צעדים דחופים, פוליטיים, הגנתיים, ביטחוניים ומשפטיים, כדי להיאבק בקיצוניים.
ההודעה פורסמה לאחר שיחה טלפון של קרי למזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, שבה קרא שר החץ של ארה"ב לליגה "לתפוס עמדה חזקה" בקואליציה; כך מסר משרד החוץ של ארה"ב.

לאחר גיבוש ליבה של עשר מדינות בשבוע שעבר, צועד קרי בעקבות קודמיו, ג'יימס בייקר וקולין פאוול, בנסיונותיו לגייס חברות נוספות לקואליציה - בעיקר מקרב המדינות הערביות שיפעלו בחצר האחורית שלהן - ולחזק את בסיס התמיכה של אלה שכבר הצטרפו אליה.

בשבוע שעבר חלק קרי שבחים לבייקר על שגיבש קואליציה של 33 מדינות שפעלו לצד ארה"ב נגד עיראק, בעקבות פלישת בגדאד לכוויית ב-1991. "פועלו להקמת קואליציה עולמית שתיאבק בסדאם חוסיין לקראת מבצע סופת מדבר, הוא עד היום מופת שעל פיו נאמדת הרכבת קואליציה מודרנית, ושאותו אני מניח שאאמץ בעצמי בימים הקרובים בטיפול בסוגיית המדינה האיסלאמית", אמר קרי.

"כולם יכולים לעשות משהו", אמר קרי לאחר שהוא ושר ההגנה צ'ק הייגל נפגשו עם נציגי מדינות הליבה של הקואליציה: בריטניה, צרפת, אוסטרליה, קנדה, גרמניה, טורקיה, איטליה, פולין ודנמרק.

קרי עם קיסינג'ר, אולברייט וקלינטון, בשבוע שעברצילום: אי־אף־פי

האומנם? הקואליציה של בייקר משנת 1991 היתה הצלחה משום שהוא השכיל לצרף אליה גם את סוריה, מדינה שעליה מטיל היום ממשל אובמה את האשם לצמיחת הקיצוניים, ושאותה הוא אינו מעניין לצרף. "האויב של האויב שלך אינו הידיד שלך" אמרה דוברת משרד החוץ ג'ן פסאקי. "אנחנו ממשיכים לגרוס שאסד איבד את הלגיטימיות שלו".

ומה עם איראן, המספקת היום - יחד עם ארה"ב - תמיכה צבאית לממשלת עיראק במאבקה בארגון המדינה האיסלאמית? איראן גם תומכת באסד, שאותו ארה"ב רוצה לראות מודח. גורמים אמריקאיים רשמיים אומרים שאיראן אינה רצויה וחוזרים וטוענים שהם אינם מתאמים עם טהראן שום פעולה נגד ארגון המדינה האיסלאמית.

רוסיה היא מרכיב מסובך נוסף במשוואה, בגלל תמיכתה באסד ומעורבותה בעימות באוקראינה. גורמים אמריקאים זהירים במגעיהם עם מוסקבה, שהודיעה בשבוע שעבר שהיא מתייצבת מאחורי יוזמתו של אובמה לכנס את מועצת הביטחון של האו"ם החודש כדי לדון בבעיית ארגון המדינה האיסלאמית והלוחמים הזרים הפועלים בשורותיו.

מקטרגים אחדים מתייחסים בלגלוג ל"קואליצית הליבה", אומרים שהיא קטנה מדי, ומזכירים שהקואליציה שהנשיא בוש הקים למלחמה באפגניסטאן היתה מורכבת מ־48 מדינות. בתגובה אומר משרד החוץ האמריקאי שיותר מ־40 מדינות, לא כולל איראן, כבר נתנו או הציעו לעיראק תמיכה ברמה זו או אחרת במאבקה בקיצוניים. קרי מצדו נראה איתן בדעתו שהקיצוניים האיסלאמים הם בבחינת הזדמנות לעולם, או לרובו, להתאחד. "זו הזדמנות להפגין שיש לנו היכולת להתלכד", אמר בפסגת נאט"ו. 

במקביל ליציאתו של קרי למזרח התיכון, סקר חדש שערכו הוושינגטון פוסט וחדשות אן-בי-סי בארה"ב מגלה כי 71% מהאמריקאים אומרי כי הם תומכים בתקיפות אוויריות בעיראק – עלייה משמעותית מ-54% שתמכו בתקיפה כזו לפני שלושה שבועות, ומ-45% התמיכה בחודש יוני. מבין אלה שחושבים שאובמה זהיר מדי בהתנהלותו, 82% תומכים בתקיפה, מבין אלו שמאמינים כי התנהלותו בענייני חוץ נכונה, 66% תומכים בתקיפות אוויריות בעיראק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ