"ניו יורקר": ממשל בוש צנזר את הקשר בין סעודיה לפיגועי 11 בספטמבר

על רקע ניסיונות ממשל אובמה לרתום את ריאד למבצע הצבאי בעיראק ובסוריה, מתפרסמים פרטים הקושרים אותה ישירות לטרור

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

בקומת הקרקע של מרכז המבקרים החדש בגבעת הקפיטול ישנו חדר מאובטח שבו נשמרים מסמכים מסווגים של ועדת המודיעין בבית הנבחרים. אחד המסמכים האלה, בן 28 עמודים, נקרא "ממצאים, דיון ונרטיבים בנוגע לעניינים רגישים של הביטחון הלאומי". ב-2002 ממשלו של ג'ורג' בוש הוציא את המסמך הזה מתוך דו"ח החקירה של הקונגרס על מתקפת הטרור ב-11 בספטמבר 2001, בטענה כי פרסומו "יפגע בפעילות המודיעין האמריקאית, יחשוף מקורות ושיטות שיקשו עלינו לנצח את הטרור".

אך לפי דיווח שהתפרסם אתמול (שלישי) באתר השבועון "ניו יורקר", במסמך שנגנז אין דבר שקשור לביטחון הלאומי, כי אם תיאור מרתק של מערכת היחסים בין ממשל בוש לבין בית המלוכה הסעודי ובו עדויות למעורבות של גורמים וישויות סעודיות במתקפה על מרכז הסחר העולמי ועל הפנטגון. גורמים שנחשפו למסמך סיפרו כי הוא כולל הוכחות לכך שגורמים סעודיים רשמיים סייעו לחטיפת המטוסים וכי "השאלה האמיתית היא עד לאיזה דרג הגיע הידע בעניין".

ג'ורג' בוש והמלך עבדאללה בכינוס ג'י-20 בוושינגטון ב-2008צילום: REUTERS

נושא זה מעורר עניין כעת על רקע מאמציו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לגייס את סעודיה למבצע המתוכנן נגד "המדינה האיסלאמית" בעיראק ובסוריה. במקביל, דן ממשל אובמה באפשרות להסיר את החיסיון מעל המסמך.

גם סעודיה דורשת את חשיפת הפרטים בטענה שאין לה דבר להסתיר, אולם תזמון פרסום המידע עלול להיות בעייתי גם מהצד המשפטי. בימים אלה נדונה תביעה, שהוגשה כבר לפני 10 שנים על ידי קורבנות פיגועי 11 בספטמבר ובני משפחותיהם וכן על ידי חברות הביטוח שנתבעו בעקבות האסון, ובה מואשמים גופי צדקה, בנקים וגורמים פרטיים סעודיים במעורבות בפיגועים. ביולי האחרון השיב בית המשפט העליון של ארה"ב גם את ממשלת סעודיה לתביעה כנאשמת, וזאת אחרי שב-2005 הוחלט למחוק אותה מהתיק.

התביעה בתיק סבורה כי המסמך הסודי מגבה את טענתה כי חוטפי המטוסים ב-11 בספטמבר קיבלו סיוע ישיר מגורמי ממשל סעודים בארה"ב. משפחות הקורבנות טוענות כי ממשל אובמה לא עמד פעמיים בהבטחותיו לפרסם את המסמך.

מארס 2014 - אובמה בפגישה עם מלך סעודיה עבדאללהצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ