למרות החשש מג'יהאדיסטים, סי-איי-אי משהה את הריגול אחר "ידידות" באירופה

ההחלטה שהתקבלה בעקבות חשיפת תוכניות הריגול של ארה"ב אוסרת על עובדי הסוכנות להיפגש עם מקורות בממשלות ידידותיות במערב היבשת

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

בעקבות הביקורת שנמתחה על וושינגטון לאחר שהתגלה שאזרח גרמני מכר סודות לארה"ב ונחשפו תוכניות המעקב של הסוכנות לביטחון לאומי (NSA), הפסיק הסי-איי-אי לרגל אחר ממשלות ידידותיות לארה"ב במערב אירופה, כך לפי מקורות רשמיים. ההחלטה שהתקבלה לאחר עשורים של ריגול נועדה להעניק לקציני סוכנות הביון זמן לבחון אם פעלו בזהירות מספקת ולהעריך אם הריגול אחר בעלות ברית שווה את הסיכון שייחשפו, כך אמר מקור אמריקאי שתודרך על ההחלטה.

בהתאם להחלטה, נאסר על עובדי הסוכנות באירופה לנקוט "מבצעים חד-צדדיים", כגון פגישות עם מקורות שגייסו בתוך ממשלות במדינות בעלות ברית של ארה"ב. קציני סי-איי-אי מורשים עדיין להיפגש עם עמיתיהם בשירותי המודיעין של המדינות הללו ולקיים מבצעים משותפים עמם. לאחרונה חודשו מבצעים חד-צדדיים מול אזרחי מדינה שלישית – רוסים בצרפת, למשל. אך פגישות עם מקורות עצמאיים במדינה המארחת נותרו תחת השהייה, וכך גם גיוסים חדשים. בסי-איי-אי סירבו להגיב על הדיווח.

ג'יימס קלאפר, ראש המודיעין הלאומי האמריקאי, אמר במהלך אירוע ציבורי ביום חמישי כי ארה"ב נוטלת על עצמה סיכון גבוה יותר משום שחדלה לרגל אחר "מטרות מסוימות", אך לא פירט מעבר לכך. עצירה של תוכנית ריגול נהוגה במקרים בהם מבצע נמצא בסכנה, אך אף פעם לא "באופן כה ממושך ועמוק", כך אמר מקור לשעבר בסי-איי-אי. ההשהייה, המתרחשת זה כחודשיים, התבצעה בהוראת קציני סי-איי-אי בכירים באמצעות מברקים סודיים.

אולם ההחלטה התקבלה בתקופה רגישה, בעוד ארה"ב מודאגת בשל קיצונים אירופאים שנלחמו בסוריה, תגובתה של אירופה לתוקפנות רוסיה והעוינות האירופית כלפי חברות טכנולוגיה אמריקאיות, בעקבות חשיפות כי העבירו מידע ל-NSA.

הצעדים הם חלק מאמצעים שננקטו לאחר מעצרו בתחילת יולי של עובד בן 31 בסוכנות המודיעין הגרמנית. האיש שנחשד בריגול עבור רוסיה, אמר לרשויות כי העביר 218 מסמכי מודיעין גרמניים לסי-איי-אי. במקרה שני, הרשויות חיפשו בביתו ובמשרדיו של עובד משרד ההגנה הגרמני החשוד בריגול עבור ארה"ב, אך הוא הכחיש את החשדות ולא הוגשו נגדו כתבי אישום.

כמה ימים לאחר מכן, ביקשה גרמניה ממנהל תחנת הסי-איי-אי בברלין לעזוב את המדינה, דרישה חסרת תקדים מצד בעלת ברית של ארה"ב. הצעד הדגיש עד כמה חמור המצב בעיני הגרמנים, לאחר שכבר נחשף במסמכים הסודיים שהדליף אדוארד סנודן כי ה-NSA עקבה אחר שיחות הטלפון הסלולרי של קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל.

החשיפה הרתיחה בשעתו את מרקל, שדרשה הסברים מהנשיא אובמה. היא הביכה את שני המנהיגים והביאה רבים בגרמניה לפקפק בנוגע לשיתוף הפעולה עם ארה"ב. ראשי הסי-איי-אי היו מודאגים כי התקרית תוביל את שירותי הביטחון האירופים להתחיל לעקוב מקרוב אחר פעילותם של אנשי הסוכנות. קצינים רבים של הסוכנות באירופה, שפעלו מתוך שגרירויות אמריקאיות, הכריזו על מעמדם כסוכני מודיעין בפני הממשלות הזרות.  

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ