800 קליעים נמצאו ברשות האדם שחדר לחצר הבית הלבן

ותיק המלחמה שטיפס מעל גדר המתחם נעצר ביולי כשברשותו רובים ומפה בה סומן הבית הלבן. השירות החשאי יגביר את האבטחה באזור

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ותיק מלחמת עיראק שנכנס ביום שישי בלילה למתחם הבית הלבן כשברשותו סכין לאחר שטיפס מעל לגדר, החזיק במכוניתו יותר מ–800 קליעים ונעצר ביולי. אז נמצאו ברשותו רובה צלפים ומפה שבה סומן הבית הלבן, כך מסר שלשום תובע פדרלי. השירות החשאי של ארה"ב, האחראי לאבטחת מנהיגי המדינה וראשי ממשלות זרות המבקרים בה, יערוך בדיקה פנימית שתבחן איך הצליח עומאר גונזלס, בן 42, להיכנס לבית הלבן בטרם נעצר ומה יש לעשות כדי למנוע פרצות אבטחה דומות.

ראש השירות החשאי, ג'וליה פירסון, שהורתה לערוך את הבדיקה, נתבקשה לדווח על התקרית בפני ועדת השירותים החשאיים בבית הנבחרים ב–30 בספטמבר. במקביל הורתה פירסון להגדיל את מספר הסיורים הרגליים ולהדק את הפיקוח על המתחם. הסוכנות גם תבחן אפשרות להרחיב את אזור הביטחון מסביב לבית הלבן כדי להרחיק ממנו את הציבור. "תקריות משמעותיות אלה חושפות בפני אויבי האומה את החולשות שלנו כמו גם את יכולות התגובה שלנו", מסר חבר בית הנבחרים הרפובליקאי דארל איסה, יו"ר הוועדה.

הנשיא ברק אובמה ובני משפחתו היו בקמפ דייוויד בסוף השבוע, ולכן לא שהו בבית הלבן כאשר גונזלס טיפס על הגדר וחצה בריצה את המדשאה בצד הצפוני של המתחם, מול עיניהם המשתאות של התיירים שהיו באותה עת בשדרות פנסילבניה. שלשום אמר אובמה כי יש לו ביטחון מלא בשירות החשאי. "אני אסיר תודה על ההקרבה שלהם למעני ולמען משפחתי", אמר.

קציני השירות החשאי ליד גדר הבית הלבן, השבועצילום: אי־פי

גונזלס, שפרש מהצבא בגין מוגבלות ב–2012, התגורר בטקסס. ביולי נעצר בווירג'יניה בגין נהיגה בלתי זהירה, ניסיון להתחמק מהמשטרה והחזקת רובה ציד קצוץ קנה. השוטרים מצאו במכוניתו 11 רובים, בהם רובי ציד, אקדחים ורובי צלפים. במפה שהחזיק, שהוטמנה בין דפי ספר תנ"ך, סומנו הבית הלבן ואנדרטת ג'ורג' וושינגטון שבאלכסנדריה, וירג'יניה. גונזלס שוחרר בערבות לאחר שנעצר. באוגוסט עוכב על ידי המשטרה, אך לא נעצר, כאשר צעד לאורך הגדר הדרומית של הבית הלבן עם גרזן טמון בחגורת המותניים שלו.

לאחר שנעצר ביום שישי אמר גונזלס כי הוא "מודאג מכך שהאטמוספרה קורסת" ועליו להעביר מידע בעניין לנשיא, כך לפי מסמכים שהוצגו בשימוע שנערך לו שלשום. אחרי מעצרו מצאו שוטרים במכוניתו יותר מ–800 קליעים, שני גרזנים ומצ'טה. גונזלס עתיד לעמוד לדין בגין כניסה לא מורשית למתחם שהכניסה אליו אסורה בעודו נושא נשק מסוכן.

השר לביטחון המולדת, ג'ה ג'ונסון, הממונה על השירות החשאי, אמר בהודעה שפירסם כי "אל לאמריקאים להיחפז להסיק מסקנות על האירוע ואל להם לפקפק בשיפוט של אנשי הביטחון, שהיו להם שניות ספורות בלבד כדי לפעול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ