ארה"ב תפצה בכחצי מיליארד דולר את שבט הנאוואחו

סכום הפיצויים שיינתן לבני הנאוואחו, הטוענים כי הממשל התרשל בניהול נכסיהם במשך עשרות שנים, הוא הגבוה ביותר שהוענק לשבט אינדיאני

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

ממשלת ארצות הברית תפצה את אומת הנאוואחו ב-554 מיליון דולר, סכום הפיצויים הגדול ביותר שנקבע בהסדר עם שבט אינדיאני. ההסדר הושג במסגרת תביעה בה נטען כי הממשל הפדרלי ניהל שלא כהלכה את נכסיה של הקהילה במשך יותר מ-50 שנה.

ההסדר, שאת פרטיו הציג ביום רביעי משרד המשפטים, הוא האחרון בסדרת הסכמים בין ממשל אובמה לשבטים אינדיאנים, הטוענים כי הממשלה לא פעלה כראוי כדי להגן על ענייניהם בניהול המשאבים הטבעיים שברשותם. הסכום שיקבלו בני הנאוואחו גבוה ביותר מ-170 מיליון דולר מזה שנקבע בהסכמים עם שבטים אחרים. ההכרזה הרשמית על ההסדר תיערך היום (שישי) במושבה של ממשלת אומת הנאוואחו בווינדו רוק, אריזונה.  

"ההסכמה מהווה אבן דרך, והיא מביאה לסיומה התדיינות ממושכת ומכבידה", אמר שר החוץ של ארה"ב, אריק הולדר. "היא תספק משאבים חשובים לאומת הנאוואחו, ותעניק פתרון הוגן ומכבד לסכסוך המשפטי".

בני שבט הנאוואחו בהצהרה שמסרו היוםצילום: אי־פי

הממשל הפדרלי מפקח על יותר מ-56 מיליון דונם של אדמה השייכת לאומת הנאוואחו, ומחכיר חלקות בה עבור כריית פחם וקידוחי נפט, חטיבת עצים, חקלאות, דיור ומטרות נוספות, במערכת שראשיתה במאה ה-19. בשנת 2006, הגיש השבט תביעה בטענה כי הממשלה כשלה בהשקעת משאבי השבט באופן שימקסם את רווחיהם. התביעה טענה כי הרשלנות החלה ב-1946 ודרשה פיצויים של 900 מיליון דולר.

"כשהממשלה דנה על החוזים, היא לא עשתה עבודה טובה בהשגת ערכי שוק הוגנים", אמר אנדרו סנדלר, עורך דין המייצג את אומת הנאוואחו. "הממשלה לא עשתה עבודה טובה במעקב אחר התפוקה כדי לוודא שהתגמולים שולמו באופן הוגן, והיא לא עשתה עבודה טובה בהשקעת הכסף". סכום הכסף יועבר לשבט בתוך חודשיים, אמר סנדלר. "למעשה כל משאב טבע שנמצא בחלק הזה של המדינה היה חלק מהתיק", הוסיף.

בן שלי, נשיא אומת הנאוואחו, אמר כי הפיצוי שנקבע "הוגן וצודק", ומסר בהצהרה כי "לאחר תהליך ארוך וקשה, אני שמח שהצלחנו לבסוף להגיע להחלטה בנושא זה".

הנווחאו הוא שבט הילידים הגדול ביותר בארה"ב, ובו יותר מ-300 אלף חברים החיים בטריטוריה חצי אוטונומית המתפרשת על פני 71 מיליון דונם בניו מקסיקו, אריזונה ויוטה. ההסכם הוא חלק ממאמצי ממשל אובמה לפתור את תביעותיהם של בני השבטים האינדיאנים. כולל ההסדר האחרון, הממשל האמריקאי נשא ונתן על פיצויים בסכום של 2.61 מיליארד דולר עם 80 שבטים שטוענים כי נכסיהם לא נוהלו כהלכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ