בעקבות המחדלים בהגנה על אובמה, ראשת השירות החשאי התפטרה

ג'וליה פירסון פורשת בעקבות החשד לטיוח החדירה לבית הלבן והעובדה שמאבטח פרטי חמוש הגיע, בניגוד לנהלים, עד למרחק נגיעה מהנשיא

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ראשת השירות החשאי של ארה"ב, ג'וליה פירסון, התפטרה הערב (רביעי) בעקבות שני מחדלי אבטחה סביב הנשיא, ברק אובמה, בתוך פחות מחודש וחשדות כבדים לטיוח. השר לביטחון פנים, ג'ה ג'ונסון, הודיע כי את מקומה של פירסון ימלא לפי שעה ג'וזף קלנסי, שפרש מהשירות ב-2011 מתפקיד ראש המחלקה להגנה על הנשיא בשירות. מהבית הלבן נמסר כי אובמה בעצמו המליץ על מינוי קלנסי לתפקיד.

השר האמריקאי לביטחון פנים הוסיף כי בכוונתו למנות צוות עצמאי לחקירת מחדל האבטחה בבית הלבן ב-19 בספטמבר. השבוע נחשף כי עומר גונזלס, תושב טקסס בן 42, הצליח לחדור לבית כשהוא חמוש בסכין ונתפס רק כשהגיע אל החדר המזרחי. זאת בניגוד לשורה של פרסומים קודמים שבהם נטען כי גונזלס נתפס על מדשאת הבית הלבן סמוך לדלת הכניסה לאכסדרה הצפונית. בהופעתו היום בפני בית משפט בוושינגטון כפר גונזלס באישומים נגדו והוחלט כי הוא יישלח לבדיקה פסיכיאטרית. יצויין כי גונזלס תועד בעבר מסייר באזור הבית הלבן וכי בחיפוש במכוניתו נמצאו לא פחות מ-800 כדורים.

הדלת שמובילה לאכסדרה הצפונית. דרכה נכנס גונזלסצילום: אי־אף־פי

חשיפת מחדל האבטחה בבית הלבן הובילה לחשיפת מחדל נוסף, שהתרחש שלושה ימים בלבד לפני כן. ב-16 בספטמבר ליווה מאבטח חמוש מחברה פרטית את נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בעת ביקורו במרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) באטלנטה ובכף הופר תקנון השירות החשאי לפיו רק סוכנים אמורים לשאת נשק בסביבת הנשיא.

לא נמסרו פרטים מלאים על התקרית באטלנטה, אולם גורם במערכת אכיפת החוק סיפר שהמאבטח נכנס למעלית יחד עם הנשיא ומאבטחיו בעת הביקור באטלנטה. לדברי אחד ממלווי הנשיא, המאבטח צילם תמונות ובפעל בדרך "לא מקצועית". השירות החשאי מקפיד על פרטיות ומדיניות "ללא צילומים" בסביבת הנשיא. כשהממונים על המאבטח קיבלו מידע על התנהגותו, הוא פוטר לאלתר, ורק אז התברר לאנשי השירות החשאי שהיה חמוש. עוד הסתבר כי האדם המדובר נעצר מספר פעמים, בפעם האחרונה ב–1996.

בשימוע שהתקיים אתמול בקונגרס לקחה פירסון אחריות מלאה למחדל. "מה שקרה אינו מקובל ולא יקרה שנית", אמרה. ראשת השירות החשאי ספגה ביקורת קשה במהלכה אמרו כמה מחברי הבית כי איבדו אמון ביכולתו של השירות להגן על הנשיא ומשפחתו, והעלו ספקות ביחס ליכולתה של פירסון להתעמת עם מה שהם מכנים "בעיות מערכתיות" ו"חוסר גילוי לב בנוגע להפרות אבטחה אחרונות".

השירות החשאי אחראי להגנה על הנשיא ויתר בכירי הממשל האמריקאי, הגנה על בכירים המבקרים בארה"ב וכן על חקירת פשעים כלכליים. במהלך השימוע אמרה פירסון שהיא מכירה בכך ש"נעשו טעויות" על ידי סוכנים וקצינים שהתעלמו מההוראות הקיימות להתמודדות עם איומים. עם זאת, היא לא הסבירה מדוע גורמים רשמיים בשירות החשאי הטעו תחילה את הציבור בנוגע לעובדה שגונזלס הצליח לחדור לבית הלבן ופרסמו הודעות לא מדויקות עד כוזבות.

ג'וליה פירסון בשימוע בקונגרסצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ