החל מיולי 2015: קליפורניה תאסור בחוק חלוקת שקיות ניילון

קליפורניה היא המדינה הראשונה שחוקקה את החוק שנועד להגן על הסביבה, אך בכמה ערים גדולות בארה"ב חלוקת המזהם הגדול כבר אסורה

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

קליפורניה היא המדינה הראשונה בארצות הברית שבה נאסר על פי חוק לחלק שקיות ניילון חד פעמיות, כך דיווח אתר הבי־בי־סי. החוק, שמטרתו לצמצם את זיהום הסביבה, אוסר לחלק שקיות ניילון בחנויות מכולת ובחנויות נוחות. הוא ייכנס לתוקפו ביולי 2015. יצרני פלסטיק הביעו מחאה נגד החוק החדש, וטענו כי הוא יגרום לאבדן אלפי מקומות עבודה ויאפשר לבעלי חנויות המזון לעשות רווחים ממכירת שקיות נייר.

"זהו צעד בכיוון הנכון. הדבר יצמצם את נחשול שקיות הניילון שמזהם את חופינו, את הפארקים ואפילו את האוקיינוס", כתב מושל קליפורניה, ג'רי בראון, בהודעה שהתפרסמה ביום שלישי. בין היתר, אוסר החוק על חנויות לחלק שקיות מנייר ממוחזר בנקודות המכירה, או למכור אותן בפחות מ–10 סנט. האיסור יחול על רשתות מזון גדולות דוגמת Wal-Mart ו־ Target החל ביולי 2015, ואילו על חנויות נוחות ומרכולים קטנים יותר מיולי 2016.

נפרדים משקיות הניילון. קניות בקליפורניהצילום: רויטרס

שדולת התאחדות יצרני הפלסטיק The American Progressive Bag Alliance לא הצליחה לטרפד את החוק, למרות נסיונותיה. "החוק, אם יוחל, יסכן מקומות עבודה של אלפי עובדי תעשייה בקליפורניה, יפגע בסביבה ויגזול מיליארדים מהצרכן, כל זאת כדי לרפד את כיסיהם של בעלי המניות במרכולים ושותפיהם", אמר לי קאליף, מנהל ההתאחדות. תומכי החוק טוענים שניתן להימנע מהוצאות מיותרות אם משתמשים בסלים ובשקיות רב פעמיות. 

קליפורניה היא אמנם המדינה הראשונה בארה"ב שבה נאסרת חלוקת שקיות חד ניילון חד פעמיות על פי חוק, אבל עד כה נקטו יותר מ–100 ערים גדולות ברחבי ארצות הברית, ובהן שיקגו וסיאטל, צעד זה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ