חשש כי יותר מ-80 איש בארה"ב נחשפו לנגיף האבולה

האנשים באו במגע ישיר או עקיף עם החולה שאובחן בטקסס, וכולם תחת מעקב. משרד הבריאות בארה"ב ירחיב משמעותית את ייצור התרופה הניסיונית זי־מאפ

ניו יורק טיימס ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס ורויטרס

מעל ל–80 בני אדם באו במגע ישיר או עקיף עם חולה האבולה הראשון שאובחן בארצות הברית, כך אמרו אתמול מקורות רשמיים במערכת הבריאות, שהוסיפו כי ארבעה מבני משפחתו של האיש הוכנסו להסגר בביתם כאמצעי זהירות. ממחוז דאלאס בטקסס נמסר כי 12–18 בני אדם נחשפו לחולה לפני שאושפז, והם מצדם באו במגע עם עשרות אחרים. כולם נמצאים תחת מעקב ואיש מהם לא הראה את תסמיני המחלה.

בכיר במערכת הבריאות בארה"ב קרא לבתי חולים שלא לחזור על התנהלות בית החולים הפרסביטריאני בדאלאס, ששחרר בשבוע שעבר את החולה לביתו מבלי לבדוק אם נדבק בנגיף, אף שהובא לידיעת האחות כי האיש שב מביקור בליבריה. כתוצאה מכך, ייתכן שנחשפו לנגיף אנשים נוספים, עד שאושפז החולה ביום ראשון. שמו של האיש לא פורסם בארה"ב, אולם הוא זוהה על ידי רשויות ליבריה כתומס אריק דנקן. מצבו של החולה, המאושפז במחלקה מבודדת, מוסיף להיות קשה.

רשויות בריאות הציבור קראו בעבר לעובדי בריאות בארה"ב לבדוק אם מטופלים מראים את תסמיני המחלה, ולתשאל אותם על היסטוריית הנסיעות שלהם כדי לבחון אם ביקרו לאחרונה במערב אפריקה, שם מתו השנה יותר מ–3,000 בני אדם בהתפרצות האבולה החמורה בהיסטוריה. "למרבה הצער, זה לא קרה במקרה הזה", אמר ד"ר אנתוני פאוצ'י, ראש המכון הלאומי לאלרגיות ולמחלות מדבקות. "עלינו לשים זאת מאחורינו ולוודא כי התנהלות זו לא תתרחש שוב בעתיד".

שוטרים מחוץ לדירה בה שהה תומס אריק דנקן, החולה הראשון בארה"ב, בדאלאסצילום: אי־פי

מקורות בממשל ובכירים בתעשיית התרופות אמרו אתמול כי משרד הבריאות האמריקאי מתכנן להרחיב באופן משמעותי את ייצור הזי־מאפ (ZMapp), הנחשבת לתרופה הניסיונית המבטיחה ביותר נגד נגיף האבולה. בימים אלה מתנהלים דיונים מתקדמים בין משרד הבריאות לבין חברת "קאליבר ביותרפיוטיקס", שביכולתה להפיק את התרופה ממיליוני שיחי טבק.

נציגי הממשל הפדרלי ושניים מגופי הצדקה הגדולים בעולם - קרן ביל ומלינדה גייטס וקרן וולקאם - בודקים במקביל אפשרות להשקיע בייצור זי־מאפ מתאי בעלי חיים, השיטה הרגילה שבה הופקה התרופה עד כה. שיטה זו לוקחת זמן רב יותר אך התפוקה בה גדולה בהרבה, בגלל כושר הייצור העצום של תעשיית הביוטכנולוגיה.

התרופה הניסיונית הצליחה כנראה לסייע בריפוי כמה בני אדם שנדבקו בהתפרצות הנוכחית של הנגיף, בהם שני עובדי סיוע אמריקאים שחלו בניגריה והחלימו בבית חולים באטלנטה. כמות התרופה שעמדה לרשות הצוותים הספיקה לטיפול בשבעה חולים בלבד ברחבי בעולם, ושניים מהם מתו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ