המועמדים הדמוקרטים לא רוצים את הנשיא אובמה לצדם

לקראת בחירות אמצע הקדנציה ועם סדרת משברים מבית ומחוץ, זוהרו של אובמה דעך, והוא נתפס כפוליטיקאי מבודד שהדמוקרטים רואים בה מעמסה

ג'ונתן מרטין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ונתן מרטין, ניו יורק טיימס

כשהנשיא אובמה ניצח בפער של כמעט 10 מיליון מצביעים ב–2008, הוא זכה במדינות כמו ווירג'יניה, שבה מועמדים דמוקרטים לא ניצחו מאז 1964. תומכיו הריעו לו ואמרו שאובמה מנהיג שעשה מהפך מהותי, ששינה את הפוליטיקה האמריקאית ויצר מפה אלקטורלית חדשה וקואליציית מצביעים מגוונת שעיצבה את המפלגה הדמוקרטית במאה ה–21.

אלא שכיום הועם זוהרו והוא נתפס כמשהו אחר: דמות פוליטית מבודדת שהדמוקרטים רואים בה מעמסה באותן מדינות שבעבר אלפי מצביעים עמדו והריעו לו.

כשאובמה התגייס למערכת הבחירות של המפלגה הדמוקרטית בשבוע שעבר, הוא עשה זאת תוך חזרה לחיקה החם של עירו, במדינה שבה לא צפויה לסנטור הדמוקרטי המכהן כמעט כל אופוזיציה, ושבה הקמפיין של המושל הדמוקרטי מבוסס בחלקו על תמיכה באובמה קייר. ביום שלישי השתתף הנשיא באירועי צדקה פרטיים במנהטן, ובהמשך באירועים דומים בלוס אנג'לס ובסן פרנסיסקו.

לקראת בחירות אמצע הכהונה שיתקיימו בנובמבר, נאלצים אובמה ותומכיו להודות שלא רק הדמוקרטים במדינות הנוטות לשמרנות, דוגמת הסנטור מרק פריור מארקנסו, מתרחקים ממנו. הנשיא הדמוקרטי הראשון מאז פרנקלין רוזוולט שזכה פעמיים ברוב מוחלט של קולות בבחירות מתנהל בשטח פוליטי מוגבל.

סנטורים דמוקרטים בקולורדו, בצפון קרוליינה ובווירג'יניה, מדינות שתרומתן להצלחתו היתה גורלית, ושהדמוגרפיה שלהן משקפת את השילוב המנצח של תומכיו: צעירים, מיעוטים ונשים - לא מעוניינים בו.

דמוקרטים בולטים סבורים כי מוטב שיקדם את המדיניות הכלכלית של מפלגתו הרחק ממוקדי המרוצים לבחירות, כפי שעשה בשבוע שעבר באילינוי. "לא חשוב היכן, חשוב מה הוא אומר", אמר הסנטור צ'רלס שומר, דמוקרט מניו יורק.

נראה שהדמוקרטים חוששים, שאפילו אזכור חטוף של אובמה בבחירות עלול לפגוע בסיכוייהם.

בנאום שנשא בשבוע שעבר באוניברסיטת נורתווסטרן, באילינוי, הכריז אובמה כי אף שלא יתמודד שוב על הנשיאות, "המדיניות שלו עומדת כעת להצבעה". הרפובליקנים עטו על דבריו כמוצאי שלל רב, וקישרו סרטון שבו מצולם קטע הנאום הנ"ל ליריביהם במרוץ.

הדמוקרטים התחלחלו, ודיוויד אקסלרוד, יועץ ותיק של הנשיא, הודה בתוכנית "פגוש את העיתונות" של אן־בי־סי, שמלותיו של הנשיא היו "טעות".

סדרה של משברים מבית ומחוץ, כמו גם כמה גולים עצמיים, פגעו קשות בתדמיתו של אובמה. זאת בנוסף לעובדה, שמפלגתו של הנשיא אינה ידועה בהצלחותיה בבחירות אמצע לקונגרס.

ואולם אובמה אינו נשיא מן השורה בעיני תומכיו, הסבורים שהוא שינה לתמיד את המפלגה הדמוקרטית ואת הדרך שבה צריכים הדמוקרטים להתנהל כדי לנצח בבחירות.

עוזריו של אובמה מודעים לכך, שכל מועמד יחליט בעצמו עד כמה ייעזר בנשיא במערכת הבחירות שלו.

ואולם אחד המרכיבים המרכזיים של נוסחת אובמה להצלחה בבחירות, הוא עידוד מצביעים להגיע לקלפי, תוך שכנוע הקולות הצפים, ואיש לא מסוגל להניע את הבוחרים לצאת ולהצביע כמו אובמה.

היות שכך, התרחקות המועמדים מהנשיא, או המעטה בערכו, עשויה לחבל בדרכם להצלחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ