בחירות בבוליביה: הנשיא מוראלס הודיע כי נבחר לכהונה שלישית

הנשיא האינדיאני הראשון וראש "התנועה לסוציאליזם" הסתמן כמנצח בטוח, על רקע היציבות הכלכלית והפוליטית במדינה לאורך תקופת שלטונו

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

ניצחונו של נשיא בוליביה, אוו מוראלס, נראה היה מובטח בבחירות שהתקיימו אמש (ראשון), ולפנות בוקר הוא אף הצהיר כי זכה בקדנציה שלישית ברציפות, לראשונה בתולדות המדינה. מוראלס יצא לתקשורת ואמר כי "זהו ניצחון לאנטי-אימפריאליסטים ולאנטי קולוניאליסטים". ניצחונו הצפוי מראש הוא תוצאה של היציבות הכלכלית והפוליטית שהביא ראש איגוד מגדלי הקוקה לשעבר לבוליביה העשירה במשאבים, שאת רווחיהם הצליח לחלק באופן שוויוני יותר.

הנשיא האינדיאני הראשון של בוליביה הפך למוסד, ואצטדיונים, שווקים, בתי ספר, מיזמים ואפילו כפר נושאים את שמו. למרות הרטוריקה האנטי אימפריאליסטית והסוציאליסטית שלו, ידע מוראלס לנהל כראוי את העושר הטבעי של המדינה, הכוללים גז ומחצבים שונים.

מאז עלה מוראלס לשלטון ב-2006, ידע העולם עלייה חדה במחירי הסחורות, מה שהגדיל את הכנסות הייצוא פי תשעה - המדינה צברה 15.5 מיליארד דולר ברזרבות במטבע חוץ והצמיחה הכלכלית הממוצעת היא של 5% בשנה, הרבה מעל ההממוצע האזורי.

מוראלס ניצל את הרווחים הבלתי צפויים למימון החינוך לילדים והקצבאות לגמלאים. כחצי מיליון בני אדם יצאו ממעגל העוני. מיזמי התשתיות שנעשו בתקופתו כוללים לוויין תקשורת, מפעל דשנים ומערכת רכבלים חדשה בעיר לה פאס. הבטחתו האחרונה: להאיר את העיר בעזרת אנרגיה גרעינית.

מוראלס, בן 55, הוא אינדיאני מבני איימרה, שנולד ברמה הענייה וסחופת הרוחות של בוליביה. הוא ניצל את תדמיתו כאיש הרחוב בשעה שמפלגתו, "התנועה לסוציאליזם" (MAS), חיזקה את שליטתה על מוסדות המדינה. זה מכבר ריסק ופילג את האופוזיציה המרוכזת באזורים המישוריים שבמזרח המדינה.

פרשנים סברו שמטרתו של מוראלס בבחירות אמש היא לשפר את התוצאות המעולות מבחינתו בבחירות 2009 - 64% מהקולות - ולשמור על השליטה על שני שלישים מהמושבים בסנאט ובבית הנבחרים. תוצאה זו תאפשר למוראלס לשנות את החוקה, המגבילה את כהונת הנשיאים לשתי קדנציות בנות חמש שנים, וכך יוכל להתמודד שוב.

בית המשפט קבע אשתקד שמוראלס רשאי להתמודד בפעם השלישית מפני שהקדנציה הראשונה שלו התקיימה לפני השינוי בחוקה המגביל לשתי קדנציות. מוראלס עצמו לא אמר אם בכוונתו לרוץ בפעם רביעית, אלא רק שהוא "יכבד את החוקה".

הנשיא רוחאס ומעריצות, היום בבוליביהצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ