האחות שנדבקה באבולה בטקסס עלתה על טיסה פנימית לפני שאובחנה

ארגון הבריאות הודיע כי בימים האחרונים דווח על עוד 500 מקרי מוות מהנגיף, וכי מספר מקרי ההידבקות מוכפל בכל ארבעה שבועות

רויטרס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס ואי-פי

מתגברת התפשטות האבולה בשלוש המדינות המערב אפריקאיות בהן התפרצה המחלה — גינאה, ליבריה וסיירה לאון — כך מסר שלשום ארגון הבריאות העולמי. הארגון הודיע כי מספר מקרי ההידבקות בנגיף קרוב ל–9,000, וכי 4,493 בני אדם כבר מתו מהמחלה — עלייה של כ–500 מקרים מאז יום שישי שעבר. "המצב בשלוש המדינות מידרדר, עם התפשטות רחבה ועיקשת של הנגיף" מסר הארגון, שהודיע גם כי מספר מקרי ההידבקות מוכפל בכל ארבעה שבועות. גם מחוץ לאפריקה גבר בימים האחרונים החשש מהנגיף, עם כמה מקרים של חשד להדבקה.

מועצת הביטחון של האו"ם פרסמה שלשום הודעה בה אמרה כי הקהילה הבינלאומית לא הצליחה לטפל עד כה במשבר האבולה, והזהירה כי הנגיף הוא איום על השלום והביטחון העולמי. המועצה קראה למדינות החברות באו"ם "להרחיב באופן משמעותי ודרמטי את הקצאת המשאבים והסיוע הפיננסי והחומרי" לאזורים שנפגעו. היא הביעה דאגה מהגבלות נסיעה שהוטלו בכמה מדינות על נוסעים מגינאה, ליבריה וסיירה לאון, וכן מ"מעשי אפליה" נגד אזרחיהן.

כאמור, גם בעולם גובר החשש מהאבולה. רשויות הבריאות בטקסס הודיעו כי אשת צוות רפואי שנייה שטיפלה בחולה האבולה הראשון שאובחן בארה"ב, נדבקה גם היא. הרשויות בספרד דיווחו על ארבעה מטופלים שמראים תסמינים חשודים, בהם נוסע שהחל לרעוד בטיסת אייר פראנס וכומר ספרדי ששב לאחרונה מליבריה. שלושה מהמטופלים מאושפזים במדריד, ואחד באיים הקנריים. בשבוע שעבר נודע כי אחות ספרדיה, שטיפלה בכומר שמת מהמחלה במדריד, נדבקה גם היא בנגיף.

עובדי רפואה מחלקים בקבוקי מים במרכז טיפול בסיירה לאוןצילום: אי־פי

העובדת בבית החולים הפרסביטריאני בטקסס, אמבר ווינסון, בת 29, הועברה לבידוד מיד לאחר שדיווחה שלשום על חום גבוה. אחות נוספת, נינה פאם, בת 26, שאובחנה בשבוע שעבר, היתה הראשונה שנדבקה באבולה בתוך ארה"ב. שתיהן טיפלו בחולה תומס אריק דאנקן, במהלך רוב 11 ימי שהותו בבית החולים. דאנקן, שאובחן לאחר ששב מליבריה, מת במחלקה מבודדת ב–8 באוקטובר.

אתמול התברר כי ווינסון עלתה על טיסה מסחרית מאוהיו לטקסס עם חום נמוך, יממה לפני שאובחנה כחולה באבולה. ראש המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן, ד"ר תומס פרידן, אמר אתמול כי הסיכויים שנוסעים נוספים במטוס נדבקו נמוכים, אך הוסיף כי האחות לא היתה צריכה לעלות על הטיסה. "העובדת נסעה לאוהיו לפני שהיה ידוע שהעובדת הראשונה חולה", אמר פרידן. המרכז מסר מוקדם יותר כי ביקש מיותר מ–130 הנוסעים שהיו בטיסה להתקשר לקו החם שהקים. במקביל, מסרו רשויות הבריאות כי שבעה אנשים שהיו במגע עם החולה השנייה במהלך ביקורה באוהיו, נכנסו מיוזמתם להסגר, והם אינם מראים את תסמיני המחלה.

בשימוע שנערך אתמול בבית הנבחרים, מחוקקים השמיעו ביקורת על תגובת הממשלה לאבולה, וכמה מהם קראו לאיסור נסיעה מהמדינות הנגועות. "הממשל לא פעל מהר מספיק בטקסס", אמר חבר הקונגרס הדמוקרטי ברוס ברלי מאיווה. "אנו צריכים להסתכל על כל האפשרויות לשמירה על ביטחון משפחותינו, ולפעול באופן מהיר ואחראי כדי לעשות כל שינוי הכרחי בנמלי התעופה", אמר. פרידן טען בשימוע כי סגירת הגבולות לא תסייע, ורק תפגע ביכולת לעקוב אחר כניסת אנשים עם אבולה לארה"ב. מעבר לכך, הוא הוסיף כי הפסקת הטיסות לאפריקה תפגע ביכולתה של ארה"ב להילחם בנגיף במקורותיו.

פרידן אמר ביום שלישי כי הסוכנות מקימה צוות תגובה שיסייע לבתי חולים "לפעול במהירות, בתוך שעות", לאחר גילוי מקרה הידבקות בנגיף. פרידן עמד תחת ביקורת בשל התגובה והמוכנות לאבולה, אך דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, אמר כי הנשיא ברק אובמה בטוח ביכולתו של פרידן להוביל את מאמצי מערכת הבריאות.

שרת הבריאות של ארה"ב, סילביה ברוול, אמרה כי צוותים מיוחדים נשלחו לבית החולים בדאלאס, על מנת לוודא כי העובדים פועלים לפי הנהלים למניעת התפשטות הנגיף. "נמשיך לעקוב אחר המצב, ואנשינו נמצאים באתר עושים זאת כעת", אמרה ברוול.

אופן הטיפול של הצוות הרפואי בבית החולים בדאלאס בדאנקן, שהגיע מליבריה ופיתח את תסמיני הנגיף בארה"ב, גרר ביקורת חריפה בימים האחרונים. אנתוני פאוצ'י, מנהל המכון הלאומי לאלרגיות ולמחלות מדבקות, אמר כי ללא קשר לסיבה ההידבקות של שתי האחיות, אין ספק שמשהו השתבש בטיפול בדאנקן. "לא מקובל ששתי אחיות שטיפלו באדם נדבקו. זה לא היה צריך לקרות", אמר פאוצ'י.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ