התגלה מקרה ראשון של אבולה בניו יורק

החולה הוא רופא שטיפל לאחרונה בחולים באפריקה, ובמקביל אובחנה חולה ראשונה במאלי; ניסויים בקנה מידה גדול בחיסונים נגד הנגיף יחלו בדצמבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ניסויים בקנה מידה רחב של חיסונים נגד אבולה יחלו מוקדם מהמתוכנן, ייתכן שכבר בדצמבר, כך הודיע היום (שישי) ארגון הבריאות העולמי, בעוד מקרים חדשים של חולים בניו יורק ובמאלי הגבירו את החשש מפני התפשטות נוספת של המגפה. 30-20 אלף בני אדם צפויים להשתתף בניסויים שייערכו בליבריה, סיירה ליאון וגינאה, במטרה לבדוק את יעילותם של שני חיסונים שפותחו לאחרונה.

"אנחנו מאיצים את כל התהליך", אמרה מארי פאול קיאני מארגון הבריאות העולמי, שהודיעה כי הניסויים יחלו חודש לפני התכנון המקורי. עם זאת, היא הבהירה כי חיסונים המוניים נגד אבולה אינם צפויים להתחיל לפני יולי בשנה הבאה. אם הניסויים יהיו מוצלחים, חברות תרופה מתכננות לייצר מאות אלפי מנות חיסון במחצית הראשונה של 2015, ומיליוני מנות עד סוף אותה שנה.

רופא ששב לניו יורק לאחר שטיפל בחולי אבולה במערב אפריקה נמצא הלילה חולה בנגיף. ראש העיר ניו יורק, ביל דה-בלזיו, התייחס לפנות בוקר למקרה הראשון של אבולה שהתגלה בעירו, ואמר כי לתושבים "אין סיבה להיות מודאגים", לאחר שדווח כי הרופא נסע בימים האחרונים ברכבת התחתית ובמוניות ברחבי העיר. כך דווח בסוכנות הידיעות אי-פי.

הרופא, ד"ר קרייג ספנסר, בן 33, חבר בארגון רופאים ללא גבולות, סיים את עבודתו בגיניאה ב-12 באוקטובר ונחת בארה"ב לאחר חמישה ימים. אתמול בבוקר הוא הושם בבידוד בבית החולים "בלוויו" במנהטן לאחר שדיווח על חום גבוה ואובחנו אצלו תסמינים ראשונים של אבולה. שלושה אנשים שבאו במגע קרוב עם ספנסר בימים האחרונים - ארוסתו ושניים מחבריו, הושמו גם הם בבידוד.

זהו המקרה התשיעי בו מתגלה חולה אבולה בארה"ב, המחלה שכבר גבתה את חייהם של כמעט 4,900 בני אדם, רובם מליבריה, סיירה לאון וגיניאה. הנגיף מתפשט באמצעות מגע ישיר עם נוזלי גוף של אדם חולה ולא דרך האוויר. לדברי דה-בלזיו, "להיות באותו הקרון של הרכבת התחתית או להתגורר סמוך למישהו שחולה באבולה לא מהווה סיכון".

לפי רשויות הבריאות בעיר, ספנסר לא חש ברע ולא היה סיכוי שידביק אף אחד לפני יום חמישי בבוקר, כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס. "על כן, להערכתנו, זה מאוד לא סביר שנסיעתו ברכבת התחתית תעורר בעיות". עם זאת, הרשויות מסרו כי דירתו של ספסנסר בהארלם שבמנהטן מבודדת ואטומה.

הרשויות במאלי הודיעו אתמול על מקרה ראשון של אבולה במדינה - ילדה בת שנתיים ששבה לאחרונה מגינאה. הילדה אובחנה ביום רביעי בבית חולים בעיר קאייס, כ-600 קילומטרים מהבירה במקו. 43 בני אדם שבאו במגע עם הילדה הושמו תחת מעקב, בהם עשרה עובדי בריאות. היום הודיע ארגון הבריאות העולמי כי יישלח למדינה צוות מומחים למלחמה באבולה.

מאלי היא המדינה השישית במערב אפריקה בה זוהו חולים, והיא נחשבה בעיני מומחי בריאות לאחת המדינות שבסיכון גבוה, משום שהיא גובלת בגינאה - שנפגעה באופן קשה בהתפרצות, ובסנגל. כמו במאלי, גם בסנגל היו מקרים של חולים ששבו מגינאה. אולם סנגל וניגריה הוכרזו כנקיות מאבולה לאחר שלא התגלו בהן מקרים חדשים במשך 42 ימים. 

דה-בלזיו במסיבת עיתונאים בניו יורק, אתמולצילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ