ג'ונתן ווטס, גרדיאן

נשיאת ברזיל, דילמה רוסף, נבחרה לכהונה נוספת בת ארבע שנים. רוסף זכתה ב-51.5% מהקולות בסיבוב השני בבחירות הכלליות שנערכו אתמול (ראשון), וגברה על יריבה אאיסיו נווש שזכה ב-48.5% מהקולות. רוסף אמרה לאחר פרסום התוצאות, כי היא נחושה להיות נשיאה טובה יותר בקדנציה השנייה, וכי היא מבינה שנבחרה על מנת לבצע רפורמות שהחברה בברזיל דורשת.

בנאום הניצחון שלה בבירה ברזיליה קראה רוסף לאזרחי ברזיל "להתאחד לטובת עתיד המדינה" והדגישה כי היא פתוחה לדיאלוג. "אני יודעת שאני נשלחת חזרה אל ארמון הנשיאות כדי לעשות שינויים גדולים שדורשת החברה בברזיל", אמרה הנשיאה בת ה-66.

היה זה אחד המירוצים הצמודים והלא צפויים לנשיאות ברזיל בעשור האחרון. בשבועות האחרונים הלך והצטמצם הפער בין שני המועמדים ובמיוחד אחרי שנווש, איש המפלגה הסוציאל דמוקרטית המקדם את המגזר העסקי, זכה לתמיכתה של מריאנה סילבה שייצגה את האוונגליסטים והודחה בסיבוב הראשון. הוא הקטין את הפער לאחוזים בודדים ואיים על סיכוייה של מפלגת הפועלים השולטת במדינה מאז 2003.

מערכת הבחירות היתה רצופה התפתחויות דרמטיות, שבהן השתנו התחזיות מהקצה אל הקצה והנבואות לא תמיד הגשימו את עצמן. לפני סבב הבחירות הראשון, שהתקיים בתחילת החודש, השתרך נווש במקום השלישי בסקרים במשך שבועות ארוכים, ואולם ברגע האחרון התאושש וגרף די קולות, שהביאו אותו לסבב ההצבעה השני. הסקרים טעו בהערכת התמיכה בו בהפרש של כ-10%.

אאיסיו נוושצילום: אי־אף־פי

מערכת הבחירות רוויות ההשמצות הבוטות גרמה לפילוג ונראה שגם לבלבול בקרב 143 מיליון המצביעים הברזילאים. המועמדים האשימו זה את זה בשחיתות, בהעדפת מקורבים ובאי כשירות למלא את תפקידם, והפיצו אינספור שמועות באינטרנט. חלו עיכובים מעוררי חשד בפרסום נתונים רשמיים בנוגע למצב העוני בירוא היערות במדינה.

התקשורת, שרובה המכריע אינו תומך ברוסף, סיקרה בהרחבה שערוריית ענק הקשורה למתן שוחד בחירות, שבה שימשו כספים של החברה הגדולה במדינה, Petrobras, לשיחוד פוליטיקאים ולמימון מערכות בחירות. שבועון Veja דיווח החודש כי רוסף וקודמה בתפקיד, לואיז אינסיו לולה דה סילבה, היו מודעים לדבר, ואולם הם מכחישים זאת בכל תוקף. נווש הפך את השערוריה למוקד פניותיו למצביעים המבקשים שינוי. "יש אמצעי אחד ויחידי לשים קץ לשחיתות... הצביעו כדי להדיח את מפלגת הפועלים", אמר בעימות הטלוויזיוני האחרון לפני הבחירות.

תומכיה של רוסף. החברה הברזילאית מפוצלתצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ