האקרים פרצו לרשת לא מסווגת של הבית הלבן

לפי ההערכות, ההאקרים ניסו למצוא פרצות למערכות אחרות. גורמי מודיעין אמריקאיים טוענים כי מתקפות סייבר רוסיות הן המסוכנות ביותר לארה"ב

רויטרס וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
רויטרס וניו יורק טיימס

גורמים רשמיים ב הודיעו הלילה (רביעי) כי האקרים פרצו לאחרונה לרשת לא מסווגת בה משתמשים אנשי הסגל של הנשיא אובמה . לדברי הגורמים ההתקפה לא נועדה להרוס מידע שנמצא ברשת.

ההערכה היא כי ההאקרים, שזהותם לא נמסרה, תכננו לבדוק ולמפות את הרשת הלא מאובטחת כדי למצוא פרצות לכניסה למערכת אחרת או כדי לרגל אחר המידע ברשת. לטענת הגורמים "בעקבות הצעדים שנקטו בבית הלבן כדי להגן על הרשת, איבדו כמה מחברי הסגל של אובמה את החיבור שלהם לרשת". לדבריהם, הפריצה לרשת הבלתי מסווגת דומה להתקפות סייבר שביצעו רוסיה וסין נגד אתרי ממשלה אמריקאיים בעבר.

גורם נוסף בבית הלבן אמר כי הממשל נערך מפני איומים כאלה, אולם את הפריצה לרשת יש לקחת ברצינות רבה: "במקרה כזה עלינו לנקוט צעדים מידיים כדי להעריך את היקף התופעה ולהקטין אותה". גורם נוסף בממשל הבהיר כי אין להם שום אינדיקציות לכך שהרשת המסווגת בבית הלבן הושפעה מהפריצה האחרונה.

שומרים בבית הלבןצילום: אי־פי

במקביל, טוענים חוקרים בחברות לאבטחת מחשבים כי בפעם השנייה בארבעת החודשים האחרונים הם הצליחו למצוא קשר בין ממשלת לבין מתקפות ברחבי העולם. בדו"ח שפורסם על ידי חברת מחשבים אמריקאית נכתב כי האקרים שעובדים עבור ממשלת רוסיה השתמשו בשבע השנים האחרונות במערכות טכנולוגיה מתקדמות כדי לפרוץ לשרתים של ממשלת גיאורגיה ושל מדינות וצבאות במזרח אירופה וכן לשרתים בהם משתמשים ברית נאט"ו וארגוני ביטחון אירופיים אחרים.

גורמי מודיעין אמריקאים מביעים זה זמן רב דאגה מהנזק שעלולה רוסיה להסב לקהילת המודיעין האמריקאית. דו"ח מסווג מאוד של המועצה לביטחון לאומי (NSA) משנת 2009, שהגיע לידי מערכת הניו יורק טיימס, מעריך כי רוסיה היא המתוחכמת ביותר מבין יריבותיה של ארה"ב בלוחמת סייבר. עם זאת, עיקר המאמצים הדיפלומטיים של ארה"ב מופנים דווקא לריסון איומים המגיעים מסין.

התקפות סייבר של האקרים מסין הן הרבה פחות מתוחכמות, אולם הרבה יותר נפוצות מאלה שמקורן ברוסיה. מדו"ח שחיברה חברת "פייראייס" עולה כי קשה לעתים קרובות להבדיל בין מתקפות שמבוצעות על ידי ממשלת רוסיה לבין מתקפות שמוציאים לפועל האקרים רוסים על רקע פלילי. 

הדו"ח שפרסמה החברה לא מצביע על ראיה ישירה למעורבות ממשלת רוסיה בריגול מעין זה, ולא מטיל אחריות על סוכנות רוסית כלשהי. החוקרים הסיקו את הקשר לממשלה הרוסית בשל גילוי תוכנה זדונית, בה השתמשו במהלך התקפות הסייבר שהוזכרו, ושנכתבה במחשבים שהוגדרו על פי השפה הרוסית. כמו כן, יעדי ההתקפות האחרונות חופפים את רשימת המטרות של המודיעין הרוסי. שגרירות רוסיה בוושינגטון לא הגיבה לדיווחים.

"זה ריגול מדיני", קובעת לורה גלנטי מחברת האבטחה "פייראייז" האמריקאית. "הריגול הזה מתבצע על ידי רוסיה שמשתמשת ברשת שלה כדי להינעל חזק יותר על מטרות המפתח הפוליטיות שלה", הוסיפה גלנטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ