קנדה סוגרת את שעריה בפני אזרחי מדינות מערב אפריקה הנגועות באבולה

כפי שהוחלט באוסטרליה, קנדה לא תעניק אשרות כניסה לתושבים במדינות בהן הנגיף נפוץ. ארגון הבריאות העולמי: המהלך לא יבלום את הסיכון להפצתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

קנדה החליטה להפסיק להעניק אשרות כניסה לאזרחי מדינות מערב אפריקה הנגועות באבולה בניסיון למנוע מהנגיף להגיע לתחומה. בהודעת ממשלת קנדה שפורסמה אמש (שישי) נאמר כי המדינה משהה את כל בקשות הוויזה לאותם אזרחים ותושבים במדינות שבהן נגיף האבולה הוא "נפוץ ומתפשט במהרה".

עם זאת, על פי החלטת הממשלה, אזרחים קנדים, בהם צוותי רפואה שנמצאים במערב אפריקה, יורשו לחזור למדינה. בקנדה לא הופיע עד כה נגיף האבולה ולא נרשם מקרה של הידבקות בנגיף. השבוע הודיעה גם אוסטרליה כי היא סוגרת את שעריה בפני תושבי המדינות הנגועות באבולה מחשש להתפשטות הנגיף. יו"ר ארגון הבריאות העולמי, ד"ר מרגרט צ'אן, ביקרה את ההחלטה ביום רביעי וטענה כי המהלך לא יעצור את הסיכון להפצת הנגיף.

שרת הבריאות הקנדית, רונה אמברוס, הסבירה את הצעד שנקטה ממשלתה ואמרה כי "העדיפות הראשונה של המדינה היא להגן על האזרחים הקנדים". גם שר ההגירה הקנדי, כריס אלכסנדר, אמר כי ממשלת קנדה פועלת קודם כל לטובת האינטרסים של אזרחיה: "אמצעי הזהירות שנקטנו היום התבססו על צעדים שאנחנו חייבים לקחת כדי להגן על ביטחונם ובריאותם של אזרחי המדינה", אמר אלכסנדר והוסיף כי הממשלה ממשיכה לפקח מקרוב על המצב במערב אפריקה.

צוותי רפואה מפנים גופת אדם שמת מאבולה בליבריה, אתמולצילום: אי־פי

בהודעה אמש נאמר עוד כי ההחלטה לא תשפיע על מי שכבר קיבל אשרת כניסה לקנדה מהמדינות הנגועות, וכי בקשות חריגות לקבלת ויזה יידונו בנפרד. עוד נמסר כי אזרחים קנדים ותושבים זרים שמחזיקים באשרות כניסה, וכן תושבי חוץ שלא נדרשים להציג ויזה בכניסה למדינה, יוכלו להיכנס ללא בעיה, אך יעברו שיקוף כדי לוודא שהם אינם חולים בנגיף.

דיוויד פידלר, מומחה לחוק הבינלאומי מאוניברסיטת אינדיאנה שבארצות הברית, טוען כי ההחלטות קנדה ואוסטרליה הינן הפרה של תקנות מערכת הבריאות העולמית. יותר מ-13 אלף בני אדם נדבקו עד כה במחלה, ולפחות 5,000 מתו ממנה. החודש, תרמה קנדה לארגון הבריאות העולמי 800 חיסונים ניסיוניים נגד הנגיף. החיסון, שפותח על ידי הסוכנות לבריאות הציבור של קנדה, נשלח לבדיקות שיבוצעו על מתנדבים בארה"ב, ותוצאותיהן הראשונות יתפרסמו בחודש דצמבר.

השבוע הודיע ארגון הבריאות העולמי על כך שחלה ככל הנראה ירידה במספר מקרי ההידבקות בליבריה, אחת המדינות הנגועות בנגיף בצורה הקשה ביותר. ואולם במקביל, ממשיך הארגון להזהיר מפני שאננות במאבק הבינלאומי נגד המחלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ