ביידן נגד הודעת הבית הלבן: לא התנצלתי בפני ארדואן

אחרי שהבית הלבן הודיע על התנצלותו של סגן נשיא ארה"ב בפני הנשיא הטורקי, הכחיש ביידן שהתנצל על שאמר כי טורקיה סייעה לקיצונים בסוריה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, אמר אתמול (שני) כי הוא מעולם לא התנצל לפני טורקיה לאחר שאמר כי היא אפשרה ללוחמים זרים לעבור בשטחה ולהצטרף לארגונים קיצוניים הפועלים בסוריה. הכחשה זו מנוגדת להודעת הבית הלבן בתחילת החודש שעבר, לפיה ביידן התנצל לפני נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, וגם לפני איחוד הנסיכויות הערביות על התבטאויותיו.

כאמור, ביידן הביע חרטה לפני טורקיה וסעודיה לאחר נאומו באוניברסיטת הארוורד בתחילת אוקטובר. בנאומו הוא האשים בנוסף לטורקיה, גם את סעודיה ואת איחוד הנסיכויות שנשק ואמצעי סיוע אחרים שהעבירו למורדים בסוריה הגיעו בסופו של דבר לידי ארגונים קיצוניים כמו אל-קאעדה וג'בהת א-נוסרה, ותרמו בכך לעליית כוחם. לאחר מכן הבטיח ארדואן כי אם ביידן לא יתנצל על דבריו הוא יהפוך ל"היסטוריה" מבחינת הנשיא הטורקי.

בבית הלבן הביעו הקלה לנוכח התנצלויותיו של ביידן, ודובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, אמר אז כי "סגן הנשיא הוא אדם בעל אופי מספיק, בכדי שיוכל להודות כשהוא שוגה". אולם אתמול סתר ביידן את דברי הבית הלבן והתעקש כי שיחת הטלפון שערך עם נשיא טורקיה לא כללה התנצלות מטעמו.

ביידן נואם בפני סטודנטים בהארוורד בתחית חודש אוקטוברצילום: אי־פי

בראיון לסי-אן-אן הדגיש ביידן "לא, מעולם לא התנצלתי לפני ארדואן". הוא הוסיף כי "אני מכיר את ארדואן היטב, התמודדתי אתו בעבר. התקשרתי אליו ואמרתי לו 'תראה, מה שדווח שאמרתי לא היה מדויק' והסברתי לו את דבריי".

אנשיו של ביידן בבית הלבן לא הסכימו לענות אם הם עדיין עומדים מאחורי הודעת הבית הלבן על התנצלותו של ביידן, אך הדגישו שוב כי נאומו של ביידן לא הובן באמת. הם חזרו ואמרו כי ביידן מעולם לא התכוון להאשים את טורקיה ולהזכירה כמי שסייעה לארגונים קיצוניים. לדבריהם, ביידן ייפגש בהמשך החודש עם ארדואן כמתוכנן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ