המיליארדר שלדון אדלסון: לא נורא אם ישראל לא תהיה דמוקרטיה

בעליו של "ישראל היום" אמר בכנס בוושינגטון כי הוא "שונא את העיתונות" והוסיף שעל ישראל להקים חומה גדולה סביבה להגנה מפני הפלסטינים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המיליארדר שלדון אדלסון אמר היום (ראשון) שהפלסטינים הם עם מומצא שכל ייעודו השמדת ישראל, שישראל לא תוכל לשרוד בתור דמוקרטיה וגם שעליה להקים סביבה חומה גבוהה כדי להגן על עצמה.

צרור ההצהרות של אדלסון, מהן שנויות במחלוקת, נמסרו במהלך דיון משותף שקיים היום בוושינגטון עם המיליארדר חיים סבן במושב הסיום של ועידת הקהילה הישראלית-אמריקאית באמריקה. במהלך השיחה הציעו השניים האחד לשני לרכוש את עיתון הניו יורק טיימס כדי להביא ל"איזון" בכיסויו את ישראל והמזרח התיכון וזכו לתשואות רמות של הקהל.

אדלסון אמר ש"לא נורא אם ישראל לא תהיה דמוקרטיה, כי זה לא כתוב בתנ"ך", אך לא ברור אם הצהרתו לא נבעה מאי הבנה של דברי סבן, שדיבר על הצורך להתמודד עם "הבעיה של שישה מיליון הפלסטינים".

לאחר שאדלסון הרביץ סקירה היסטורית מימי התנ"ך דרך הצהרת בלפור ועד להקמת אש"ף על כך שאין דבר כזה עם פלסטיני ושזה "הומצא כדי להשמיד את ישראל", הוא נשמע לפתע כמי שעשוי לתמוך בנסיגה חד-צדדית: צריך להקים חומה גדולה סביב ישראל ולהעניק לפלסטינים חמש שנות ניסיון כדי להוכיח שוויתרו על רצונם להשמיד את ישראל, אמר.

ולמרות שסבן השמיע לרוב דעות מתונות יותר בתחום הפלסטיני - הגם שאמר שאדלסון "מדייק עובדתית"  - הוא עקף אותו בסיבוב בנושא האיראני: "הייתי מפציץ את בני הכלבה האלה לחתיכות" הוא אמר כשנשאל כיצד היה מגיב אילו היה ראש ממשלת ישראל והמעצמות היו מגיעות להסכם גרעיני שמסכן את ישראל. אדלסון היה מתון יותר: "הייתי נוקט בפעולה", אמר.

במהלך הדיון אמר אדלסון, הבעלים של העיתון ישראל היום, כי הוא "שונא את העיתונות". אדלסון אמר זאת  בתגובה לדברי כתב הערוץ הראשון נתן גוטמן על כך שתפקידו לחשוף פגמים. הוא אמר שהגישה הזו משקפת את נטיית העיתונות "לחפש את חצי הכוס הריקה", שאותה כינה "לא מקצועית" ואף "מטורפת".

עם זאת, אדלסון אמר למשתתפי הוועידה שהארגון הישראלי-אמריקאי לא יהיה ימני, אלא ישקף את "התמיכה המשותפת לכולם בישראל ובערכים המחברים בינה לבין ארצות הברית." 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ