ארה"ב הודיעה על סנקציות חדשות נגד צפון קוריאה בתגובה למתקפת הסייבר על סוני

משמעותו של המהלך סמלית בעיקרה משום שפיוגיאנג כבר מתמודדת עם סנקציות חמורות, אך בבית הלבן מבטיחים כי זהו רק הצעד הראשון "ובהחלט לא הסוף"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ממשל אובמה עמד היום (שישי) מאחורי האשמותיו לפיהן הנהגת צפון קוריאה היתה מעורבת בפריצה לחברת סוני, והודיע על סנקציות חדשות נגד עשרה בכירים וכמה ארגונים צפון קוריאנים. גורמים בכירים בממשל אמרו שההחלטה היא חלק מהבטחתו של אובמה ל"תגובה פרופורציונלית".

עם זאת, גורמים רשמיים בבית הלבן אומרים כי אין הוכחות שהעשרה שנגדם הוטלו הסנקציות לקחו חלק בתכנון התקיפה על סוני, אך העידו כי הם היו משמעותיים בפעולות פרובוקטיביות אחרות נגד ארצות הברית.

פסליהם של מנהיגי צפון קוריאה לשעבר קים איל סון וקים ז'ונג איל בבירה פיונגיאנג, בחודש שעברצילום: אי־פי

"זהו צעד ראשון", אמר אחד הגורמים. "הממשל הרגיש שהוא חייב לעשות משהו, אבל זה בהחלט לא הסוף". משמעותן של הפעולות החדשות עלולה להתגלות כסימבולית יותר מבעלת משקל אמיתי, משום שצפון קוריאה כבר ניצבת בפני כמה מהסנקציות הקשות ביותר שמוטלות על מדינה.

ההכרזה של הממשל מזכירה את הסנקציות שממשל בוש הטיל לפני שמונה שנים על הבנק שבו השתמשה ההנהגה של צפון קוריאה לקניית סחורות. עיצומים אלה נחשבו מאוחר יותר למהלך היחיד שהשפיע על הדיקטטור קים ז'ונג איל, אביו של שליטה הנוכחי של קוריאה הצפונית. 

המשמעות המיידית של ההודעה היא ההתייצבות מאחורי הכרזתו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, מלפני כשבועיים, בה אמר ש"צפון קוריאה השתתפה בתקיפה" על סוני. הצהרתו של הנשיא הציתה דיון בין הספקנים שסברו כי התקיפה הגיעה מתוך סוני לבין גורמי הממשל הרשמיים שאמרו שניתן לזהות את עקבותיה של הנהגת צפון קוריאה בפריצה.

צפון קוריאה אמרה בתגובה לסנקציות החדשות, כי הן חלק מהמדיניות העוינת והמשולהבת של ארה"ב. סוכנות הידיעות הממלכתית בפיונגיאנג קיי-סי-אן-איי ציטטה דובר משרד החוץ שאמר כי "ארה"ב דבקה במדיניותה חסרת הבסיס לרדוף אחר המדינה ולרמוס אותה. הסנקציות האלה רק יקשיחו את רצוננו להגן על ריבונותנו ביותר תקיפות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ