רויטרס

שופט פדרלי החל אתמול (שני) את הליך בחירת המושבעים שלפניהם יתקיים משפטו של ג'וחאר צרנאייב, המואשם בביצוע הפיגוע במרתון בוסטון. הוא עלול להישפט למוות, אם יורשע ברצח שלושה אנשים ובפציעתם של יותר מ–260, בפיצוץ שני מטענים מאולתרים שהונחו בתוך קהל של אלפי אנשים שצפו בקו הסיום של המרוץ ב–15 באפריל 2013.

צרנאייב, צ'צ'ני שקיבל אזרחות אמריקאית, אמר שאינו אשם באף אחד מ–30 סעיפי האישום נגדו. הוא ישב בשקט בין עורכי דינו בזמן בחירת המושבעים, ומדי פעם הביט כלפי מטה והתנועע בעצבנות. הוא לא דיבר אלא הניד בראשו אל המושבעים כשהשופט הצביע עליו.

השופט ג'ורג' או'טול אמר כי סביר להניח ש–12 המושבעים וששת המחליפים שייבחרו יודעים מה התרחש, אך הדגיש כי תפקידם במשפט, שצפוי להימשך שלושה־ארבעה חודשים, הוא להתחשב אך ורק בראיות שיוצגו בפניהם. "העובדה שלפני היום אולי קראתם או שמעתם על המקרה הזה, אינה אומרת אוטומטית שאינכם יכולים להיות מושבעים", אמר או'טול לקבוצת האנשים שממנה ייבחרו המושבעים, ואסר עליהם לחפש באינטרנט מידע על הפיגוע.

הנאשם בפיגוע צרנאייבצילום: רויטרס

בפני השופט הובאו שתי קבוצות, שבכל אחת מהן כ–200 מושבעים פוטנציאליים. ישיבות דומות אמורות להיערך היום ומחר. המועמדים קיבלו הוראה למלא שאלונים על הרקע שלהם. לפיהם יקבעו עורכי הדין של התביעה וההגנה את מי לפסול. המושבעים אמורים לחזור לאולם המשפט בקבוצות של 20, כדי להיחקר אישית על ידי ההגנה והתביעה.

השופט ציין כי יידרשו כשלושה שבועות לבחירת המושבעים, שיקבעו גם אם צרנאייב אשם וגם אם דינו מוות. לדבריו, דברי הפתיחה של ההגנה והתביעה יתחילו להישמע בסביבות 26 בינואר.

עורכי הדין של ההגנה ביקשו לקיים את המשפט מחוץ לבוסטון, בטענה שאין למצוא מושבעים מקומיים חסרי פניות, בשל הסיקור התקשורתי הרב והעובדה שאלפי אנשים השתתפו במרתון, או הסתתרו בבתיהם ביום שבו נערך המצוד בבוסטון אחרי המפגעים. השופט דחה את בקשתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ