ארה"ב חוזרת בה מהדרישה לחייב עיתונאי הניו יורק טיימס להעיד נגד מקור בסי-איי-אי

אחרי שבמשך שנים ניסתה לחייב אותו להעיד, שינתה התביעה לחלוטין את עמדתה ועתה היא מתנגדת לעדותו בתיק נגד ג'פרי סטרלינג, החשוד כי הדליף פרטים ממבצע כושל של סוכנות הביון

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

אחרי שניסתה במשך שנים לגרום לעיתונאי הניו יורק טיימס סרבן למסור עדות בפרשת ההדלפות מהסי-איי-אי, חזרה בה התביעה הפדרלית מהדרישה להעלותו על דוכן העדים - ואף הגישה עתירה נגד האפשרות שההגנה תזמן אותו לעדות. השופטת דחתה את העתירה, עורכי דינו של העיתונאי ג'יימס רייזן אמרו שאין להגנה כוונה לזמנו במשפטו של איש סוכנות הביון המרכזית לשעבר, ג'פרי סטרלינג, שנפתח ביום שלישי. עדותו בשימוע המקדים תוצג בפני חבר המושבעים.

התביעה מאמינה שסטרלינג הדליף פרטים על פעולה כושלת של הסי-איי-אי באיראן לרייזן. משפטו של סטרלינג מתעכב מאז שנת 2011, בגלל התנצחויות משפטיות סביב השאלה האם העיתונאי רייזן יחוייב להעיד. בחודש יוני בית המשפט העליון בארה"ב דחה ערעור של רייזן, שביקש  לקבל חסינות מזימון על בסיס התיקון הראשון לחוקה. התביעה הבטיחה לא לבסוף שלא ייתבע כדי לחלץ ממנו מי היו מקורותיו לספר "מצב מלחמה", שיצא לאור בשנת 2006 וחושף את המאמצים הכושלים של סוכנות הביון האמריקאית לפגוע בתוכנית הגרעין של איראן.

ג'יימס רייזן (מימין) מגיע למסור עדות בבית המשפט, בשבוע שעברצילום: אי־פי

בדיון מקדים שנערך בשבוע שעבר, רייזן העיד ואמר כי לא יחשוף את מקורותיו בשום מקרה. הוא הסכים לענות רק על כמה שאלות שטחיות, כמו למשל לאשר שהוא מחבר הספר, וכי הסתמך על מספר מקורות לכתיבתו.

העתירה של התביעה גרסה כי הסרבנות של רייזן הופכת אותו לעד חסר תועלת, ולפיכך ראוי שאף אחד מהצדדים לא ייזמן אותו. סניגורו של סטרלינג טען כי עדותו של רייזן היא בעלת ערך עבור ההגנה, והשופטת קיבלה את עמדתו שדבריו של רייזן, לפיו השתמש בכמה מקורות, חשובים לקו אותו הם מבקשים להציג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ