נמצא מת התובע שהאשים את נשיאת ארגנטינה בטיוח הפיגוע נגד הקהילה היהודית

התובע הפדרלי אלברטו ניסמן נמצא ירוי בראשו בדירתו בבואנוס איירס, שעות לפני שהיה אמור להציג בפני הקונגרס את טענתו כי כריסטינה פרננדס טייחה את המעורבות האיראנית בפיגוע

בואנוס איירס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בואנוס איירס

התובע הפדרלי בארגנטינה, שהאשים בשבוע שעבר את הנשיאה כריסטינה פרננדס דה קירשנר בניסיון לטייח את חקירת הפיגוע הקשה ביותר שידעה המדינה, נמצא אמש (ראשון) מת בדירתו. היום אחר הצהריים, היה אמור אלברטו ניסמן להופיע בפני הקונגרס בשימוע בדלתיים סגורות, על מנת להציג את האשמותיו נגד הנשיאה.

ניסמן, התובע הממונה על חקירת הפיגוע ב–1994 בבניין קהילה היהודית בבואנוס איירס (אמי"ה), בו נהרגו 85 בני אדם, פירסם ביום רביעי דו"ח בן 300 עמודים בו פירט את האשמותיו. בדו"ח טען כי פרננדס ושר החוץ הקטור טימרמן ניהלו ערוץ חשאי עם טהראן, על מנת שלא להגיש כתבי אישום נגד לפחות שניים מהחשודים האיראנים בהטמנת הפצצה. לדבריו, פרננדס העדיפה לנרמל את היחסים עם איראן, על מנת שתוכל להתחיל ולייבא נפט מהמדינה, בתמורה לייצוא דגן.

כחלק מהודעתו בשבוע שעבר, ביקש ניסמן מבית המשפט במדינה לזמן לחקירה את פרננדס וטימרמן "על שיזמו את הטיוח ושיתפו פעולה בשיבוש הליכי משפט בנוגע לאיראנים המואשמים בפיגוע הטרור בבניין אמי"ה", כפי שהשתקף לטענתו בהסכם שנחתם עם איראן בפברואר 2013. בתגובה להאשמות, אמר ראש הקבינט של פרננדס, אניבל פרננדס, כי דבריו של ניסמן "מגוחכים" ודחה אותם מכל וכל.

ניסמן נמצא מת על ידי אמו, בחדר האמבטיה בדירתו ברובע היוקרתי פוארטו מדרו בבואנוס איירס. בהצהרה שפרסם משרד הביטחון, נמסר כי שומרי ראשו פנו לאמו לאחר שלא ענה לטלפון במהלך היום. דירת הבית היתה נעולה, ופורץ מנעולים נקרא למקום, כך נמסר בהצהרה. אקדח קליבר 0.22 ותרמיל של קליע נמצאו בסמוך לגופה. לפי הדיווח בכלי תקשורת מקומיים, ניסמן נמצא ירוי בראשו.

התובעת ויויאנה פיין אישרה את מותו של ניסמן. "אנו חוקרים את סיבת המוות, ובימים הבאים נבצע נתיחה שלאחר המוות", אמרה לעיתונאים שנאספו מחוץ לזירה,"אני מבקשת לנהוג ברצינות ובזהירות". המחוקקת פטרישה בולריץ' אמרה לערוץ הטלוויזיה TN כי חברי הקונגרס ייפגשו היום בבוקר על מנת לדון במצב.

בראיון לעיתון "קלרין", שהתפרסם אחרי מותו, הביע ניסמן חשש מהשלכות דבריו, ואמר: "אני יכול לצאת מזה מת". ביום רביעי, לאחר פרסום האשמותיו נגד הנשיאה, אמר לערוץ TN כי "מהיום החיים שלי השתנו. זהו תפקידי כתובע הציבורי. הייתי צריך להגיד לבתי שהיא הולכת לשמוע דברים קשים עלי ועל האופי שלי". עוד הוסיף: "זה הולך לקחת זמן, אך זה יתקדם בדרך טובה. הייתי רוצה לטעות לגבי מעורבות המדינה, אך לא נראה לי שזה המקרה".

פינוי גופתו של ניסמן מהמגדל שבו התגוררצילום: רויטרס

ניסמן, יהודי בן 51, נתפש בארגנטינה למומחה הגדול וכמעט היחיד לחקירת הפיגוע בבניין הקהילה היהודית. לדברי מקורבים אליו, הוא "החזיק בראש אנצקלופדיה על החקירה", ומותו צפוי להקשות מאוד על המאמץ לרדת לחקר האמת על האחריות לפיגוע. בנוסף, לפי הערכות, העיסוק הציבורי הצפוי בארגנטינה במותו – האם היה זה רצח במסגרת ניסיונות הטיוח, עלול להסיט עוד יותר את תשומת הלב מהמושא המקורי של החקירה – הפיגוע בבניין הקהילה היהודית.

מלבד ממשל פרננדס, שעוינותו כלפי ניסמן ידועה, גם רבים במערכת המשפט בארגנטינה סימנו את התובע ההרוג כפרסונה נון גראטה בשל התעקשותו להמשיך לחקור את הפיגוע ב-1994. מלבד זאת, ניסמן מתמודד כבר שנים רבות עם איומים חוזרים ונשנים ברצח, ותקופה ארוכה הוא הסתובב עם שומרי ראש בשל החשש שינסו לפגוע בחייו. גורמי מודיעין בישראל ובמערב מזהירים שנים מנוכחות של סוכני החיזבאללה באמריקה הלטינית בכלל ובארגנטינה בפרט, ועל קשריהם עם ארגוני פשיעה מקומיים. חלק מהכנסות החיזבאללה מקורן בסחר בסמים בשיתוף פעולה עם ארגוני פשיעה באמריקה הלטינית.

עתידו של התיק אינו ברור בעקבות מותו של ניסמן, ומוקדם לקבוע מה יעלה בגורל החקירה, עליה ממונה השופט הפדרלי רודולפו קניקובה קורל. בימים האחרונים דן בית המשפט בהעברת ניסמן מתפקידו, בשל מה שהוגדר כהיעדר ראיות מספקות אודות מזימת הטיוח. בנוסף, ציין השופט כי כמה מההוכחות נאספו על ידי ניסמן ללא הוראתו הישירה, וכי התובע חרג מסמכויותיו, במיוחד בכל הנוגע להאזנות טלפוניות לחשודים.

זירת הפיצוץ בבניין הקהילה היהודית (אמי"ה) במרכז בואנוס איירס, ב-1994צילום: אי־פי

לפיגוע בבניין הקהילה היהודית קדם הפיגוע בשגרירות ישראל בארגנטינה, ב-1992, בו נהרגו 29 בני אדם, בהם שבעה ישראלים. בראיון ל"הארץ" ב-2007 אמר ניסמן כי "ההנהגה הבכירה ביותר של איראן, בעזרת חיזבאללה, היא שאחראית לפיגועים". לדבריו לפי הראיות, נשיא איראן אז, האשמי רפסנג'אני ושר המודיעין שלו, עלי פאלאחיאן, היו ממקבלי ההחלטה על הפיגוע ב"אמי"ה".

הפיגוע בשגרירות ישראל היה ככל הנראה נקמה על הריגת מזכ"ל חיזבאללה, עבאס מוסאווי, בידי צה"ל. לעומת זאת, לא ברורים מניעיה של איראן בביצוע הפיגוע ב"אמי"ה", אך אחת הסברות היא שמדובר בנקמה על שארגנטינה הפסיקה לספק ציוד לתוכנית הגרעין של טהראן.

בתי המשפט בארגנטינה האשימו את איראן באחריות למתקפה, טענה אותה טהראן הכחישה. ב–2013 ביקשה פרננדס להקים "ועדה לחקר האמת" בשיתוף עם איראן על מנת לחקור את הפיגוע. באותה עת אמרה כי ההסכם יביא להתנעה מחודשת של החקירה, אך ישראל וקבוצות יהודיות טענו כי הוא עלול לפגוע באמינותה. מאוחר יותר, עצר בית משפט בארגנטינה את הקמת הוועדה. ניסמן טען כי הוועדה נועדה לסייע בהסרת צווי מעצר של האינטרפול נגד חמישה מהחשודים האיראנים בפיגועים, כצעד לקראת נירמול היחסים עם טהראן.

בתגובה למותו, מסר היום משרד החוץ: "מדינת ישראל מביעה צער עמוק על מותו בנסיבות טראגיות של התובע המיוחד לחקירת הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בארגנטינה אלברטו ניסמן. ניסמן, משפטן אמיץ ובעל שיעור קומה, לוחם ללא חת למען הצדק, פעל בנחישות רבה לחשיפת זהותם של מבצעי הפיגוע ושולחיהם. מדינת ישראל מביעה תקווה ששלטונות ארגנטינה ימשיכו בפעילותו של ניסמן ויעשו כל מאמץ אפשרי למיצוי הדין עם האחראים לפיגועים בארגנטינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ