ממשלת ארגנטינה: סוכני מודיעין אחראים לרצח התובע אלברטו ניסמן - אמריקה - הארץ

ממשלת ארגנטינה: סוכני מודיעין אחראים לרצח התובע אלברטו ניסמן

יממה אחרי שנשיאת המדינה טענה כי חוקר הפיגוע נגד הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994 נרצח כדי להכפישה, אמרו גורמים בממשלה כי מותו קשור למאבק בין סוכנויות המודיעין לסוכנים שפוטרו

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
רויטרס
אי-פי
"הארץ"

סוכנים משירותי המודיעין של ארגנטינה עומדים מאחורי מותו של התובע הארגנטיני שנמצא מת בשבוע שעבר, כך טוענת הממשלה בבואנוס איירס. על פי הודעת הממשלה מסוף השבוע, מותו של אלברטו ניסמן, התובע הכללי שחקר את הפיגוע בבניין הקהילה היהודית (אמי"ה) בבואנוס איירס שבו נהרגו 85 בני אדם בשנת 1994, הוא חלק ממאבק בין סוכנויות המודיעין השונות של ארגנטינה לסוכנים שפוטרו לאחרונה.   

כלי תקשורת בארגנטינה דיווחו היום כי דמיאן פצ'טר, כתב "בואנוס איירס הרלד" שדיווח ראשון על מותו של ניסמן ואף כתב ל"הארץ" על המקרה, עזב את המדינה מחשש לחייו. פצ'טר חש כי הוא נתון למעקב והעריך כי מצותתים לו לטלפון. "אחזור הביתה כשמקורותי יגידו לי שהתנאים מתאימים לכך, ואיני חושב שהדבר יקרה תחת הממשלה הזאת", אמר לאחר עזיבתו, כך לפי הדיווחים.

התובע היהודי אלברטו ניסמן, ב-2013
התובע היהודי אלברטו ניסמן, ב-2013

ביום שבו ניסמן מת, היה אמור התובע הכללי להציג לקונגרס דו"ח באורך 300 עמודים הנוגע לפרשה. לטענת הממשלה, ייתכן שהאחראים למותו חיבלו בדו"ח ואף חיברו חלקים ממנו. "כשהיה בחיים הם היו זקוקים לו כדי לפרט את האשמותיו כלפי הנשיאה", אמר ראש הסגל של הנשיאה כריסטינה פרננדס דה קירשנר. "אך פתאום מותו היה שימושי יותר עבורם", הוא הוסיף.

הנשיאה קירשנר אמרה כי אנטוניו סטיוסו, סוכן ביון שפוטר בחודש דצמבר, העביר לניסמן מידע שקרי. סטיוסו, ככל הנראה בשנות ה–60 המוקדמות לחייו, עבד בשירותי הביון של ארגנטינה במשך יותר מארבעה עשורים. במשך 12 שנים הוא צבר כוח כראש אגף מבצעים בסוכנות הביון של ארגנטינה, תחת אחריותם של הנשיאה קירשנר ובעלה, הנשיא לשעבר נסטור קירשנר שמת ב–2010.

במקביל, עיתון האופוזיציה הארגנטיני "לה נסיון" דיווח היום כי ייתכן שסטיוסו עזב את ארגנטינה, ונמצא במיאמי, באורוגואי או בישראל. לפי הדיווח, מקורות שונים העבירו מידע סותר אודות מקום הימצאותו של סטיוסו, אולם קצתם טענו כי הוא נמצא בישראל תחת הגנת השב"כ או המוסד. לפי הדיווח, סטיוסו קיבל איומים על חייו, אך אמר כי יהיה מוכן להעיד בפני בית המשפט אם ביטחונו האישי יובטח. יש לציין כי לפרטים אין כל אישור ממקור רשמי.

ניסמן היה אמור להשתתף בשבוע שעבר בשימוע בקונגרס הארגנטיני ולטעון כי קירשנר טייחה את חקירת הפיגוע. על פי חקירתו של ניסמן, קירשנר פעלה להידוק קשרי המסחר של ארגנטינה ואיראן, שעל פי החשד עומדת מאחורי הפיגוע. שעות ספורות לפני הדיון בקונגרס נמצא ניסמן ירוי בראשו בביתו שבבירה, כשאקדח מונח לצדו. על פי דיווחים בתקשורת המקומית, ניסמן נורה ממרחק של 15 סנטימטרים לפחות. ביום חמישי האחרון חזרה בה הנשיאה קירשנר מהצהרתה כי ניסמן שם קץ לחייו.

בתוך כך נחקרו הלילה עשרה שוטרים שתפקידם היה להגן על חייו של התובע הכללי. בכיר הקשור לחקירת המשטרה אמר לסוכנות הידיעות אי־פי שהשוטרים אינם חשודים ברצח אך הושעו מתפקידם. חקירת השוטרים מתמקדת בפרק הזמן מרגע ששני שוטרים שהוצבו בכניסה לדירתו של ניסמן לא הצליחו ליצור עמו קשר טלפוני ועד שהודיעו על כך לממונים עליהם.

בנוסף, מקורבים לחקירה ציינו כי כשלו המאמצים לאיתור האדם שהשאיל לניסמן את האקדח שממנו נורה. מקום הימצאו של דייגו לגומרסינו, שיצר קשר עם הרשויות זמן קצר לאחר מותו של התובע ואמר כי העביר לתובע הכללי את האקדח לצורכי הגנה עצמית, אינו ידוע. עם זאת, לגומרסינו אינו חשוד בקשר למותו של ניסמן.

בדו"ח שחיבר התובע הכללי ופורסם בשבוע שעבר, נטען כי הנשיאה קירשנר השתמשה בערוצים חשאיים כדי להעביר מסרים לבעלי תפקידים איראניים אודות חקירת הפיגוע. המתווך בין הצדדים היה לואיס ד'אליה, פקיד ממשל לשעבר ודמות מוכרת בארגנטינה. ד'אליה ידוע כפרו־איראני ובקשריו ההדוקים עם טהראן.

"מטרתה של 'התוכנית הפלילית' היתה סחר חליפין: נפט איראני תמורת דגנים ונשק מארגנטינה", כתב ניסמן. עוד נכתב בדו"ח כי קירשנר עמדה בקשר עקיף עם בכירים איראניים ובהם מוחסן רבאני, שכיהן בעבר כנספח התרבות האיראני בארגנטינה ונחשב גורם מרכזי בהפצת האיסלאם באמריקה הלטינית.

דה-קירשנר בבואנוס איירס, ב-2011צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ