שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

פרשנות || ‏‏יהודי ארגנטינה בשירות ההפיכה השקטה של הימין הקיצוני

הקהילה היהודית הפכה לכלי משחק בידי אינטרסים זרים, וישראל נתפסת כמי שמנצלת הזדמנות לפגוע הן באיראן והן בממשלות השמאל באמריקה הלטינית, המחבקות את הפלסטינים

מאיר מרגלית
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מאיר מרגלית

שוב הוכח שבארגנטינה המציאות עולה על כל דמיון. מה שנראה בהתחלה כתיאוריה קונספירטיבית הלקוחה מסרט בלשים הולך וקורם עור וגידים, ומי יודע איזו מפלצת עוד תתגלה לנו בסוף המנהרה. כוחות אפלים שחשבנו שהם נחלת העבר יוצאים מהבקבוק נחושים לנקום במשפחת קירשנר על כך שהנשיא לשעבר נסטור קירשנר, בעלה של הנשיאה הנוכחית, העמיד אותם לדין בגין פשעים נגד האנושות.

לפני שבוע כתבתי מעל דפי "הארץ" שרצח התובע ניסמן מריח כמהלך שתוזמן על ידי הימין, בשיתוף קציני משטרה וצבא לשעבר במטרה, להפיל את הממשלה ולהרוס את הדמוקרטיה בארגנטינה, שלמרות 30 שנותיה היא עדיין שברירית וחלשה. ואכן, ככל שהימים חולפים והפרטים דולפים החוצה, מתחזקת המסקנה שארגנטינה עוברת בעצם ימים אלה ניסיון הפיכה. הפיכה בסגנון אלגנטי, מתוחכם, מעודן — ללא טנקים והסתערות על "הבית הוורוד", הבית הלבן של ארגנטינה, אלא באמצעות יצירת כאוס חברתי וכלכלי, מהסוג שהביא להדחת הנשיא הצ'יליאני סלבדור איינדה ושנעמי קליין היטיבה לתאר בספרה "דוקטרינת ההלם".

מפגינים מול בניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס בעקבות מות ניסמן, בשבוע שעברצילום: אי־אף־פי

והנה מתוך כל ההמולה, העשן והדיסאינפורמציה עולה וצפה הנקודה היהודית. קודם כל ומעל הכל, מכיוון שהפרשה כולה סובבת סביב הפיגוע הרצחני בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס, על 85 הנרצחים שנקברו תחת חורבותיו. שנית, העיתונאי דמיאן פצ'טר שדיווח לראשונה על רצח התובע אלברטו ניסמן קיבל איומים על חייו ונמלט לישראל, כשהוא מותיר אחריו שובל של הערכות בנוגע למניעיו.

אבל מה שחמור יותר הוא התפקיד שהקהילה היהודית ממלאת מבלי משים בפרשה אומללה זו, כשהיא מוחה נגד ההסכם שעליו חתמה ארגנטינה עם איראן, במסגרת הניסיון לנקות את האחרונה מאחריותה לפיגוע. ההסכם ללא ספק שנוי במחלוקת, אבל אם נעמיד אותו בפרופורציות הנכונות נגלה שבעייתי ככל שיהיה, הוא אינו מגיע לקרסוליים של עסקאות הנשק שביצעה ישראל עם המשטר הצבאי בארגנטינה בתקופת הדיקטטורה.

מספר היהודים שנרצחו על ידי השלטון הצבאי באמצעות כלי נשק תוצרת ישראל בשנות ה–70 של המאה הקודמת עולה פי כמה על מספר היהודים שנרצחו על ידי שליחי טהראן בבואנוס איירס.

ולא זו בלבד: הקהילה לא שמה לב שהימין הקיצוני תופס טרמפ על מחאתה הלגיטימית, והחל לבנות על גבי אותה פלטפורמה ביקורתית את יסודות ההפיכה, שלא רק שאינה משרתת את היהודים, אלא שאין צורך להיות היסטוריון מדופלם כדי לדעת שבמוקדם או במאוחר היא תופנה נגדם.

התובע ניסמן שנרצח לפני שבוע, הוא דוגמה לדרמה היהודית בארגנטינה: הוא נדבק באובססיה האיראנית שדבקה בקהילה כולה, ניזון מחומרים שסיפקה לו ישראל (כך לפי התקשורת המקומית), נוצל על ידי הימין כדי לקדם הפיכה שספק אם רצה בה ולבסוף שילם על כך בחייו. זהו סיפורם של יהודי ארגנטינה בזעיר אנפין. אני מתבונן בהם, אנשים נבונים וטובי לב, ושואל את עצמי איך ייתכן שנפלו בפח ומצאו עצמם באותו צד עם הכוחות הפאשיסטיים במדינה.

כאילו לא די בכך, מתווספת כעת הנקודה הישראלית. מדינת ישראל הפכה לשחקנית בדרמה הארגנטינית, ולא בצדה הנכון של המפה: הציבור בארגנטינה סבור שהעבירה מידע מודיעיני לתובע שנרצח, ועתה מצא בה מקלט חושף הפרשה. ייתכן שישראל אינה מעורבת ישירות בפרשה, אבל בדעת הקהל בארגנטינה היא נתפסת כגורם רב עוצמה המסבך את העניינים משתי סיבות עיקריות: ראשית משום שזו הזדמנות לפגוע באיראן, ושנית משום שיש לה חשבון פתוח עם הממשלות ה"שמאלניות" באמריקה הלטינית, אלה המחבקות את הפלסטינים ומצביעות נגד ישראל באו"ם. גם אם התיאוריה מוגזמת, הרי ששתי הסיבות נשמעות הגיוניות — מבחינת ישראל, הימין בארגנטינה ציוני יותר מהממשלה הנוכחית, ורק משום כך רצוי להקדים את החלפת השלטון.

כך קרה שיהודי ארגנטינה, שכאבם אמיתי וטבעי, הפכו לכלי משחק בידי אינטרסים זרים שכלל אינם קשורים אליהם, וחמור יותר — משרתים מהלך היסטורי שמתוזמן על ידי כוחות שלא רק שאינם דואגים ליהודים, אלא שבהזדמנות הראשונה ימהרו לפרוע את החשבון עמם. באופן אירוני, נראה שכאשר חברי הקהילה היהודית יצאו בשבוע שעבר לרחובות, מצוידים בשלטי "ניסמן זה אנחנו", הם ידעו על מה הם מדברים.

ד"ר מאיר מרגלית הוא מרכז דסק אמריקה הלטינית בפורום ארגוני השלום ומנהל המרכז לקידום יוזמות שלום בירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ