פידל קסטרו על חידוש היחסים עם ארה"ב: "לא מתנגד לפתרון בדרכי שלום"

מנהיג קובה לשעבר התייחס לראשונה למהלך שהוביל אחיו אחרי היעדרות שעוררה תהיות. אף שאינו בוטח בפוליטיקה האמריקאית, אין הוא מתנגד לסיום הסכסוך

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

נשיא קובה לשעבר, פידל קסטרו, הגיב לראשונה על חידוש היחסים הדיפלומטיים עם ארה"ב, ומסר כי הוא תומך בסיום הסכסוך בדרכי שלום, אך עדיין אינו בוטח בפוליטיקה האמריקאית. "תמיד נגן על שיתוף הפעולה והידידות עם כל עמי העולם, גם בקרב יריבינו הפוליטיים", הצהיר קסטרו במכתב, שהוקרא לפני פדרציית סטודנטים באוניברסיטת הוואנה ופורסם ביום שני בערב בעיתון המפלגה הקומוניסטית "גרנמה".

שתיקתו המוחלטת של קסטרו מאז ההכרזה ב–17 בדצמבר על הפשרת היחסים בין המדינות אחרי יותר מ-50 שנות נתק, עוררה תהיות ושמועות כי מנהיגה לשעבר של המדינה הקומוניסטית מת. לפני שבועיים שם קסטרו קץ לשמועות אלה, כששלח מכתב לכדורגלן העבר דייגו מראדונה. אולם המכתב לא התייחס להפשרת היחסים, והותיר מקום לפרשנים לתהות אם קסטרו תומך בתהליך. קסטרו, בן 88, שהעביר את השלטון לאחיו ראול בגלל מחלתו – לראשונה ב-2006 ובאופן רשמי ב-2008 – נראה בציבור רק פעמים ספורות בשנים האחרונות.

במכתב שפורסם שלשום התייחס קסטרו למגוון רחב של נושאים, מאי השוויון הכלכלי העולמי, דרך רעיון האוטופיה ביוון ועד לחלקה של קובה בסכסוך באנגולה, לפני שפנה לסוגיית חידוש היחסים בין הוואנה לוושינגטון. "אסביר את עמדתי העקרונית בכמה מלים", כתב קסטרו. "אין לי אמון בפוליטיקה של ארה"ב, ולא החלפתי עמם מלה, אך אין פירוש הדבר, בכל מובן שהוא, דחייה של פתרון בדרכי שלום לסכסוכים". אחיו, כתב, "נקט את הצעדים הרלוונטיים בהתאם לסמכות המוענקת לו על ידי האסיפה הלאומית והמפלגה הקומוניסטית של קובה".

פידל קסטרו
ברגע אחד, הפך ריגונדו מיקיר קובה לבוגד. כך כינה אותו פידל קסטרו (בתמונה), שקשר את ארצות הברית לניסיון העריקה והודיע שהמתאגרף לעולם לא ייצג עוד את המדינהצילום: אי־פי

משרד החוץ של ארה"ב מסר אתמול כי דבריו של קסטרו הם "סימן חיובי", אך הדגיש כי אי האמון הדדי. "הוגן לומר כי ישנו מחסור באמון, אך אנו עובדים לבנות את האמון הזה", אמרה ג'ן סאקי, דוברת משרד החוץ. סאקי, שציינה כי וושינגטון אינה יכולה לאשר כי קסטרו הוא שכתב את הדברים, אמרה כי המנהיג לשעבר התייחס לצורך לכבד את "הנורמות והעקרונות הבינלאומיים" בתהליך לשיקום היחסים בין המדינות. לדבריה, בארה"ב מקווים כי הוואנה תיישם את הנורמות הללו "למען קובה דמוקרטית, משגשגת ויציבה".

בריאן לאטל, לשעבר מנתח בסי־איי־אי העוקב אחר האחים קסטרו במשך עשורים, ציין כי המכתב לא התייחס לשלושה מרגלים קובנים שנכלאו בארה"ב ושוחררו בחזרה לאי כחלק מהמשא ומתן. פידל קסטרו קרא במשך שנים להחזרתם של המרגלים, שהיו במקור חלק מקבוצה של חמישה, והפך את שחרורם לעניין מרכזי בקרב מעגלי השמאל בחו"ל. "הוא הפך את זה לעניין כה עקרוני, אך לא הגיב על כך ולא פגש אותם. מדוע הוא לא לקח חלק מהקרדיט?", אמר לאטל, בהתייחסו למרגלים. לדבריו, נראה כי המכתב משרת את מטרותיו הפוליטיות של ראול יותר מאשר את מטרותיו של פידל. "יש לתהות מי מחבר את הדברים האלה", הוסיף.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ