סקר: רוב האמריקאים מסתייגים מנאום נתניהו בפני הקונגרס

אתר האפינגטון פוסט, שערך את הסקר, פרסם כי למרות זאת, רוב הציבור סבור שהנשיא אובמה צריך לפגוש את ראש הממשלה במהלך ביקורו בוושינגטון

חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו

רוב הציבור האמריקאי מסתייג מהזמנתו של ראש הממשלה נתניהו לנאום בפני הקונגרס, אך בכל זאת סבור שהנשיא אובמה צריך לפגשו במהלך ביקורו בוושינגטון – כך עולה מסקר שפורסם הלילה באתר האפינגטון פוסט.

הסקר נערך בשיתוף מכון YouGov במשך ארבעה ימים בתחילת החודש והשתתפו בו אלף נשאלים. לפי הסקר, 47% מהאמריקאים סבורים שהזמנתו של נתניהו היתה "לא ראויה", לעומת 30% שאומרים שלא נפל בה פגם. למרות זאת, 58% מהאמריקאים אומרים שאובמה צריך לפגוש את נתניהו במהלך ביקורו בחודש הבא, לעומת 19% בלבד התומכים בהחלטתו שלא לפגוש את ראש הממשלה הישראלי.

רוב של 46% מבין האמריקאים סבור שחברי הקונגרס המייצגים אותם צריכים להגיע לנאום, לעומת 24% שחושבים אחרת ועוד 30% שנמנעו. נתון זה יכול להתקבל כחיובי על ידי נתניהו – היות שרוב הציבור תומך בהגעת נציגיו לנאום; או כשלילי – פחות מ-50% תומכים בכך בבירור. עם זאת, בקרב חברי המפלגה הדמוקרטית שהשתתפו בסקר, 30% עד 39% סבורים שחברי הקונגרס שלהם אינם צריכים להגיע לנאומו של נתניהו.

נתניהו נואם בקונגרס ב-2010צילום: אי־פי

נתון זה, כמו פילוחים אחרים בסקר, מצביע בבירור על הפיצול המפלגתי – וגם האתני - ביחס לנאום נתניהו. רוב של 30% עד 59% מבין הרפובליקאים סבור שהזמנתו של נתניהו על ידי יושב ראש בית הנבחרים ג'ון ביינר היתה ראויה, בעוד שאצל הדמוקרטים המצב הפוך: 72% סבורים שההזמנה לא היתה ראויה, לעומת 11% בלבד התומכים בה. אצל מצביעים עצמאיים, 41% סבורים שההזמנה לא היתה ראויה, בעוד ש-31% הסכימו עמה.

מהפילוח על פי השתייכות אתנית-גזעית עולה, כי בעוד שאצל הלבנים ההסתייגות מההזמנה היא מתונה – 47% נגד ו-30% בעד – אצל אמריקאים-היספנים ההתנגדות להזמנה מובהקת – 55% נגד ורק 12% בעד. אצל חברי הקהילה השחורה ההתנגדות היא מוחצת – 67% נגד, 12% בעד. השחורים הם גם היחידים המתנגדים באופן מובהק להשתתפות חברי הקונגרס שלהם בנאום – 47% מתנגדים לשמיעת הנאום, לעומת 16% התומכים, וזאת לעומת 53% מבין הלבנים המצדדים בהשתתפות נציגים לעומת 19% בלבד המתנגדים. זוהי גם הקבוצה היחידה שבה אין רוב מובהק – אלא רק שוויון 30% - בשאלת הפגישה בין אובמה לנתניהו.

רוב חברי הקונגרס האפריקאים-אמריקאים אמרו שייעדרו מנאומו של נתניהו משום שהם רואים בו "חוסר כבוד" כלפי הנשיא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ