אובמה: אנחנו במלחמה נגד אלה שמסלפים את האיסלאם

בוועידה בבית הלבן קרא נשיא ארה"ב למנהיגים מוסלמים לעשות יותר על מנת להביע התנגדות לאידאולוגיות קיצוניות, אחרי שזמן רב נמנע מלקשור בין האיסלאם להקצנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

למוסלמים בארה"ב וברחבי העולם אחראיים להילחם בתפישות מוטעות לפיהן קבוצות קיצוניות כמו "המדינה האיסלאמית" מיצגות אותם, כך אמר אמש (רביעי) הנשיא ברק אובמה, בהתבטאותו הישירה ביותר בנוגע לקשר בין איסלאם לטרור. במשך שבועות, התחמק הבית הלבן מהשאלה האם התקפות הטרור בפריז ובערים מערביות אחרות הן תוצאה של "קיצוניות איסלאמית".

בעוד אובמה הטיל את האחריות לאירועים האלימים על קבוצות קיצוניות, ואמר כי המורדים מתחזים למנהיגים דתיים אך למעשה הם טרוריסטים, הוא גם קרא למנהיגים מוסלמים לעשות יותר על מנת להביע את התנגדותם לאידאולוגיות קיצוניות. לדבריו, על כל אדם מוטל החובה "לדבר באופן ברור ביותר" נגד אלימות כלפי חפים מפשע.

"בדיוק כפי שמנהיגים כמוני דחו את הרעיון שטרוריסטים כמו דאעש באמת מייצגים את האיסלאם, על מנהיגים מוסלמים לעשות יותר על מנת להתנגד לרעיון כי אומותינו נחושות לדכא את האיסלאם", אמר אובמה בוועידה על קיצוניות אלימה בבית הלבן, בהתייחס לטענת המורדים האיסלאמיסטים כי מעצמות המערב מנהלות מלחמה נגד האיסלאם. "איננו במלחמה נגד האיסלאם", אמר אובמה, "אנחנו במלחמה נגד אנשים שסילפו את האיסלאם".

הפניה אל מנהיגים מוסלמים מהווה שינוי מהרטוריקה המרוסנת והזהירה בה השתמשו אובמה ועוזריו עד כה. בימים שלאחר התקפות הטרור בפריז בחודש שעבר, נמנע הנשיא מהתייחס אל האירועים כדוגמה להקצנה איסלאמית, ובמקום זאת דיבר על "הקצנה אלימה".

הסירוב לדבר ישירות על חלקו של האיסלאם הקיצוני באלימות באירופה, במזרח התיכון ובאפריקה הביא לביקורת מצד מתנגדיו הרפובליקאים של הנשיא, שטענו כי אסטרטגיית המלחמה בטרור של אובמה לא יכולה להצליח אם הנשיא אינו מוכן להתמודד עם טבע האיום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ