קלינטון השתמשה באימייל פרטי בעת כהונתה כשרת החוץ והפרה תקנות פדרליות

גורמים בארה"ב אמרו כי השימוש הנרחב שעשתה השרה לשעבר בחשבון פרטי מהווה הפרה חמורה של התקנות. עוזריה לא שמרו את התכתובות שלה בשרתי המשרד כפי שדורש החוק

מייקל שמידט, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייקל שמידט, ניו יורק טיימס

הילרי קלינטון השתמשה בחשבון אימייל פרטי לתכתובת ממשלתית בתקופה שבה כיהנה כשרת חוץ וייתכן שהפרה בכך תקנות פדרליות, לפיהן תכתובות של בכירים צריכות להישאר חלק מהתיעוד המשרדי, כך אמרו בכירים במשרד החוץ האמריקאי.

לקלינטון לא היתה כתובת אימייל ממשלתית בארבע שנות כהונתה כשרת חוץ ועוזריה לא שמרו את התכתובות שלה בשרתי המשרד כפי שדורש החוק הפדרלי. קלינטון פרשה ממשרד החוץ בתחילת 2013.

רק לפני חודשיים, כחלק מהמאמצים של משרד החוץ לאכוף את התקנות בנושא, בדקו יועציה של קלינטון עשרות אלפי עמודים של האימיילים האישיים שלה, והחליטו איזה מהם יימסרו לבקשת משרד החוץ. בסך הכל הועברו 55,000 עמודים מהחשבון הפרטי של קלינטון.

קלינטון בוושינגטון, אתמולצילום: אי־אף־פי

השימוש הנרחב שהיא עשתה בחשבון הפרטי מלחיץ בכירים במנהל הרישומים הממשלתיים והארכיונים הלאומיים (NARA) ובגופי הפיקוח שאמרו כי זו הפרה חמורה של התקנות. "קשה מאוד לחשוב על תרחיש — למעט חורף גרעיני — שבו יש הצדקה למשרד ממשלתי להרשות לשר העומד בראשו להשתמש באימייל פרטי לניהול עסקים ממשלתיים", אמר עורך הדין ג'ייסון בארון, שעבד בעבר במנהל הרישומים הממשלתיים והארכיונים הלאומיים.

ניק מריל, דובר מטעם קלינטון, הגן על זכותה להשתמש בחשבון האימייל הפרטי ואמר שהיא מצייתת לחוקים ולתקנות "ככתבם וכרוחם".

בהתאם לחוק הפדרלי, מכתבים ואימיילים שנכתבו או התקבלו על ידי בכירים בממשל הפדרלי — כמו שרת החוץ — נחשבים לרישומים ממשלתיים והם אמורים להימצא בארכיונים הלאומיים כדי שחברי ועדות בית הנבחרים, היסטוריונים ואנשי תקשורת יוכלו למצוא אותם. לחוק זה יש חריגים, בעיקר לגבי חומרים מסווגים ורגישים.

קלינטון איננה הבכירה הראשונה וגם לא שרת החוץ הראשונה שמשתמשת בחשבון אימייל פרטי לניהול תכתובות רשמיות. אך לדברי בארון, היא חריגה משום שכל התכתובות שלה נעשו רק באימייל הפרטי. לדברי מומחים, השימוש באימייל פרטי אמור להיות מוגבל למקרי חירום כמו במקרה ששרת של סוכנות כלשהי איננו פועל.

לא ברור כמה אימיילים היו בחשבון הפרטי של קלינטון, וגם לא ברור כיצד קבעו יועציה איזה אימיילים מתייחסים לעבודתה במשרד החוץ לפני שהעבירו אותם.

"חבל שזה לא נעשה באופן אוטומטי כשהיא היתה שרת החוץ, כפי שזה היה צריך להיעשות", אמר תומס בלאנטון, מנהל ארכיון הביטחון הלאומי, מכון שמושבו באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון והתובע שקיפות ממשלתית. "למישהו במשרד החוץ מגיעים שבחים על יוזמתו לבקש את התכתובת. בדרך כלל, במצב דומה, יש צורך באיום בתביעה משפטית ואז המבוכה רבה".

מריל, דוברה של קלינטון, סירב לומר מדוע היא העדיפה להתכתב דרך האימייל הפרטי שלה. לדבריו, מאחר שהיא שלחה אימיילים לבכירים אחרים במשרד החוץ, שהיו להם חשבונות אימיילים ממשלתיים, "היא ציפתה שהם יישמרו שם". הוא לא התייחס לאימיילים שקלינטון שלחה למנהיגים זרים, אישים במגזר הפרטי או בכירים ממשלתיים אחרים מחוץ למשרד החוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ