חקירת הדלפה מאיימת לחשוף פרטים על מבצע סייבר ישראלי־אמריקאי נגד איראן‎

חקירתו של סגן רמטכ"ל ארה"ב לשעבר, החשוד בהדלפת פרטים על וירוס סטוקסנט לעיתונות, מתעכבת בשל החשש לחשוף מידע מסווג על המבצע, כך דווח בוושינגטון פוסט

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

חקירת הדלפה רגישה של סגן ראש המטות המשולבים של ארה"ב לשעבר מתעכבת בשל חששות כי משפט פדרלי יאלץ את ממשלת ארה"ב להודות במבצע סייבר משותף עם ישראל נגד איראן, כך מסרו מקורות רשמיים לוושינגטון פוסט. החוקרים הפדרליים חושדים כי הגנרל בדימוס ג'יימס קרטרייט הדליף לכתב הניו יורק טיימס פרטים על מבצע מסווג ביותר לחבלה במתקני העשרת האורניום של איראן באמצעות וירוס סטוקסנט, שארה"ב וישראל אינן מכירות במעורבותן בו.

התביעה בתיק תצטרך להתגבר על חששות ביטחוניים ודיפלומטיים אם ברצונה לקדם את החקירה, כולל עימות אפשרי בין ממשל ארה"ב לישראל, אם בירושלים יתנגדו לחשיפת כל מידע על מבצע הסייבר. ארה"ב יכולה לקדם את התיק בניגוד לרצונה של ישראל, אך צעד זה עשוי לפגוע ביחסים בין הממשלות, המתוחים על רקע המחלוקת בנושא הסכם הגרעין עם איראן.

מלבד זאת, גורמים בממשל חוששים כי כל חשיפה תסבך עוד יותר את המשא ומתן על תוכנית הגרעין. "ישנן תמיד סיבות לגיטימיות הקשורות לביטחון הלאומי מדוע לא להמשיך בתיקים כאלה", אמר לוושינגטון פוסט ג'ון מרטין, שהיה מעורב בחקירות ריגול רגישות רבות כששימש תובע במשרד המשפטים.

גיימס קרטרייט (מימין) ורוברט גייטס, ב-2009צילום: בלומברג

פרטי מבצע הסייבר המשותף לכאורה, כולל שם הקוד שלו, "משחקים אולימפיים", נחשפו על ידי כתב הניו יורק טיימס דיוויד סנגר בספר וכתבה שפרסם ב–2012. שנתיים קודם לכן חיבל וירוס התולעת סטוקסנט בצנטריפוגות איראניות, ומומחי ביטחון העריכו כי מדובר היה בפעולה משותפת של ארה"ב וישראל. חשיפת הפרטים על ידי העיתונאי הובילה לשערוריה פוליטית, כשחברי קונגרס רפובליקאים טענו שהבית הלבן הדליף במכוון מידע כדי לחזק את אמינותו הביטחונית של אובמה שביקש אז להיבחר לכהונה שנייה.

גרגורי קרייג, עורך דינו של קרטרייט ולשעבר יועץ משפטי לבית הלבן בממשל אובמה, אומר כי התובעים לא יצרו עמו קשר במשך יותר משנה. "הגנרל קרטרייט לא עשה דבר שגוי", אמר קרייג. "הוא הקדיש את כל חייו להגן על ארה"ב והוא לעולם לא היה עושה דבר שיחליש את ההגנה הלאומית או יערער את ביטחוננו הלאומי". בדיון במשרדה של היועצת המשפטית של הבית הלבן באותה עת, קתרין רומלר, ביקשו התובעים לברר אם הבית הלבן יהיה מוכן לחשוף חומרים מסווגים שחשובים לתיק. רומלר לא היתה מוכנה לספק את המסמכים, לדבריה בשל סיבות ביטחוניות, בהן אלה הנוגעות למקורות ולשיטות, כך אמר אדם המקורב לחקירה.

התיק ממחיש את המתח בין הרצון להגן על הביטחון הלאומי לבין שאיפתם של התובעים להעמיד לדין בכירים בדרגה גבוהה על הדלפת סוגות מסווגים. ממשל אובמה הוא הממשל האגרסיבי ביותר בתולדות ארה"ב בכל הנוגע לרדיפת חשודים בהדלפת מידע. משרד המשפטים בארה"ב לא רמז אם בכוונתו להמשיך בתיק נגד קרטרייט, שסייע לתכנן את קמפיין הסייבר נגד איראן תחת הנשיא ג'ורג' בוש והיה מעורב בהרחבתו תחת ממשל אובמה.

"יש מתח בסיסי בתיקים כגון זה, בין צרכי התביעה הפלילית לצרכי הביטחון לאומי", אמר לוושינגטון פוטס ג'ייסון ויינשטיין, לשעבר עוזר לתובע הכללי הממונה על המחלקה הפלילית במשרד המשפטים, שלא תודרך בנוגע לחקירה, "זה עולה כשהתובעים רוצים להשתמש בבית המשפט בעדות שהיא מסווגת ביותר ורגישה מאוד". לעתים קרובות במקרים אלה, דרישות התביעה הפלילית מתבטלות מול האינטרסים של הביטחון הלאומי. "בסופו של יום", אמר ויינשטיין, "אם אתה לא יכול להשתמש בעדות שאתה צריך בבית המשפט, אתה לא יכול להמשיך בתיק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ