לראשונה בארה"ב, אשה שעברה הפלה נידונה ל-20 שנות מאסר על המתת עובר

האשה הורשעה בכך שעברה הפלה לאחר שלקחה תרופות במטרה להפסיק את ההריון. פעילים מזהירים כי החוק שנועד במקור להגן על נשים הרות משמש כעת נגדן

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

בית משפט באינדיאנה גזר שלשום (שני) 20 שנות מאסר על בת 33 שהורשעה בהמתת עובר והזנחת חסר ישע הנתון לחסותה‎. פּארווי פּאטל היא האשה הראשונה בארה"ב שהואשמה, הורשעה ונידונה למאסר באשמת המתת עובר, כך דווח באן־בי־סי. פעילים לזכויות נשים אמרו כי התיק ממחיש את האופן בו התביעה ברחבי ארה"ב משתמשת באופן הולך וגובר בחוקים שנועדו להגן על נשים הרות, על מנת להאשים אותן בהפסקת הריון או פגיעה לכאורה בעובר שטרם נולד.

פאטל נעצרה ביולי 2013 לאחר שהגיעה לחדר מיון בבית החולים סנט ג'וזף במישוואקה, אינדיאנה, עם דימום ניכר. אף שהכחישה בתחילה כי היתה בהריון, היא הודתה לבסוף כי עברה הפלה בביתה והשליכה את התינוק אל פח אשפה מאחר שנראה היה שהוא מת. לפי סו אלן בראונלין, רופאה ונשיאה בארגון "הקואליציה הדתית של אינדיאנה לצדק בסוגיות רבייה", פאטל היתה ככל הנראה בשבוע ה–23 עד ה–24 להריונה, אף שהתובעים טענו בפתיחת המשפט כי היא היתה בשבוע ה–25. ביום שני אישרה התביעה כי התינוק מת בתוך שניות מלידתו.

על פי האישומים שהוגשו נגדה, פארווי ניסתה לסיים את ההריון כשלקחה שתי תרופות מהונג קונג שקנתה באינטרנט. התביעה אף הציגה הודעות ששלחה פאטל לחבריה בהן כתבה שברצונה לעצור את ההריון. אולם בדיקות שנערכו לה לא מצאו סימנים לתרופות בדמה, ועורכי דינה אמרו כי המשטרה אינה יכולה למצוא עדויות לכך שהן אכן נקנו. לפי עורכי הדין, פאטל חששה לספר על הריונה להוריה, משום שהיא באה ממשפחה הינדואית מסורתית המתנגדת ליחסי מין מחוץ לנישואים, וההריון היה תוצאה של רומן שהיה לה עם עמית לעבודה. הם הוסיפו כי היא לא הבינה עד כמה מתקדם ההריון, ונדהמה לראות את גודל העובר אחרי הלידה המוקדמת. 

פאטל נלקחת למאסר לאחר מתן גזר דינה בבית משפט באינדיאנהצילום: אי־פי

פעילים לזכויות נשים ומומחים משפטיים מציינים כי חוקי המתת העובר באינדיאנה נועדו במקור להילחם במבצעי הפלות לא חוקיות. חוקים דומים קיימים בלפחות 38 מדינות בארה"ב, ולדברי פעילים הם משמשים באופן נפוץ יותר נגד נשים שעוברות הפלה או יולדות עובר מת. "התובעים באינדיאנה משתמשים במצב העצוב הזה כדי לקבוע שהפלות ואובדן הריון לא מכוון ייענשו כפשע", אמרה לין פאלטרו, המנהלת בפועל של ארגון National Advocates for Pregnant Women, העוקב אחרי מקרים דומים. "בארה"ב, כסוגיה הנוגעת לחוקה ולהגינות אנושית, שום אשה לא צריכה להיעצר על תוצאת הריונה", הוסיפה בראיון לאתר ThinkProgress.

נושא נוסף המעורר מחלוקת משפטית הוא העובדה שפאטל הואשמה בהמתת עובר ובהזנחה — שני אישומים שלכאורה סותרים זה את זה. בתחילה היא הואשמה "זנחת חסר ישע הנתון לחסותה‎" בשל העובדה שהשליכה את העובר אל פח הזבל, אך אשמה זו אינה קבילה אם התינוק כבר היה מת. במקביל היא הורשעה ברצח עובר שעוד לא נולד. "לא ברור כיצד התביעה יכולה גם להאשים אישה בעצירת הריון וגם בלידת תינוק שאותו היא הזניחה", אמרה פאלטרו. פאטל נידונה ל-30 שנות מאסר על אישומי ההזנחה, שעשר מהן הופחתו. נגזרו עליה עוד שש שנות מאסר בשל הרשעתה בהמתת עובר, אותן תרצה במקביל.

פאטל היא האשה השנייה שהואשמה באינדיאנה בהמתת עובר. בעבר הואשמה במדינה מהגרת מסין שניסתה להתאבד כשהיתה בהריון, מה שגרם למותו של העובר. האשה, ביי ביי שואויי, נעצרה למשך יותר משנה ב–2011 לפני שהאישומים שהוגשו נגדה על הזנחת עובר בוטלו כחלק מעסקת טיעון. התיק עורר זעם בינלאומי ויותר ממאה אלף בני אדם חתמו על עצומה שדרשה את שחרורה. "במקום להעניק לה את התמיכה הרפואית והייעוץ להם היא היתה זקוקה, המדינה האשימה אותה ברצח ובניסיון להמית את העובר", אמרה דיפה לאייר מהתוכנית ללימודים אסייתים־אמריקאים באוניברסיטת מרילנד.

לאייר הוסיפה כי העובדה ששתי הנשים היחידות שעמדו בפני אישום זה הן אסייתיות־אמריקאיות חשובה משום שלחברות קבוצות מיעוט אין פעמים רבות גישה לרפואה בסיסית, ייעוץ ומשאבים רפואיים נוספים. "נשים ובנות מיעוטים נותרות פגיעות בפני ניצול של חוקים כגון אלה במספר רב של דרכים, כפי שראינו כיצד הן טופלו על ידי מדינת אינדיאנה", היא אמרה. "הנושאים התרבותיים שהתביעה החליטה לגרור לתיק מייצגים סטריאוטיפים נגד נשים אסייתיות־אמריקאיות שאינם בהכרח נכונים במקרה זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ