רם עמנואל ניצח את יריבו וזכה בקדנציה נוספת בראשות עיריית שיקאגו

מיליוני הדולרים שהשקיע ראש סגל הבית הלבן לשעבר בקמפיין נשאו פרי. עמנואל גרף 56 אחוזים מהקולות וניצח את חסוס גרסיה, שהשיג רק 44 אחוזי תמיכה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

ראש עיריית שיקאגו רם עמנואל ניצח הלילה (רביעי) את יריבו חסוס גרסיה וזכה בקדנציה נוספת בתפקיד. מספירת 79 אחוזים מהקולות, עולה כי עמנואל, שהשקיע מיליוני דולרים בפרסומות לטלוויזיה ולרדיו במסגרת הקמפיין, זכה ל-56% תמיכה מול 44 אחוזים שקיבל גרסיה.

עמנואל וגרסיה חרשו אתמול את עירם לאורכה ולרוחבה במאמץ אחרון לקושש קולות לקראת הסיבוב האחרון והמכריע של הבחירות. עמנואל בן ה-55 וגרסיה בן ה-58 התמודדו במערכת בחירות שלדעת פרשנים תשפיע על התנהלות המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות בארה"ב בשנה הבאה.

בסיבוב הבחירות הראשון שנערך בפברואר, אז התמודדו חמישה מועמדים, לא הצליח עמנואל לזכות ברוב המוחלט. בימים האחרונים וכחלק מהקמפיין שערך לקראת הסיבוב השני, ניסה עמנואל לשכנע מצביעים שבחירתו לכהונה שנייה היא הדרך הטובה ביותר לחלץ את שיקאגו מבעיותיה הכלכליות. גרסיה טען מנגד כי ראש הסגל בבית הלבן לשעבר אינו קשוב דיו לתושבי השכונות.

זו הפעם הראשונה שמתקיים סיבוב בחירות שני להכרעת המנצח בבחירות לראשות העיר מאז עברה שיקאגו לשיטת בחירות בלתי מפלגתית בשנות ה-90 של המאה הקודמת. בסיבוב הבחירות הקודם הוכרז עמנואל כמועמד המוביל לאחר שזכה ב-45 אחוז מהקולות, בעוד שגרסיה דורג במקום השני עם 34 אחוז. בבחירות 2011 זכה עמנואל ב-55 אחוז מהקולות, כמות שהספיקה על מנת לקבל את תואר ראש העיר ללא צורך בסיבוב בחירות נוסף.

משנבחר, צפוי כעת עמנואל להתמודד עם אתגרים רבים, בהם בעיות חמורות במערכה הפנסיונית, מאבקים עם ארגוני המורים ששבתו בשנת 2012 ורף פשיעה שמסרב לרדת. בנוסף יצטרך העומד בראשה של העיר השלישית בגודלה בארה"ב, אשר סובלת מירידה באוכלוסיה, למשוך תושבים ועסקים חדשים לתחומה.

יש הטוענים כי הבחירות המוניציפליות בשיקאגו הן מקרה מבחן לשמאל בארצות הברית בדרך לבחירות לנשיאות ב-2016. אמנם שני המתמודדים חברים במפלגה הדמוקרטית, אולם קבוצות פרוגרסיביות מקומיות וארציות מקוות להנחית בבחירות מכה על ממסד המפלגה וקשריו עם אנשי עסקים ותורמים עשירים. קבוצות אלו סבורות שבחירה בליברל גאה כגון עמנואל לראשות מטרופולין אמריקאית מובילה תשדר מסר לוושינגטון, אותו מעוניינות קבוצות אלו לעצור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ