מקובה עד ונצואלה: אובמה צפוי להיתקל באווירה טעונה בוועידת האמריקות

ארה"ב היא הכוח הכלכלי הגדול בוועידה, וככזאת היא בעלת ההשפעה הגדולה ביותר. אולם, השליטה שלה באמריקה הלטינית מוגבלת, ואפילו בעלות בריתה מתקשות לצודד בה בקול רם

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארגזים עם עצומות הקוראות לאובמה להסיר את הסנקציות מעל המדינה, אתמול בוונצואלהצילום: רויטרס

כשנשיא ארה"ב ברק אובמה ייפגש היום (שישי) עם מנהיגי המדינות של ועידת האמריקות, הוא יתקל בסביבה טעונה, מלאה בחילוקי דעות: חלקם, בעלי בריתו שיחזיקו בדעותיו, אחרים יהיו נגדן, אך רובם ינסו לקדם עתיד כלכלי טוב יותר למדינותיהן לאור המשאבים המצומצמים.

השתתפות אובמה השנה בוועידת האמריקות אינה רק מניסיון לנרמל את היחסים עם קובה, אלא גם צעד נוקשה נגד ממשלת ונצואלה וניסיונותיה הרציניים להשתיק מחלוקות הנוגעות למשאבי הטבע שלה כמו גם את המאבק הכלכלי-לאומי שמתרחש בתוכה.

ארה"ב היא באופן ברור הכוח הכלכלי הגדול בוועידה, וככזאת, היא גם בעלת ההשפעה הגדולה ביותר בחלק הזה של הכדור. אך עם זאת, השליטה שלה באמריקה הלטינית מוגבלת, ואפילו בעלות בריתה של ארה"ב מתקשות לצעוד אחרי שכנתן ולתמוך בה בקול ברור.

קובה

אחרי כ-50 שנה של ניכור ביחסי ארה"ב-קובה, כל התחייבות בין אובמה לנשיא הקובני ראול קסטרו, תהיה היסטורית. אולם, על אף שהבית הלבן אומר ששני המנהיגים יפעלו יחד בזמן הוועידה, אין הצהרה רשמית לגבי פגישה בין השניים במהלכה.

אובמה באירוע קבלת הפנים בפנמה, אתמולצילום: רויטרס

אובמה אמר ביום רביעי כי משרד החוץ האמריקאי סיים את הביקורת שערך בנוגע להסרה של קובה מרשימת המדינות התומכות כלכלית בארגוני טרור. הוא אמר שינהג בהתאם מיד לאחר שיקבל המלצה רשמית. להסרתה של קובה מהרשימה היתה ציפייה רבה, וכבר חודשים ארוכים שאובמה אומר כי יעשה זאת ברגע שתהיה המלצה רשמית לכך. בבירת קובה הוואנה ביקשו בלהיטות לקדם את הצעד, כחלק מחידושם של היחסים הדיפלומטיים בין ארה"ב לקובה. בוועידה, כל העיניים יהיו נשואות לכך.

"עבורם, זה דבר אחד להיפגש בפורום בינלאומי וללחוץ ידיים בנימוס", אמר מומחה לאמריקה הלטינית מאוניברסיטת טקסס, ראול מדריד, "וזה דבר אחר להיראות מדברים ביניהם באריכות, להתדיין בנושאים שונים, בניסיון להוציא משהו מהדברים לפועל".

בימים הראשונים לאחר ההכרזה שארה"ב וקובה יכולות לנרמל את קשריהן, היו תקווה גדולות. אך יש לזכור כי לימים הראשונים לווה גל של מעשים: חילופי אסירים, פגישות אינטנסיביות בהוואנה והקלה בהגבלות על מטיילים. מאז, נדמה כי הקצב הואט מעט. ארה"ב קיוותה לפתוח מחדש שגרירות בהוואנה לפני הוועידה, אבל הדבר עדיין לא יצא לפועל.

נשיא קובה ראול קסטרו מגיע לוועידה, אתמולצילום: אי־אף־פי

ונצואלה

לאחרונה הטיל אובמה סנקציות על שבעה בכירים מוונצואלה במחאה על פעולתו של הנשיא ניקולס מדורו, שדיכא את מתנגדי המשטר. בעת הטלת הסנקציות, הממשל האמריקאי הגדיר את ונצואלה כאיום לביטחונה של ארה"ב – אך הסביר כי זהו ביטוי שגור כשמטילים סנקציות, ולא מעבר לכך. ואולם מדורו, המתמודד עם לחץ כלכלי גדול מאז שמחירי הנפט צנחו, התייחס להגדרה הזאת כקריאת קרב מצד ארה"ב.

האתגר של אובמה הוא למנוע מהמתח בין ארה"ב לוונצואלה להאפיל על הוועידה, מתח שכבר הספיק להרגיז כמה מדינות לטיניות, והגביר את הלחץ שהופעל על ארה"ב לגבות את ההישגים עם קובה במעשים מוחשיים.

"התחושה היא שארה"ב רוצה להנהיג, אבל גם רוצה לגרום לכך שיהיה פשוט למדינות אחרות לעקוב אחריה. תזמון הטלת הסנקציות הפך את זה לקשה יותר, ואני תוהה מה היתה הדחיפות", אמר מנהל תכנית האמריקות במרכז לחקר אסטרטגיה ויחסים בינלאומיים, קרל מיצ'ם. 

אך לדברי מומחית לאמריקה הלטינית במועצה ליחסי חוץ, שאנון אוניל, מדורו רוצה להבליט בכוונה את הסנקציות שהטילה ארה"ב בכדי להאפיל על יחסי ארה"ב-קובה ועל הבעיות הכלכליות והמדיניות שלו. "בהתחשב ברטוריקה נגד ארה"ב בה נוקטת ונצואלה, והגבלת התנועה של דיפלומטיים אמריקאים בה, לא סביר שמדיניותה של ונצואלה תהיה שונה בוועידה גם אם לא היו מוטלות סנקציות", היא אומרת.

הברית הבוליברית

12 המדינות החברות בברית הקואליציה של מדינות המרכז-שמאל באמריקה הלטינית ובקאריביים, המוכרות גם בראשי התיבות ALBA, מייצגות יחד את האופוזיציה לארה"ב. בברית חברים מדורו מוונצואלה, קסטרו מקובה והנשיאים רפאל קוראה מאקוודור, דניאל אורטגה מניקרגואה ואוו מוראלס מבוליביה. לאחרונה התאחדו חברות הברית בתמיכה בוונצואלה וגינו את הסנקציות שהטילה ארה"ב על שבעת הדיפלומטים מוונצואלה, בטענה שממשל אובמה מנסה לחתור תחת מדורו.

"יהיו שני מחנות", אמר מיצ'ם מהמרכז לחקר אסטרטגיה ויחסים בינלאומיים. "אחד מדינות הברית הבוליברית, והשני יהיה המדינות שתומכות בפעילות ארה"ב – אך הן עשויות שלא להגיד זאת בקול בשל הטלת הסנקציות".

מדינות מרכז אמריקה – SICA NATIONS

שמונה בעלות הברית מוכרות בשם SICA – ראשי התיבות הספרדיים של ארגון מערכת השילוב המרכז אמריקאית. אובמה מתכנן להיפגש עם מנהיגי SICA בכדי להדגיש בפניהן את המאמץ הכלכלי שארה"ב עושה, כשהמפתח לנשיא ארה"ב הן שלוש מדינות בנפרד – הונדורס, גוואטמלה ואל סלבדור.

אובמה כלל בתקציב 2016 בקשה למיליארד דולרים עבור ערכת סיוע לשלטון. זאת, בין היתר, בשל הזינוק במספר הקטינים הלא מלווים ממרכז אמריקה שהגיעו לגבול טקסס בשנה האחרונה. הכוונה העיקר בהושטת העזרה של ארה"ב היא שיפור הכלכלה והביטחון. שיעורי הרצח באל סלבדור, גוואטמלה והונדורס הם בין החמישה הגבוהים בעולם. פגישת אובמה עם ראשי מדינות SICA תהיה ההמשך לפגישה שנערכה בחודש שעבר על ידי סגנו ג'ו ביידן בגוואטמלה, בכדי לדון ברפורמות בממשל ובהשקעות.

ברזיל

למרות הזכייה ב-52% מקולות הבחורים בבחירות בסתיו הקודם, נשיאת ברזיל דילמה רוסף, סופגת ביקורת וקריאות להתפטרותה או להדחתה הציבורית מהשלטון – זאת בשל הקיפאון הכלכלי במדינה ובעקבות פרשיית השחיתות בהיקף של מיליארדי דולרים בחברת האנרגיה הממשלתית פטרולאו ברזילירו (פטרובראז). השנה צנח המטבע הברזילאי ב-18% מול הדולר, וגידול הכלכלה נהפך ללא קיים.

כל אינטראקציה בין אובמה ורוסף תחשב לפגישה המשמעותית ביותר שלהם – מאז שרוסף הבינה בשנה שעברה כי הסוכנות לביטחון לאומי עקבה אחריה. את המידע הדליף עובד לשעבר בסוכנות לביטחון לאומי אדוארד סנודן. הדבר הרתיח את המנהיגה הברזילאית, שביטלה פגישה בוושינגטון כמחאה.

עם זאת, הבית הלבן מתעקש כי הקרע בין שתי המדינות התאחה. ביידן הזמין מחדש את הנשיאה רוסף לבקר כשהשניים שוחחו בטלפון בחודש שעבר, אולם רוסף לא צפויה להחליט  לפני תחילת הוועידה אם היא מקבלת את ההזמנה.

ארגנטינה

הנשיאה כריסטינה פרננדז דה קירשנר היתה בעבר אחד הקולות האוהדים של אובמה, אך בימים אלו נשיא ארה"ב אולי יעדיף שפרננדז לא תדבר לטובתו. כוחה של פרננדז, האשה הראשונה שנבחרה לנשיאה בארגנטינה, וכמו כן של הממשל שלה, התערער בשל מותו המסתורי של תובע שמת בחדר האמבטיה שלו בינואר - ארבעה ימים בלבד לאחר שהאשים את פרננדז ואת עוזריה בכך שחתמו עסקה עם איראן בכדי לחפות על התפקיד לכאורה שביצעו השוטרים האיראניים בשנת 1994, כשהפציצו מרכז יהודי בארגנטינה. המחלוקת פגעה באמינותה של פרננדז, והפופולאריות שלה צנחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ