לקראת פגישה היסטורית: אובמה וקסטרו לחצו ידיים

מנהיגי ארה"ב וקובה בירכו זה את זה במפגש חטוף בוועידת האמריקות בפנמה. היום יקיימו שם פגישה ראשונה בין נשיאים מאז נותקו היחסים בין המדינות לפני כ-55 שנה

רויטרס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק אובמה וראול קסטרו בפנמהצילום: אי־אף־פי

נשיא ארה"ב ברק אובמה ונשיא קובה ראול קסטרו לחצו הלילה (שבת) ידיים בטקס הפתיחה של ועידת מנהיגי אמריקה בפנמה. דוברת המועצה לביטחון לאומי, ברנדט מיהן אמרה כי השניים "בירכו זה את זה ולחצו ידיים". זוהי לחיצת היד השנייה בין המנהיגים, לאחר שב-2013 לחצו ידיים בהלווייתו של נלסון מנדלה בדרום אפריקה. גורם רשמי בבית הלבן הוסיף כי הם לא ניהלו שיחה מקיפה, אולם הם צפויים להיפגש בהמשך היום בוועידה.

הפגישה בין אובמה לעמיתו הקובני תהיה הפגישה הפומבית המתוכננת הראשונה בין נשיאים משתי המדינות מאז 1958. זאת לאחר שבדצמבר האחרון הכריז הנשיא האמריקאי על רצונו לנרמל את היחסים בין המדינות. אתמול בלילה נפגש שר החוץ האמריקאי עם מקבילו הקובני בפנמה סיטי, הדרגים הגבוהים ביותר משתי המדינות שנפגשו מאז המהפכה בקובה לפני כ-50 שנה. 

לפני תחילת הוועידה אמר אובמה כי הסתיימו הימים בהם ארצו היתה יכולה להתערב באופן חופשי בענייני אמריקה הלטינית, כך דווח בבי-בי-סי. בפורום של מנהיגי החברה האזרחית בפנמה סיטי אמר אובמה כי "הימים בהם האג'נדה שלנו יצאה מנקודת הנחה שארה"ב יכולה להתערב ולהיות פטורה מעונש, הימים האלה שייכים לעבר".

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ומקבילו הקובני, ברונו רודריגז, בפגישתם בפנמה סיטיצילום: אי־אף־פי

אתמול אמר אובמה כי הוא קרוב להחליט על הסרתה של קובה מרשימת המדינות התומכות בטרור, רשימה בה היא נמצאת מזה שלושה עשורים. "אנחנו רוצים לוודא, בהתחשב בכך שזהו כלי בעל כוח רב לבודד מדינות שאכן תומכות בטרור, שכאשר אנו עושים את ההבחנות האלו, יש לנו הוכחה מספקת שאכן בכך מדובר", אמר הנשיא במהלך ביקור בג'מייקה, שם פגש מנהיגים ממדינות האיים קריביים. "כשהנסיבות משתנות, גם הרשימה הזו תשתנה", הוסיף.

הוא ציין כי הוא לא יכריז על הסרתה של קובה מהרשימה עד שיקבל את ההמלצות האחרונות בנושא מיועציו. עם זאת, הצהרתו לא שוללת את האפשרות כי הוא יכריז על כך במהלך הוועידה בפנמה. צעד כזה עשוי לסלול את הדרך לפתיחה מחדש של השגרירויות בשתי המדינות.

כחלק מתהליך הפשרת היחסים בין המדינות, שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, ומקבילו הקובני, ברונו רודריגז, נפגשו שלשום בלילה בפנמה סיטי. זו הפגישה בדרגים הגבוהים ביותר בין שתי המדינות מאז 1959, אז הנשיא פידל קסטרו נפגש עם סגן הנשיא ריצ'רד ניקסון, שנתיים לפני הקפאת היחסים בין המדינות.

הפגישה בין קרי ורודריגז, שהתקיימה בבית מלון בעיר, ארכה מעל לשעתיים. בממשל האמריקאי אמרו כי השיחה היתה טובה. דיפלומט בכיר הגדיר את הפגישה כ"ארוכה וחיובית מאוד". קרי אמר בתום הפגישה כי "הושגה התקדמות" בין הצדדים.

בשנה שעברה ארה"ב וקובה הודיעו על חידוש היחסים הדיפלומטיים ביניהן אחרי 53 שנים של נתק. הידיעה התקבלה זמן קצר לאחר שקובה הודיעה על שחרורו של היהודי-אמריקאי אלן גרוס לאחר חמש שנות מאסר בכלא הקובני. "לא האמריקאים ולא הקובנים מרוויחים ממדיניות מאובנת שמקורה באירועים שהתרחשו לפני שמרביתנו נולדו", קרא אז אובמה בנאומו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ