תמרון צבאי בטקסס עורר את הקונספירציות מרבצן

המושל הורה למשמר הלאומי לפקח על התרגיל הצבאי, שיערוך הממשל הפדרלי. אך תושבים חשדנים חוששים מפני ניסיון להטיל משטר צבאי על האזור ולהחרים מהם את הנשק שברשותם

מני פרננדס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מני פרננדס, ניו יורק טיימס

תהיות שמעלים בימים אלה בלוגרים ימנים ופרשנים שמרנים בימים אלה לגבי תמרון צבאי של הפנטגון המכונה "Jade Helm 15", מרחיקות לכת הרבה יותר מהפרנויה הפוליטית המקובלת. התמרון שיימשך שמונה שבועות יחל ביולי וייערך בכמה אתרים בטקסס, ניו מקסיקו, קליפורניה ומדינות נוספות בדרום־מערב ארה"ב. אך לדברי חובבי קונספירציות, הוא חלק מתוכנית סודית שנועדה להטיל משטר צבאי על האזורים האלה, להחרים מהתושבים את הנשק שברשותם, לעצור מתנגדים פוליטים ולהשליט על טקסס (הרפובליקאית, ברובה) משטר עוין בראשות ברק אובמה.

אך כשמושל טקסס, גרג אבוט, הוציא הוראה למשמר הלאומי של המדינה לפקח על התמרון הצבאי, ובכך נתן גושפנקה רשמית לחששות האלה, התעוררה השאלה עד כמה הפכו העמדות הקיצוניות לחלק מהזרם המרכזי במדינה. בצו הנשיא, שהוגש בשבוע שעבר לגנרל ג'רלד בטי, מפקד המשמר הלאומי בטקסס, כתב אבוט כי הוא מעוניין שהתמרון יתנהל תחת פיקוח משום "שחשוב שתושבי טקסס יידעו שביטחונם, זכויותיהם החוקיות, רכושם הפרטי וחירויות האזרח שלהם לא ייפגעו".

אבוט הכחיש כי החלטתו מעניקה לגיטימציה לתיאוריות קונספירציה, והסביר שהוא נענה בכך לחששותיהם של תושבי טקסס ואוסף מידע בעבורם. "בכל הכנות, היתה תגובה מוגזמת לעובדה הפשוטה שמישהו צריך להיות אחראי לאיסוף מידע ולהפצתו", אמר לעיתונאים ביום שני.

משתתפים בכנס השנתי של איגוד הנשק הלאומי בטקסס, השבועצילום: בלומברג

אך אפילו רפובליקאים אחדים אומרים שתגובת אבוט, והעובדה שאף רפובליקאי בכיר לא גינה את מה שרבים רואים כהתנהלות קיצונית ופרנואידית, מוכיחות שהמפלגה נעה הרחק ימינה במדינה שבה היא מחזיקה בכל מוסדות השלטון. "הייתי עד להקצנה פוליטית בפריימריז של המפלגה בטקסס, אבל זאת הרחבה מזעזעת של הקנאות הזאת", אמר טוד סמית, עורך דין רפובליקאי וחבר לשעבר בבית הנבחרים של טקסס. "הזדעזעתי מאוד לקרוא שמושל מפרסם הודעות לתקשורת על העסקת המשמר הלאומי של טקסס, על חשבון כספי משלמי המסים, כדי להגן עלינו מפני צבא ארה"ב".

פיקוד המבצעים המיוחדים של צבא ארה"ב בפורט בראג, צפון קרוליינה, הודיע על התמרון במארס, וציין כי אף שהתרחשותו בכמה מדינות אינה ייחודית, "הגודל וההיקף מייחד אותו". מקורות בכירים בצבא אומרים כי "ג'ייד הלם 15" יהיה תמרון ענק שייתפרס על פני שטח נרחב, וכי ישתתפו בו יחידות עלית שיתרגלו תרחישים של מלחמות מעבר לים.

הוראת אבוט עוררה גל גינויים מצד אחד ותמיכה מצד שני. שחקן הקולנוע צ'אק נוריס שאל באתר השמרני WND מי הם "מושכי החוטים של 'ג'ייד הלם 15' בוושינגטון". תגובה נגדית פרסמה רשת הכלבו "וולמארט" שדחתה שמועות כי הצבא חופר מנהרות מתחת לחנויות סגורות כחלק ממבצע השתלטות של הפנטגון.

מושל טקסס אבוט משליך כדור בתחילת משחק בייסבול, בחודש שעברצילום: אי־פי

בשנים האחרונות אימצו בפומבי רבים מהנבחרים הטקסנים מהמפלגה הרפובליקאית את האידאולוגיה ותיאוריות הקונספירציה של הימין הקיצוני. אחדים מהם הזהירו מפני מהומות לאחר בחירתו מחדש של אובמה, והביעו תמיכה מסוימת בתנועה למען פרישת טקסס מארה"ב.

הסנאטור טד קרוז, מועמד רפובליקאי לנשיאות ארה"ב, אמר כי הוא מבין את החששות מהתרגיל, בהתחשב בכך שהממשלה הפדרלית "איננה מכבדת את חירויות האזרחים" בשש השנים האחרונות. לעומתו, קראה המפלגה הדמוקרטית לאבוט להתנצל בפני הצבא. חואקין קסטרו, חבר בית הנבחרים מהמפלגה הדמוקרטית, אמר שחברי קונגרס אמרו לו שהם מזועזעים מהעובדה שהמושל הורה לפקח על צבא ארה"ב. "זהו חוסר אחריות מסוכן מצד מושל ללבות את להבות הקונספירציה והפרנויה נגד הצבא והממשלה", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ