כוכבת טורניר האקסטרים של הזיכרון האנושי: נבחרת מונגוליה

24 משתתפים משבע מדינות התחרו זה בזה ביותר מ-45 סיבובי משחק שבחנו את כישוריהם השכליים. המונגולים הגדילו לעשות והגיעו לאחר אימונים ממושכים, מצוידים אפילו במדים

ליאנה אגאג'ניאן, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחרות הזיכרון בסן דייגו, בשנה שעברהצילום: Sandy Huffaker / NYT

בסוף השבוע שעבר, בשעה שאמריקאים רבים היה מרותקים לקרב האגרוף בין פלויד מייוות'ר למני פאקיאו, התקיימה בארצות הברית התמודדות מורטת עצבים אחרת לחלוטין, שבה עמדו במבחן כישורים שכליים ולא גופניים, טורניר האקסטרים של הזיכרון (XMT).

באירוע, שהתקיים במרכז דארט למדעי המוח בסן דייגו, התחרו כמה מאלופי הכישורים השכליים הבולטים בעולם בביצוע מטלות בקצב קדחתני, בהתמודדות שמסוגלת למרוט גם את עצביהם של הצופים השלווים ביותר. 24 משתתפים משבע מדינות התחרו זה בזה ביותר מ–45 סיבובי משחק, שכל אחד מהם מורכב מהתמודדות בת ארבע דקות. הצופים נדרשו לשמור על דממה מוחלטת בזמן שהמתחרים נדרשו לזכור שמות, מספרים, תמונות וכרטיסים בשיטה העתיקה "ארמון הזיכרון", שבה שמות ומספרים לא מוכרים מקושרים לדימויים מוכרים הנטועים בזיכרון ארוך הטווח של המתחרה.

השחקנים שהתייחסו למשחק ברצינות הגדולה ביותר היו נציגי מונגוליה, ה"נבחרת" היחידה בטורניר. במשך יומיים ישבו יחד בקצה החדר, מצוידים במלאי של ספרייט וצ'יטוס. הם בלטו בשטח במדי הנבחרת שלהם, חולצות טי מעוטרות בסמלילי החברות שהעניקו להם חסות, בדגל מונגוליה ובכתובת רקומה: "נבחרת הזיכרון של מונגוליה".

הם נראו יותר כמו מתחרים במרוצי מכוניות מאשר מתמודדים בתחרות הזיכרון. הם לחצו את ידיהם של כל המתחרים ונתנו "כיפים" זה לזה בכל פעם שזכו בסיבוב. סימן ההיכר שלהם היה מצחיות תוצרת בית שחסמו את שדה הראייה ההיקפי שלהם כדי למנוע הסחות דעת. היתה זו מכונת זיכרון משומנת היטב ונחושה להביא את הניצחון למונגוליה.

ראש הנבחרת, חאנדסורן חטנבאטאר, פיקד על צוות של ארבעה שיאני זיכרון תוך עידוד בלתי פוסק. "אני מרגיש מצוין", אמר, "חלקנו מגיע להישגים טובים, ואחרים פחות. כולם הצטיינו באימונים, אבל בתחרות המצב שונה לגמרי".

חטנבאטאר, המכונה בעיתונות במונגוליה "אלוף זיכרון בינלאומי", הוא אמן הזיכרון המוביל בארצו. כמנהל אקדמיית האינטלקט המונגולית הוא מאמן מאות בוגרים וילדים (חלקם ילדי גן), המעוניינים לתרגל את שרירי המוח שלהם באמצעות ביצוע חישובים, קריאה מהירה ופתרון פאזל הקוביה ההונגרית.

האימונים נושאים פרי. אמני הזכרון המונגולים מאורגנים היטב, מתמידים, דבקים במשימה ואינם נעדרים משום תחרות בינלאומית. רק לסין יש מספר גדול יותר של מתחרים בעלי דירוג בינלאומי.

כך, צוגבדרך סאיחאנבאיאר, בן 22, מחזיק בשיא העולמי לדקלום מספרים. הוא התאמן במשך שש שנים, כתלמידו הראשון של חטנבאטאר, וזוכר את מספרי הטלפון של כמעט 300 קרובים וחברים. היתה זו תחרות ה־XMT הראשונה שבה נטל חלק והוא לא הצליח להסתיר את ההתרגשות הגדולה שאחזה בו. "בשבוע האחרון התאמנו בלילות וישנו בימים", אמר.

ינג'ה אלטונסו בת ה–21, שוודית ממוצא מונגולי, הגיעה למקום הראשון במקצה השמות והפנים, אחרי שזכרה 185 שמות ב–15 דקות, שם אחד פחות מהשיא העולמי. היא מתאמנת זה שנה בלבד, אבל נחשבת לכוח רציני. לדבריה אין עיסוק מהנה יותר מהשתתפות בתחרויות זיכרון. "פעם ניסיתי צניחה חופשית בארובה, אבל שחזור ספרות בינאריות במשך 30 דקות מהנה בהרבה".

השתתפותה של מונגוליה בתחרות היא הישג עצום למדינה שלא השתתפה בתחרויות זיכרון בינלאומיות עד לפני שנים ספורות. ואולם, למרות המאמצים הגדולים שהשקיעו לא הצליחו המונגולים לעבור הפעם את משוכת רבע הגמר בטורניר — בו זכה לבסוף יוהאנס מאלוב הגרמני. הדבר לא פגע כלל ברוח הקרב של חטנבאטאר. "אולי בשנה הבאה ואולי עוד חמש שנים, אין שום ספק שנזכה באליפות", אמר בהתרגשות.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ