סוכן סי־איי־אי לשעבר נידון ל-3.5 שנות מאסר על הדלפה לניו יורק טיימס

ג'פרי סטרלינג הורשע בהפרה של חוק הריגול על הדלפת פרטי תוכנית סודית לפגיעה בפעילות הגרעין של איראן. משרד המשפטים דרש לגזור עליו לפחות 20 שנות מאסר

ניו יורק טיימס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
ניו יורק טיימס ואי-פי

סוכן לשעבר של הסי־איי־אי נידון הלילה (שלישי) לשלוש שנות מאסר וחצי על הדלפת פרטי תוכנית סודית לפגיעה בפעילות הגרעין של איראן לעיתונאי הניו יורק טיימס. גזר הדין חמור פחות מזה שדרש משרד המשפטים האמריקאי.

צוות ההגנה של ג'פרי סטרלינג, בן 47, טען כי חוק הריגול, שהתקבל במהלך מלחמת העולם הראשונה, נועד להעמיד לדין מרגלים, ולא גורמים רשמיים שהעבירו מידע לעיתונאים. עורכי דינו אמרו כי גזר הדין צריך להינתן בדומה לזה שקיבל ראש הסי־איי־אי לשעבר דיוויד פטראוס, שנידון לתקופת מבחן על הדלפת מידע מסווג לכותבת הביוגרפיה שלו, עמה ניהל רומן. משרד המשפטים טען עם זאת כי החשיפה סיכנה מבצע חשוב של סוכנות הביון וסיכנה את חייו של מרגל שעמד במוקד הפרשה, ודרש לגזור על סטרלינג לפחות 20 שנות מאסר.

התיק עוסק במבצע במסגרתו מדען רוסי לשעבר סיפק לאיראן במכוון תוכניות שגויות לרכיבים הקשורים לפעילותה הגרעינית, בתקווה כי היא תנסה במשך שנים לפתח חלקים שלא יוכלו לעבוד. בינואר הרשיע חבר מושבעים את סטרלינג בכך שחשף את פרטי המבצע בפני ג'יימס רייזן, עיתונאי הניו יורק טיימס, שכתב על התוכנית בספרו מ–2006 "State of War".

ג'פרי סטרלינג (במרכז) מגיע לבית המשפט בווירג'יניה עם רייתו ועורך דינו צילום: אי־פי

רייזן תיאר את המבצע כמשימה כושלת, שיכולה היתה אף להביא לקידום תוכנית הגרעין האיראנית. התובעים טענו כי המבצע הצליח, ואמרו כי החשיפה של סטרלינג "התבצעה לא מתוך מניעים פטריוטים אלא בזדון". משרד המשפטים טען כי סטרלינג, אפרו־אמריקאי, פעל מתוך כוונה לנקום בסי־איי־אי, אחרי שניהל נגד הסוכנות תביעה כושלת על אפליה גזעית.

סטרלינג הואשם כבר ב-2010 אך המשפט התעכב במשך שנים, בין היתר בשל מאבק משפטי סביב השאלה האם ניתן לאלץ את רייזן להעיד. ברגע האחרון, ותחת לחץ של קבוצות עיתונאים וארגונים ליברליים, החליטו התובעים שלא לזמן את רייזן למסור עדות, אף שניצחו בקרב משפטי שאפשר להם לעשות זאת. ללא עדותו של רייזן על זהות המקור הדליף לו את המידע, גיבשו התובעים תיק נסיבתי נגד סטרלינג. הם הציגו ראיות שהעידו על קשר קבוע בין השניים בטלפון ובאימייל.

אחרי מתן גזר הדין הודו עורכי הדין מטעם ההגנה, אדוארד מקמהון ובארי פולאר, לשופטת המחוזית ליאוני ברינקמה, על מה שהגדירו כגזר דין הוגן. הם אמרו כי בכוונתם לערער בכל מקרה על ההרשעה. "בחלק מהמקרים, המושבעים טועים", אמר פולאק. "עם זאת, השופטת היום צדקה".

תחת הנשיא ברק אובמה ושר המשפטים אריק הולדר, נתבעו בארה"ב יותר בני אדם על ניהול דיונים אסורים עם עיתונאים מבכל הממשלים הקודמים גם יחד. במשך השנים ניתנו גזרי דין שונים באופן משמעותי למדליפים, כשעובדים מדרג הביניים, כמו סטרלינג, נשפטו לרוב באופן מחמיר ביותר.

השופטת ברינקמה ציינה את קווי הדמיון למקרה נוסף שההגנה ציטטה במסמכיה. ג'ון קיריאקו, גם הוא עובד לשעבר של הסי־איי־אי, הודה ב–2012 בכך שחשף את זהותו של סוכן סמוי לעיתונאי, ונידון לשתי שנות מאסר וחצי. ברינקמה אמרה כי העבירות שביצעו השניים דומות, אך כי עונשו של סטרלינג צריך להיות מעט ארוך יותר משום שקיריאקו הודה באשמה במסגרת עסקת טיעון, בעוד סטרלינג לא הודה כי עשה דבר שגוי.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ